Jak założyć ogród w stylu angielskim?
Chaos, romantyzm i bajkowość? Tożsame z tobą? Wprowadź je w swoje życie!

Zachwycający romantyzmem ogród w stylu angielskim / fot. materiały pr
Swobodny, naturalny, lekko dziki i zdecydowanie romantyczny, ale z idealnie przyciętym trawnikiem – taki właśnie jest ogród w stylu angielskim. Jak go zaprojektować i założyć w polskich warunkach? Czego nie może w nim zabraknąć?

Zachwycający romantyzmem ogród w stylu angielskim / fot. materiały pr
Paradoks ogrodu w stylu angielskim
Na pierwszy rzut oka ogród w stylu angielskim często wygląda tak, jakby powstawał na bieżąco, poprzez spontaniczne nasadzenia i brak głębszego planu. Alejki wiją się krętymi ścieżynkami, gdzieniegdzie pojawia się drobna architektura ogrodowa (stylizowane na antyczne rzeźby, ciekawe fragmenty skał, metalowa i opleciona bluszczem ławeczka), kwiaty i krzewy niemalże wchodzą na siebie, tak jakby musiały walczyć o miejsce. Ten chaos najczęściej kontrastuje z równiutko przyciętym trawnikiem.
Ogród w stylu angielskim to tylko pozornie ogród, w którym panuje dezorganizacja i romantyczny nieład. W praktyce, wszystko jest dokładnie zaplanowane, a projekt ogrodu w stylu angielskim dokładnie opracowany. I to zarówno pod kątem aranżacji przestrzeni jak i tego, jak wyglądać będzie ogród w poszczególnych fazach wzrostu roślin i ich kwitnienia.
Jakie rośliny wybrać do ogrodu angielskiego?
Zakładanie ogrodu angielskiego to zadanie dość trudne, bo wymaga doskonałej znajomości roślin i tego, jak prezentują się o każdej porze roku. W angielskim ogrodzie, rośliny muszą się przenikać, sadzi się zatem obok siebie jaśmin i hortensję bukietową, by po przekwitnięciu jednego krzewu, ogród ozdobiły kwiaty drugiego, pojawia się sporo ozdobnych traw (kostrzewy, rajgras, rozplenica), nasadzanych obok siebie, tak, by ich kolory i wzory wzajemnie się uzupełniały.
Roślinami, o których koniecznie trzeba pamiętać są bluszcze i powoje, które będą romantycznie oplatać elementy architektury. Poza zaplanowaniem poszczególnych etapów wzrostu i kwitnienia, na ogród angielski trzeba też patrzeć w szerszej perspektywie – tego, jak będzie wyglądał za kilka lat. Plusem jest to, że naturalne wysiewanie się roślin oraz ich zanikanie to żaden problem – w końcu tak działa natura, z którą ogród angielski powinien być zgodny.
Jak wykonać projekt ogrodu w stylu angielskim?
Po pierwsze, koniecznie trzeba dokładnie wymierzyć i rozrysować przestrzeń. Cechą charakterystyczną tych ogrodów jest centralny trawnik otoczony zielenią. Rabatki i alejki są kręte i krzywe a rośliny dość ciasno ułożone. To nie jest opcja na mały ogródek o powierzchni kilku metrów (bo natłok roślin i próba stworzenia romantycznego gąszczu skończyć się może chaosem i bałaganem). By mieć prawdziwy ogród angielski, trzeba dysponować przestrzenią.
Na plan (rzut) nanosi się dane dotyczące ukształtowania powierzchni, nasłonecznienia, ustalenia kwasowości gleby (by nasadzić odpowiednie rośliny) i ewentualnych istniejących już obiektów (np. pomiaru drzew).
Projektowanie ogrodu w stylu angielskim najlepiej zacząć od umieszczenia ważnych dla nas elementów, związanych z tym, jak ogród ma być użytkowany np. kącika do odpoczynku z ławką bądź hamakiem, fontanny, miejsca na posiłki. Kolejnym krokiem jest zaprojektowanie ścieżek (weź pod uwagę kto będzie nimi chodził. Jeśli mają być romantyczne, a w domu wszyscy są sprawni, mogą być wąskie. Jeśli w domu jest babcia, którą trzeba prowadzić pod ramię, konieczne jest by miały minimum 1,2 m szerokości).
Projektując trawnik pamiętaj, by ułatwić sobie życie i dopasować jego kształt tak, by było ci łatwiej kosić – utrzymanie trawnika w ogrodzie angielskim to prawdziwe wyzwanie! Na koniec pozostaje zaprojektowanie nasadzeń roślin, ze szczególnym uwzględnieniem okresów kwitnienia oraz ich rozrostu. Nie zapomnij o oświetleniu, które również nadaje ogrodowi charakter i może podkreślać poszczególne strefy.
Zaprojektowanie ogrodu w stylu angielskim wymaga pracy i dobrej wiedzy o roślinach. Można wykonać projekt takiego ogrodu samemu bądź zlecić to profesjonalistom. W każdym przypadku, czeka nas niezwykła przygoda we własnym „Tajemniczym ogrodzie”.
Więcej informacji znajduje się pod adresem: marekgurgul.pl