Monday, April 22, 2024
Home / Kuchnia  / Okapy kominowe – jaki model wybrać?

Okapy kominowe – jaki model wybrać?

Skuteczny sposób, by się pozbyć kuchennych zapachów

okapy kominowe w kuchni

Okapy kominowe można wkomponować w wystrój kuchni / fot. Pixabay

Zakup okapu kuchennego to świetny sposób na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów w kuchni. Przy zakupie okapu warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Sprawdź, jak wybierać okapy kominowe!

 

Okap to niezbędny element wyposażenia każdej kuchni. Zanim zdecydujesz się na wybór danego modelu, zwróć uwagę na kilka ważnych parametrów urządzenia. Podpowiadamy, jak wybrać dobry okap.

Okap kuchenny – rodzaje

Na rynku są różne rodzaje okapów kuchennych. Można wyróżnić następujące rodzaje okapów:

Okap kominowy (okap ścienny) – takie modele są bardzo często wybierane do kuchni. Montuje się je bezpośrednio na ścianie. Podłączone są do komina wentylacyjnego za pomocą rury odprowadzającej zanieczyszczenia.
Okap podszafkowy – instalowany pod szafką kuchenną. Taki model sprawdzi się przede wszystkim w niewielkiej kuchni. Wadą okapów podszafkowych jest stosunkowo słaba wydajność.
Okap wyspowy (okap sufitowy) – tego typu modele pod względem konstrukcji są podobne do okapów kominowych. Różnica polega jednak na tym, że okapy wyspowe montowane są do sufitu, a nie do ściany.
Okap teleskopowy (do zabudowy) – ich zaletą jest duża powierzchnia zasysania powietrza.

Okapy kominowe – zalety

Okap kominowy to urządzenie, które ma wiele zalet. Dużym plusem modeli kominowych jest to, że są one stosunkowo niedrogie. W marketach budowlanych można je kupić w korzystnej cenie, a oprócz tego często można trafić na atrakcyjne promocje. Kolejne zalety okapów kominowych to ich łatwa instalacja i wysoka wydajność ‒ modele kominowe są bardziej wydajne niż okapy podszafkowe, dlatego idealnie nadają się do kuchni o dużej powierzchni. Dodatkowo w sklepach dostępna jest bogata oferta okapów kominowych. Dzięki temu każdy może wybrać odpowiedni model do swojej kuchni. Istnieje możliwość zakupu modelu kompaktowego, który bez problemu zmieści się nawet w niewielkim pomieszczeniu.

 

Dodatkową zaletą urządzeń kominowych jest ich nowoczesny design. Takie modele najczęściej mają stalowe wykończenie, dzięki czemu wyglądają bardzo uniwersalnie i pasują do różnych aranżacji kuchennych. Dużą popularnością cieszą się również okapy w kolorze białym, czarnym lub grafitowym. Bardzo często wybierane są także modele ze szklanym frontem. W nowoczesnej kuchni idealnie sprawdzi się model skośny lub w kształcie litery T. Świetnie będzie się prezentował również okap narożny.

Okap kuchenny kominowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wiele osób zastanawia się, jaki okap kominowy wybrać. Wybierając okap warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów urządzenia. Przy zakupie sprawdź, jakie wymiary ma wybrany sprzęt. Pochłaniacz kominowy należy dopasować do wymiarów posiadanej kuchenki. Bardzo ważną kwestią jest również wydajność okapu, którą najlepiej dostosować do metrażu kuchni. Dobry okap w ciągu godziny powinien co najmniej 6-krotnie oczyścić powietrze. Warto także zwrócić uwagę na zachowanie bezpiecznej odległości okapu od płyty kuchennej. W przypadku płyty gazowej powinna ona wynosić minimum 70 cm. Natomiast odległość okapu od płyty indukcyjnej to minimum 50 cm. Kolejnym ważnym aspektem jest klasa energetyczna wybranego urządzenia. Wysoka klasa energetyczna przekłada się na niższe rachunki za prąd. Dlatego warto wybrać okap o możliwie najwyższej klasie energooszczędności. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na głośność pracy danego sprzętu. Niektóre modele są dość hałaśliwe. Dlatego jeżeli zależy Ci na cichym urządzeniu, wybierz takie, które generuje hałas na poziomie nieprzekraczającym 50 dB.

Okapy kominowe – dodatkowe funkcje

Dostępne na rynku wyciągi kominowe są wyposażone w rozmaite funkcje dodatkowe. Przed zakupem sprawdź, czy producent wyposażył wybrane urządzenie w funkcje, które mogą się okazać przydatne dla Ciebie. Najbardziej popularne funkcje to m.in. timer, oświetlenie, automatyczny czujnik zapachu i bezprzewodowe sterowanie pilotem. W sklepach są również dostępne modele wyposażone w takie funkcje jak filtry zapachowe, kontrolka zużycia filtra, czujniki ciepła i pracy oraz minutniki. Urządzenia mogą być sterowane za pomocą metody guzikowej, dotykowej lub pilota.

Okapy kuchenne kominowe – gdzie kupić?

Jeżeli szukasz dobrego okapu kominowego, z pewnością zadajesz sobie pytanie, gdzie kupić model wysokiej jakości w atrakcyjnej cenie. Najwyższej jakości okapy kominowe w korzystnych cenach znajdziesz przede wszystkim w marketach budowlanych ‒ zarówno stacjonarnych, jak i online. Jeżeli potrzebujesz porady dotyczącej wyboru okapu, pracownicy sklepu w profesjonalny sposób doradzą Ci, jak wybrać najlepszy model. Jeżeli chcesz kupić okap kominowy, okapy możesz często znaleźć w korzystnej promocji. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu urządzenia, warto zapoznać się z opiniami na jego temat. Pozytywne opinie zadowolonych klientów to najlepsza rekomendacja dla wybranego produktu.
Wybór okapu kuchennego nie jest łatwym zadaniem. Warto zdecydować się na wyciąg kominowy, który ma wiele zalet. Dzięki naszym wskazówkom wybierzesz urządzenie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ