Olej kokosowy – właściwości egzotycznego tłuszczu roślinnego
Tłuszcz kokosowy niekoniecznie w samych superlatywach
„Najzdrowszy tłuszcz na świecie o fantastycznych właściwościach” – to stwierdzenie bardzo często pojawia się w internecie, opisując olej kokosowy. Czy rzeczywiście idealnie wpływa na ciało, a także zdrowie? Tłuszcz roślinny otrzymywany poprzez tłoczenie i rozgrzanie kopry (twardego miąższu orzechów palmy kokosowej) pod wieloma względami nie ma sobie równych. Wykorzystywany jest zarówno w kosmetyce, medycynie, pielęgnacji, kuchni, jak i w skutecznej diecie. Poznaj olej kokosowy oraz właściwości, o których zrobiło się naprawdę głośno
Czym jest olej kokosowy?
Nazwa olej kokosowy naprzemiennie stosowana jest jako tłuszcz kokosowy lub masło kokosowe. To tłuszcz roślinny cechujący się przede wszystkim wysoką zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych. Olej budują głównie MCFA, czyli średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Na szczególną uwagę zasługuje kwas laurynowy, ponieważ tworzy ten popularny olej roślinny w aż 50 proc. Inne kwasy to: mirystynowy, kaprylowy, kaprynowy, stearynowy, kapronowy, palmitynowy. Olej kokosowy słynie nie tylko z nasyconych kwasów tłuszczowych. To również kwas foliowy, drogocenne witaminy (B2, B6, C i E) i pierwiastki chemiczne np. potas, wapń, magnez.
Olej kokosowy w porównaniu do alternatywnych tłuszczy roślinnych, w temperaturze pokojowej występuje w stanie stałym. Warto zaznaczyć, że olej kokosowy dostępny jest w wersji nierafinowanej, czyli tłoczony na zimno i rafinowanej. To w postaci bez zastosowania wysokiej temperatury (nierafinowanej) wyróżnia się delikatnym smakiem i zapachem orzecha kokosowego oraz zachowuje wszystkie składniki bioaktywne – odżywcze. W takiej formie olej kokosowy wywiera pozytywny wpływ na ciało, a nierzadko i na zdrowie.
Olej kokosowy nierafinowany — zbawienne właściwości dla ciała
Zastosowanie oleju kokosowego w kosmetyce to przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Przyjemny i relaksujący zapach skutecznie przenosi w egzotyczny, odprężający świat. Masło kokosowe podbiło serca klientek salonów kosmetycznych i gabinetów SPA. Bio kosmetyki z olejem kokosowym cieszą kobiety podczas codziennych, domowych rytuałów pielęgnacyjnych. Olej tłoczony na zimno z miąższu kokosa zaliczany jest do emolientów (substancji o charakterze lipofilowym, działających nawilżająco). Dzięki fenomenalnym właściwościom tłuszcz chroni skórę przed promieniowaniem UV i nadmierną utratą wilgoci. Dodatkowo usuwa przebarwienia, działa: odżywczo, regenerująco, bakteriobójczo, nawilżająco i pielęgnacyjnie.
Kosmetyki do włosów (szampony, odżywki, maski), peelingi, balsamy, olejki do masażu… tam, gdzie olej kokosowy, tam również przyjemne i odżywcze doznania. Zastosowanie w pielęgnacji eliksiru na bazie tłuszczu kokosowego to odpowiedni krok w stronę świadomej troski o ciało.
Właściwości regeneracyjne
Olej kokosowy na skórę działa regenerująco. Kosmetyki do pielęgnacji, które mogą pochwalić się bogatym składem nasyconych kwasów tłuszczowych, usuwają martwy naskórek. Jednocześnie wpływają korzystnie na wygląd i kondycję skóry. Aplikowanie olejku kokosowego na ciało pomaga w walce z AZS, czy też z problematycznym, zrogowaciałym naskórkiem. To tłuszcz, który zdecydowanie poprawia jakość wysuszonej, zaczerwienionej, podrażnionej skóry, a kwas laurynowy zawarty w tłuszczu kokosowym ma wartości odżywcze oraz przeciwzapalne. Olej kokosowy można stosować miejscowo lub całościowo i to doskonały sposób na regenerującą pielęgnację ciała.
Może cię zainteresuje:
Żel aloesowy – jak stosować na ciało, twarz i włosy?
Właściwości bakteriobójcze
Już w starożytnych Indiach stosowano olej kokosowy jako kosmetyk do higieny jamy ustnej. Udowodniono, że przemywanie ust z wykorzystaniem oleju tego typu, ma działania usuwające bakterie odpowiedzialne np. za próchnicę. Olej roślinny w kosmetykach – stworzony głównie z nasyconych kwasów tłuszczowych to skuteczny sposób na pozbycie się wysypki, trądziku i zmian skórnych. Olej kokosowy efektywnie niszczy bakterie i wirusy, zdecydowanie poprawiając stan problematycznej cery.
Właściwości odżywcze
Olej wytłaczany z miąższu orzecha kokosa to źródło nieoceniony składników odżywczych. Kosmetyki z dodatkiem oleju kokosowego stosowane na skórę: nawilżają, wygładzają, wzmacniają i zdecydowanie poprawiają elastyczność naskórka. Witaminy sprawiają, że ciało odzyskuje naturalny połysk, a skóra prezentuje się zdrowiej i piękniej.
Olej kokosowy na włosy i skórę głowy? To częsty wybór włosomaniaczek ceniących odpowiednio nawilżone fryzury.
Nierafinowany olej kokosowy można wcierać w same końcówki włosów, wmasowywać w skórę głowy lub wykorzystywać podczas olejowania. Naturalny kosmetyk kokosowy: chroni kosmyki przed utratą wilgoci, wygładza puszące się włosy, sprzyja porostowi włosów i poprawia ogólną kondycję zrogowaciałego wytworu naskórka. Co więcej, kwas laurynowy zawarty w olejku kokosowym ma charakter bakteriobójczy. To oznacza, że regularnie stosowany skutecznie wspiera skórę głowy w walce z problematycznymi dolegliwościami.
Właściwości nawilżające i pielęgnacyjne
Olej kokosowy znajduje swoje zastosowanie w kosmetyce, dzięki właściwościom nawilżającym. Drogocenne kosmetyki z kokosowym składem doskonale chronią skórę przed utratą wody. To wyjątkowy – uniwersalny emolient, który: zmiękcza, natłuszcza, likwiduje przesuszenia i swędzenia. Balsamy, a także inne kremy z masłem kokosowym mają działanie pielęgnacyjne, niwelujące podrażnienia. Po kosmetyki lecznicze na bazie oleju kokosowego chętnie sięgają osoby zmagające się z łuszczycą, egzemą, czy też atopowym zapaleniem skóry.
Olej kokosowy to produkt bogaty w przeciwutleniacze, opóźniające proces starzenia skóry. Antyoksydanty w kosmetykach oznaczają doskonały wybór dla kobiet dojrzałych. Marzysz o lśniącej, gładkiej i elastycznej skórze? Olej kokosowy wyróżnia się właściwościami, które spełnią Twoje oczekiwania.
Jakie właściwości oleju kokosowego w odchudzaniu?
„Olej kokosowy – tłuszcz, który odchudza”? To połączenie słów dobrze znane wszystkim, pragnącym zgubić masę tłuszczową. Okazuje się, że: olej tłoczony z orzecha kokosu nie powoduje przyrostu tkanki tłuszczowej, a wyróżnia się działaniami odchudzającymi. Wiele badań wskazuje (np. Effects of medium-chain triglycerides on weight loss and body composition: a meta-analysis of randomized controlled trials), że olej kokosowy może również sprzyjać uczuciu sytości, co stanowi doskonałe rozwiązanie podczas diety redukcyjnej.
Sprawdź koniecznie:
Zioła na odchudzanie – przyspieszenie metabolizmu
Zarówno olej kokosowy nierafinowany, jak i olej MCT (średniołańcuchowe trójglicerydy) to tłuszcze dobrze znane na diecie ketogenicznej. MCT to składnik oleju kokosowego, zatem np. popularna kawa kuloodporna (kawa z masłem i olejem kokosowym) może przyczyniać się do spadku masy ciała. Tłuszcze nasycone MCT wyróżniają się niewielkimi rozmiarami, co sprawia, że ich trawienie trwa krócej, łatwo się spalają, stanowią szybkie źródło energii i nie są odkładane w postaci tkanki tłuszczowej.
Nie ma wątpliwości, że olej kokosowy (spożywany z umiarem: 2-3 łyżki stołowe dziennie) ma właściwości odchudzające, podkręca metabolizm, dodaje energii przed treningiem, wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn pokarmowych i może wpływać pozytywnie na redukcję masy ciała. Jednak nie jest to złoty środek na utratę wagi. Nie wystarczy spożywać oleju kokosowego, aby schudnąć.
Jak olej kokosowy wpływa na zdrowie?
Wiele kobiet zastanawia się, czy olej kokosowy jest zdrowy i ma właściwości lecznicze. Wokół tego tematu krąży wiele teorii oraz kontrowersji. Niektórzy uważają, że to najzdrowszy tłuszcz, a inni traktują tłuszcz kokosowy jako źródło poważnych chorób. Jaka jest prawda? Wiele badań przeprowadzono na zwierzętach, co nie pozwala na jednoznaczne odwołanie do organizmu ludzkiego. Jednak kwas laurynowy sprawia, że olej kokosowy nierafinowany może cieszyć się właściwościami zdrowotnymi:
- przeciwzapalnymi
- antybakteryjnymi,
- antygrzybicznymi,
- antywirusowymi.
A dodatkowo m.in. z filmu „Olej kokosowy nierafinowany – jak wpływa na zdrowie i ciało?” dr Angelika Kargulewicz dowiadujemy się:
- Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe stosuje się w leczeniu osób z niektórymi dysfunkcjami przewodów pokarmowych (np. osoby z mukowiscydozą, małe dzieci z uwagi na niedojrzałość pokarmową, pacjenci z zapaleniem trzustki, czy też IBS).
- Badania świadczą o tym, że regularne spożywanie oleju kokosowego ma dobroczynny wpływ na funkcjonowanie mózgu (poprawa pamięci). MCT stosuje się u osób z chorobami Alzheimera, czy też Parkinsona (źródło: badania Can ketones compensate for deteriorating brain glucose uptake during aging? Implications for the risk and treatment of Alzheimer’s disease. Annals of the New York Academy of Sciences).
- Dzięki przeważającej zawartości kwasu laurowego, tłuszcz kokosowy wzmacnia odporność organizmu.
- Nie ma dowodów na to, że tłuszcze nasycone (np. olej kokosowy) powodują zawały serca (źródło: Meta-analysis of prospective cohort studies evaluating the association of saturated fat with cardiovascular disease).
Czy właściwości oleju kokosowego to wyłącznie pozytywne aspekty? Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zaleca, aby nasyconych kwasów tłuszczowych spożywać jak najmniej, czyli nie więcej niż 10 proc. wszystkich kalorii dziennych. Olej kokosowy na tle innych olei wyróżnia się wysoką zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego należy zachować ostrożność, stosując tłuszcz kokosowy w diecie. Kwas laurynowy – główny składnik tłuszczu kokosowego znacznie podwyższa stężenie złego cholesterolu LDL. Olej kokosowy w nadmiernym spożyciu może powodować nadprodukcje lipoprotein LDL, co powoduje zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, czy też miażdżycy.
Ponadto długotrwałe stosowanie oleju kokosowego może niekorzystnie wpłynąć na gospodarkę węglowodanową, a więc wywołać działania niepożądane dla wszystkich chorych na cukrzyce typu 2. Specjaliści od zdrowego żywienia przestrzegają przed nadmiernym zastosowaniem oleju kokosowego w diecie. Zdecydowanie sugerując, że warto czerpać korzyści z różnorodnych olejów roślinnych.
Inne właściwości i zastosowanie oleju kokosowego
Szukasz przepisu na relaksującą kąpiel? Wystarczy roztopić i wlać kilka kropli olejku kokosowego do wanny, aby poczuć jak „odżywcza moc” zbawiennie wpływa na ciało oraz samopoczucie. Po ukąszeniu owada warto mieć przy sobie olej kokosowy nierafinowany, który doskonale łagodzi świąt i pieczenie oraz zapobiega rozwojowi stanu zapalnego. Olej kokosowy nierafinowany ma liczne zalety i jest idealnym kompanem w kuchni. Nadaje się zarówno do smażenia, gotowania, pieczenia, a także jako fantastyczny dodatek do: warzyw, sałatek, makaronów. Olej tłoczony na zimno z miąższu kokosa doskonale sprawdza się jako środek do demakijażu, nawilżacz do suchej skóry, czy też broń w walce z uporczywym łupieżem. Nasyconych kwasów tłuszczowych z powodzeniem można stosować do mycia zębów i jako zamiennik wazeliny do ust.
Zobacz również:
Kosmetyki naturalne – recepta na piękny wygląd od stóp do głów!
Olej kokosowy posiada pozytywne i negatywne właściwości. Działa: regenerująco, antybakteryjnie, nawilżająco, wzmacniająco oraz przeciwutleniająco. Jednak spożywany w nadmiernej ilości, negatywnie wpływa na zdrowie. Olej kokosowy nierafinowany odwdzięczy się każdej z nas, gdy zostanie zastosowany świadomie i z rozwagą.