Thursday, September 12, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / „Okulary równości” na nosie Grodzkiej, Czubaszek i Ikonowicza

„Okulary równości” na nosie Grodzkiej, Czubaszek i Ikonowicza

Od lat z powodzeniem udajemy Europejczyków, jednak po założeniu okularów widać, że nasza demokracja, to sklepik z zakurzoną starzyzną, o w miarę czystej witrynie – pisze na swoim blogu Hanna Bakuła

Anna Grodzka odbiera "Okulary równości", posłanka Ruchu Palikota została doceniona za odwagę w przełamywaniu tabu i wkład w stworzenie Fundacji Trans-Fuzja.

Anna Grodzka odbiera "Okulary równości", posłanka Ruchu Palikota została doceniona za odwagę w przełamywaniu tabu i wkład w stworzenie Fundacji Trans-Fuzja.

 „Od lat z powodzeniem udajemy Europejczyków, jednak po założeniu okularów widać, że nasza demokracja, to sklepik z zakurzoną starzyzną, o w miarę czystej witrynie” – pisze na swoim blogu Hanna Bakuła, zasiadająca w zarządzie Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej

Anna Grodzka odbiera "Okulary równości", posłanka Ruchu Palikota została doceniona za odwagę w przełamywaniu tabu i wkład w stworzenie Fundacji Trans-Fuzja.

Anna Grodzka odbiera "Okulary równości", posłanka Ruchu Palikota została doceniona za odwagę w przełamywaniu tabu i wkład w stworzenie Fundacji Trans-Fuzja./ fot. Daria Różańska

To właśnie ta Fundacja nagradza Polaków, którzy dostrzegają problemy związane
z łamaniem praw człowieka i demokracji. Ludzi mających odwagę, by o tym mówić głośno
i temu przeciwdziałać. Do nich 1 marca, podczas uroczystej gali w warszawskim BUW-ie powędrowały „Okulary równości”.

Okulary za przełamywanie tabu

Nominowani w kategorii  "Prawa Kobiet i przeciwdziałanie dyskryminacji z powodu płci".

Nominowani w kategorii "Prawa mniejszości i przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek, rasę, pochodzenie etniczne, religię, wiarę lub jej brak, niepełnosprawność albo orientację seksualną" ./ fot. Daria Różańska

W kategorii „Prawa mniejszości i przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek, rasę, pochodzenie etniczne, religię, wiarę lub jej brak, niepełnosprawność albo orientację seksualną” nagrodę zdobyła Anna Grodzka, posłanka Ruchu Palikota. Doceniono jej odwagę w przełamywaniu tabu, a także wkład w stworzenie fundacji Trans-Fuzja. Dostrzeżono także jej konsekwencje w działaniu na rzecz osób transpłciowych w Polsce i Europie. Wzruszona posłanka podkreślała, że nagroda jest dla niej bardzo wielkim wyróżnieniem. Ze łzami w oczach wspominała czasy, gdy zaczynała upominać się o prawa osób transpłciowych. Już wtedy mogła liczyć na wsparcie Jarugi-Nowackiej.

3 pary okularów za odwagę

Maria Czubaszek otrzymała "Okulary równości" za odwagę w głoszeniu poglądów i niezłomność w przełamywaniu tabu dotyczącego aborcji.

Maria Czubaszek otrzymała "Okulary równości" za odwagę w głoszeniu poglądów i niezłomność w przełamywaniu tabu dotyczącego aborcji./ fot. Daria Różańska

„Prawa Kobiet i przeciwdziałanie dyskryminacji z powodu płci” – to kategoria, w której kapituła konkursu zgodnie wręczyła trzy równorzędne nagrody. Doceniono Magdę Malinowską i Małgorzatę Maciejewską – aktywistki z Wałbrzycha. Okulary równości powędrowały także do organizatorek corocznej „Manify” – Porozumienia Kobiet 8 Marca. Za odwagę w głoszeniu poglądów i niezłomność w przełamywaniu tabu dotyczącego aborcji wyróżniona została znana dziennikarka i pisarka Maria Czubaszek.

Okulary za niesienie pomocy

Piotr Ikonowicz, działacz i polityk lewicy otrzymał Okulary równości w kategorii „Sprawiedliwość społeczna i zwalczanie ubóstwa".

Piotr Ikonowicz, działacz i polityk lewicy otrzymał Okulary równości w kategorii „Sprawiedliwość społeczna i zwalczanie ubóstwa"./ fot. Daria Różańska

Piotr Ikonowicz, działacz i polityk lewicy otrzymał Okulary równości w kategorii „Sprawiedliwość społeczna i zwalczanie ubóstwa”. Stworzył on Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej, która pomaga biednym i wykluczonym. Przeciwstawiał się także bezprawnym eksmisjom i animował społeczny ruch obrony lokatorów. Nominowane były też m.in. Elżbieta Kozyra, założycielka Fundacji Przyjazny Dom Dziecka i Hanna Gill-Piątek głównie za książkę ”Bieda. Przewodnik dla dzieci”.

Skierowania do okulisty

Hanna Bakuła i Ryszard Kalisz podczas wręczania antynagrody - "Skierowania do okulisty".

Hanna Bakuła i Ryszard Kalisz podczas wręczania antynagrody - "Skierowania do okulisty"./ fot. Daria Różańska

Tak samo ważne, jak „Okulary równości”, była antynagrody – „Skierowania do okulisty”. Być może okulista dobierze okulary, które pozwolą przejrzeć na oczy i zmienić swoją postawę? Za seksistowskie żarty i używanie dyskryminujących określeń skierowany do okulisty został Leszek Miller (SLD). Na drugą statuetkę zasłużył Stefan Niesiołowski (PO) za brak tolerancji i gardzenie ludźmi , których uważa za innych. Ostatnia antynagroda między innymi za nieznajomość praw człowieka wręczona została Markowi Suskiemu (PiS). Statuetkę w imieniu Niesiołowskiego odebrała Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (pełnomocnik rządu ds. równego traktowania), zaznaczając, że w tej kwestii nie zgadza się z werdyktem kapituły i uważa, że są osoby, które bardziej zasłużyły na tę antynagrodę.

Kontynuacja dzieła

Prowadzący galę wręczenia "Okularów równości" Dorota Warakomska i Tomasz Raczek.

Prowadzący galę wręczenia "Okularów równości" Dorota Warakomska i Tomasz Raczek./ fot. Daria Różańska

Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej utworzona została wiosną 2011 roku, przez jej  przyjaciół i współpracowników. Zadaniem Fundacji jest kontynuowanie i upamiętnianie działań tragicznie zmarłej posłanki. W kapitule nagrody zasiadają takie osobistości jak: Wanda Nowicka, Dorota Warakomska, prof. Eleonora Zielińska, prof. Zbigniew Izdebski, Ryszard Kalisz, Tomasz Raczek, Jacek Żakowski i Elżbieta Matynia. „Okulary równości” po raz pierwszy zostały przyznane w 2002 roku, przez samą Izabelę Jarugę-Nowacką, która pełniła wówczas funkcję Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn.  Wśród wyróżnionych są m.in.: prof. Maria Janion, Monika Olejnik, miesięcznik „Zwierciadło”, sieć Multikino.

Daria Różańska

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ