Sunday, June 16, 2024
Home / Uroda  / Okulary czy soczewki kontaktowe?

Okulary czy soczewki kontaktowe?

Specjalnie dla naszych czytelników Szkla.com przygotował 5 rad, prezentujących zalety stosowania soczewek kontaktowych.

Jeśli właśnie stoisz przed wyborem – okulary czy soczewki, poniżej przedstawiamy 5 powodów, dla których warto zacząć nosić szkła kontaktowe. Są łatwe w obsłudze, w ciągu dnia nie musisz ciągle ich poprawiać i czyścić. Możesz wykonywać w nich wszystkie codzienne czynności i aktywności sportowe – biegać, pływać, jeździć konno, tańczyć.

Nie wiesz co wybrać, okulary czy soczewki? Koniecznie przeczytaj! / fot. fotolia

Specjalnie dla naszych czytelników największy w Polsce sklep z soczewkami kontaktowymi Szkla.com przygotował 5 rad, prezentujących zalety stosowania soczewek kontaktowych. Pozostawiamy wam decyzję, czy warto wdrożyć je w życie.

1. Soczewki dopasowują się do oka

Soczewki znajdują się bezpośrednio na Twoim oku, więc dostosowują się do krzywizny Twojego oka. Dzięki temu masz duże pole widzenia, które jest niczym nieograniczone. Widzenie jest w pełni naturalne, a pole widzenia w całości ostre. Soczewki nie ograniczają też widzenia peryferyjnego (obwodowego), które obejmuje szeroki kąt widzenia. Dobra widoczność bez zakłóceń odgrywa szczególną rolę podczas uprawiania sportów, a także prowadzenia pojazdów. Dlatego soczewki kontaktowe są idealne dla osób, które dużo czasu spędzają za kółkiem.

2. Soczewki umożliwiają uprawianie każdego sportu

W soczewkach możesz uprawiać aktywność fizyczną bez żadnych obaw, że szkła się stłuką lub połamią się oprawki, jak w przypadku okularów. Soczewki są lekkie, więc w ogóle ich nie czujesz. Nie musisz ich ciągle poprawiać, więc Cię nie rozpraszają. Wielu sportowców chwali sobie soczewki, ponieważ bez przeszkód może uprawiać ulubione dyscypliny sportu. Nawet jeśli się spocisz, soczewki nie zsuną Ci się z oczu, tak jak okulary. Czujesz się bezpiecznie, bo soczewki się nie tłuką, więc nawet przy upadku nie uszkodzą Ci oka.

3. Soczewki nie parują

Na soczewki nie wpływają żadne warunki atmosferyczne. Podczas niskich temperatur na dworze soczewki nie parują. Na soczewkach nie zbierają się też opady atmosferyczne (np. deszcz czy śnieg), więc Twoje widzenie przez cały czas jest ostre i nie zamazuje się.

4. Soczewki służą jako ozdoba

Soczewki możesz wykorzystać jako element uzupełniający Twój strój. Oprócz soczewek korygujących wady wzroku, możesz wybrać kolorowe soczewki, które zmienią kolor Twoich oczu. Możesz poeksperymentować z różnymi kolorami soczewek, a nawet zakupić soczewki ze specjalnymi efektami (np. soczewki wampira, zombie, itp.) lub motywami zwierzęcymi. Soczewki w neutralnym kolorze nie będą zaburzać Twojego codziennego stroju. Z soczewkami możesz nosić też dowolne okulary przeciwsłoneczne.

5. Soczewki leczą wady wzroku

Niektóre soczewki kontaktowe (twarde, gazoprzepuszczalne soczewki ortokeratologiczne) delikatnie zmieniają przednią krzywiznę rogówki, kiedy śpisz. Dzięki nocnej ortokorekcji (bezoperacyjna metoda korygowania krótkowzroczności i astygmatyzmu) wzrok poprawia się na tyle, że w ciągu dnia dobrze widzisz bez używania tradycyjnych soczewek czy okularów.

Jeśli trudno podjąć Ci decyzję o zakupie soczewek kontaktowych, poradź się swojego okulisty, czy będzie to dla Ciebie dobry wybór.

Oceń artykuł
6 komentarzy
 • Dominik 3 grudnia, 2014

  Przyznam się, że dopiero niedawno usłyszałem o ortokorekcji. Będę musiał dowiedzieć się o niej więcej i może w końcu spróbuję zaufać soczewkom.
  Jak dotąd byłem wiernym swoim okularom, ale szczególnie podczas gry w koszykówkę ze znajomymi musiałem je odłożyć na bok. Na szczęście przeciwników widziałem. Gorzej było z punktem docelowym tj. obręczą :).

 • Ania 21 maja, 2015

  Myślę, że powinniśmy mieć i używać zarówno okularów jak i soczewek. Dlaczego? Soczewki przydadzą się podczas uprawiania sportu i w sytuacjach, w których liczy się wygoda. A okulary? Dawno minęły już czasy gdy tylko szpeciły naszą twarz i przez nie byłyśmy wyśmiewane itp. Obecnie kształtów i kolorów oprawek jest tyle, że każdy znajdzie coś dla siebie, a okulary mogą być idealnym dodatkiem, uzupełnieniem naszej wieczorowej kreacji czy innej stylizacji.

 • Karolina 15 czerwca, 2016

  Ja nosiłam dość długo okulary, ale zawsze to jakieś nie poręczne. Poszłam do optometrysty i ten dopasował mi miesięczne Miru, jak na razie wszystko super. Praktycznie nie czuję soczewki na oku, no i teraz mogę swobodnie biegać nie bojąc się, że przygwożdżę w najbliższy słup;P moim zdaniem warto spróbować przygodę z soczewkami…

 • Wera 30 sierpnia, 2017

  Taak. Okulary są bardzo nieporęczne, a do tego dochodzi zima i wiecznie zaparowane szkła. Miałem też dylemat, bo na koncertach, to już mi raz spadły. Nie muszę mówić jak potem wyglądały 🙂 Dlatego przekonałam się do soczewek. Dużo siedzę przed komputerem, dlatego postanowiłam wybrać https://optiland.pl/soczewki-dwutygodniowe-Acuvue-Oasys-12szt

 • Rolnik 23 stycznia, 2018

  Ładniej wyglądają soczewki, ale bardzo nie lubię ich nakładania. Okulary są lepsze bo lepiej też w nich widzę. Pogarsza mi się wzrok, więc muszę cały czas go kontrolować.

 • Rolniczka 23 stycznia, 2018

  A ja wolę soczewki. Również pracuję na roli, więc okulary nie są praktyczne. http://www.rynek-rolny.pl/

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ