Ogród latem ‒ to lubimy najbardziej
Aby się nim cieszyć, trzeba się trochę pobrudzić i napracować, ale warto!

Ogród może się stać cichym azylem /fot. Jill Wellington, Pixabay
Właśnie latem kochamy nasze ogrody najmocniej. A i one o tej porze roku dziękują nam za tę miłość i troskę dając mnóstwo kolorowych kwiatów, dorodnych warzyw i przepysznych owoców. Tak, własny ogród to prawdziwy skarb. Zwłaszcza teraz, w dobie pandemii każdy, kto ma choć kawałek własnego ogródka, nie oddałby go za nic
A jak wielkim szczęściarzem jest ten, kto ma tyle ziemi, że może cieszyć się nie tylko trawnikiem, ale i kwiatowymi rabatami, drzewkami owocowymi, warzywnikiem? Ogród to miejsce, gdzie nikt nie musi nosić maseczki i uważać na odległości. Może oddychać pełną piersią i cieszyć się życiem. I jak nigdy dotąd z radością w tym swoim raju pracować. A obowiązków latem jest całe mnóstwo.
Podlewanie to podstawa pielęgnacji ogrodu latem
Podlewanie to ta czynność, która w okresie letnim zajmuje nam chyba najwięcej czasu, a do tego jest kluczowa w pielęgnacji, jakiej wymaga ogród. Zmiany klimatu powodują bowiem, że dotykają nas coraz dłuższe, bezdeszczowe okresy. Co prawda cieszą dni z pięknym słońcem, zwłaszcza gdy akurat mamy urlop, ale dla roślin jest to sytuacja mało komfortowa. Musimy zatem nauczyć się racjonalnie korzystać z wody, wiedzieć jak ją gromadzić, a i rośliny można stopniowo przygotować do nieco mniejszego zapotrzebowania na wodę.
Świetnie w okresach suszy sprawdzają się zamontowane jeszcze wiosną zbiorniki na deszczówkę. W sklepach dostępne są teraz najróżniejsze, np. w formie wielkich beczek, amfor, kadzi i innych, bardzo wizualnie atrakcyjnych. Taki zbiornik stawia się pod każdy spust z rynny i jest pod ręką darmowa woda. Oczywiście można pokusić się o wiele większe zbiorniki, które zakopuje się w podłożu. Można od nich wyprowadzić i zainstalować cały system nawadniający, łącznie z liniami kroplującymi. W ogóle linie kroplujące, podłączone np. do kranu w ogrodzie, to znakomity sposób na podlewanie ogrodu, który nie tylko zaoszczędzi nam mnóstwo czasu, ale również przynosi wymierne oszczędności w ilości zużytej wody.
Gdy w ogrodzie mamy dużo roślin posadzonych w pojemnikach, by zaoszczędzić sporo czasu na podlewaniu a i samą wodę, dobrze jest stosować w trakcie sadzenia hydrożel, automatyczne konewki albo proste w użyciu dozowniki, które można nakręcić na każdą butelkę po zużytej wodzie. By przez dłuższy czas zatrzymywać wodę w podłożu, wystarczy również uprawy ściółkować. Zapobiega to nadmiernemu ogrzewaniu się podłoża i odparowywaniu wody.
Nawożenie i odchwaszczanie też ważne
Lato to również duże zapotrzebowanie roślin na składniki pokarmowe. Dlatego ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie. Ze względu na ograniczone często opady deszczu, najlepiej jest stosować nawozy, przeznaczone do rozpuszczania w wodzie albo te w płynie. Nie tylko dostarczymy wówczas roślinom pożywienia, ale dodatkową porcję wilgoci.
Ze względu na okres pandemii i obostrzeń z nią związanych, ciężko jest obecnie zrobić zakupy w sklepie stacjonarnym. Na szczęście w zasadzie każdy duży, internetowy sklep ogrodniczy bez problemu, w dodatku szybko, sprawnie i bezpiecznie, dostarczy nam wszystko to, czego do pielęgnacji ogrodu potrzebujemy.
Czynność, która jest niezwykle pracochłonna i co tu dużo mówić, przyprawiająca o ciągły ból krzyża, to odchwaszczanie ogrodu. Plenienie się chwastów można ograniczyć ściółkując podłoże, gdzie tylko jest to możliwe.

fot. Pexels
Ogród ‒ miejsce na relaks
Oczywiście nie samą pracą w ogrodzie człowiek żyje, dlatego bardzo ważne jest, by stworzyć sobie w ogrodzie takie ciche, intymne, osłonięte miejsce, gdzie można zaszyć się z książką, gazetą, kawą czy lampką wina. Może to być altanka, można między drzewami rozciągnąć żagiel, postawić huśtawkę, hamak, leżaki, ławeczki i zrobić miejsce na małe ognisko czy grilla. Pomysłów na taką oazę są tysiące. Lampki solarne, których jest całe mnóstwo w różnych wzorach i kolorach stworzą wieczorami cudowny, ciepły nastrój.
Warto również pomyśleć o roślinności wokół takiego miejsca relaksu. Dobrze, by oprócz tego, że zdobi, chroniła nas np. przed komarami, których wieczorem atakuje nas często cała armia. Przyda się komarzyca czy kocimiętka, posadzona w skrzyneczkach lub bezpośrednio w podłożu. Jeśli nasza oaza to altana albo miejsce pod drzewami, warto zasadzić tam pewne pięknie kwitnące, wieloletnie, szybko rosnące pnącze – kokornak wielkolistny, który wabi komary (i nie tylko) do kielichów swoich kwiatów i już nie daje im z nich wyjść.
I tutaj przyjdzie nam z pomocą ogrodniczy sklep internetowy, gdzie bez problemu kupimy na tyle duże sadzonki roślin, które chcemy mieć w swoim ogrodzie, że i wczesnym latem możemy sadzić je w skrzyneczkach lub bezpośrednio w podłożu.
Ogród wymaga pracy przez całe lato
Całe lato to przede wszystkim intensywne odchwaszczanie ogrodu, pilnowanie podlewania i systematycznego nawożenia wszystkich roślin. To również czas na przycinanie krzewów, które już przekwitły oraz przycinanie i formowanie żywopłotów. Biegając z sekatorem po ogrodzie nie możemy zapominać o wycinaniu wszystkich dzikich pędów na roślinach szczepionych. W trakcie wykonywanie tych wszystkich czynności trzeba zwrócić baczną uwagę na to, czy nasze rośliny nie są atakowane przez szkodniku albo choroby. Jeśli tak się dzieje, konieczne są opryski.
Czerwiec to już pierwsze zbiory wczesnych warzyw, ziół i owoców. Gdy już objemy się nimi dostatecznie, warto nadwyżki zagospodarować. Truskawki będą świetne w roli kompotów, dżemów albo mrożone. Czereśnie to doskonały materiał na kompot lub konfiturę. To też ten moment, gdy w warzywniku jest mnóstwo botwinki. Można ją mrozić albo lekko podgotować i pasteryzować. Koper i natka pietruszki mogą zostać wysuszone lub zamrożone. A sałata i rzodkiewka? Tymi można opychać się do woli. Z czasem tych warzyw i owoców jest coraz więcej, na bieżąco więc trzeba robić przetwory. Pojawiają się ogórki, pomidory, papryka. Naprawdę jest co robić.
Przez całe lato nie możemy zapominać o trawniku. Musi być systematycznie koszony i nawadniany. A na koniec jeszcze nie zapominamy o cebulach roślin kwitnących wiosną. Powinny zostać wykopane, osuszone i przetrzymane do jesieni w suchym i przewiewnym miejscu.