Tuesday, March 5, 2024
Home / Fundacja Miasto Kobiet  / Strajk Kobiet  / Ogólnopolski Strajk Kobiet – postulaty, mapa wydarzeń, jak się przygotować

Ogólnopolski Strajk Kobiet – postulaty, mapa wydarzeń, jak się przygotować

Ogólnopolski Strajk Kobiet – #tojestwojna

Strajk Kobiet w Krakowie

28 października 2020 – Ogólnopolski Strajk Kobiet

28 października 2020 (środa) nie idziemy do pracy!!!
Podobna akcja zdarzyła się 4 lata temu, kiedy „czarny poniedziałek” (3 października 2016) zatrzymał prace nad wprowadzeniem całkowitego zakazu aborcji w Polsce.

Strajki kobiet w Polsce – mapa wydarzeń

Na fanpejdżu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet znajduje się mapa strajków, czyli linki do poszczególnych wydarzeń w różnych miastach w Polsce, ale i za granicą (m.in. w Sztokholmie, Berlinie, Luxemburgu). Nam najbliżej do Krakowa, więc podajemy Wam, co się będzie działo w Krakowie.

Strajk Kobiet w Krakowie

W Krakowie w środę od południa planowane są rozmaite akcje. Możesz do nich dołączyć lub po prostu wziąć przyjaciółki, koleżanki, znajome i pójść w miasto na spacer z transparentami, bębnami, garnkami (tym razem do walenia w nie, a nie do gotowania).
Odbędą się m.in.: Studencki spacer (g. 12), strajk w ruchu (g. 13.30) i blokada ruchu (g. 17), strajk rowerowy (g. 17), techno protest (g. 18) i pokojowa manifestacja (g. 19)

Szczegółów wydarzeń szukaj tutaj: https://www.facebook.com/events/740152726844130/

Aby być na bieżąco z wydarzeniami dobrze jest zainstalować w telefonie komunikator Telegram

To jest Strajk Generalny, ale…

Organizatorzy piszą o zabraniu maseczek, trzymaniu odległości i zachowywaniu spokoju:

Prosimy Was, pamiętajcie, że
– jesteśmy wkurwione, ale demonstrujemy pokojowo,
– dbajcie o innych w demonstracji, reagujcie, jeśli dzieje się coś złego,
– siostrzeństwo to także odpowiedzialność za siebie i innych,
– weźcie wodę, chusteczki, naładowane powerbanki, zapasowe maseczki.

Jarosław Kaczyński wzywa do konfrontacji

Jeśli wybierasz się na strajk, to pamiętaj, że jest to strajk, a nie wycieczka czy piknik. W Krakowie policja była do tej pory łagodna i pełniła funkcję zabezpieczającą. W Warszawie od początku było ostro, z gazem po oczach i aresztowaniami. Ale to może się jutro zdarzyć w całym kraju, szczególnie, że dzisiaj Jarosław Kaczyński wygłosił orędzie do narodu, w którym bardzo wyraźnie wezwał do konfrontacji, mówiąc o obowiązku przeciwstawienia się protestom oraz o obronie kościołów za wszelką cenę. Na usługach PIS i kościoła w Polsce od dłuższego czasu są ugrupowania nacjonalistyczne, dlatego bądźcie czujne, uważne, nie dajcie się sprowokować i dbajcie o bezpieczeństwo swoje i innych protestujących.

Co powiedział Jarosław Kaczyński w swoim orędziu

Przede wszystkim prezes PIS próbuje przerzucać odpowiedzialność za sytuację w kraju na uczestników demonstracji mówić, że protesty będą  kosztować życie wielu osób i że sprowadzają niebezpieczeństwo powszechne.
Że władze mają nie tylko prawo, ale i obowiązek przeciwstawiania się takim wydarzeniom.
Że dokonywane są ataki na kościoły i że to co się dzieje to nihilizm, w dodatku o niebywałej wulgarności.
Że oni (PiS) mają rację.

Na końcu zaakcentował: „Wzywam wszystkich członków PiS i wszystkich którzy nas wspierają, by wzięli udział w obronie kościoła, w obronie tego, co jest dziś atakowane nieprzypadkowe, widać w tych atakach elementy przygotowania i przeszkolenia, te ataki mają zniszczyć Polskę. ”

Ogólnopolski Strajk Kobiet – postulaty

Inicjatywa Strajku Kobiet (28 października 2020) oraz planowanej w piątek 30 października manifestacji w Warszawie, wyszła od Marty Lempart i Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, który ogłosił na konferencji prasowej propozycję postulatów obywatelskich:

„Wypierdalać z oświadczeniem Przyłębskiej
Wypierdalać z Przyłębską
Chcemy prawdziwego Trybunału Konstytucyjnego
Chcemy prawidłowego Sądu Najwyższego, w calości
Chcemy prawdziwego Rzecznika Praw Obywatelskich
Chcemy nowelizacji budżetu – kasy na ochronę zdrowia, pomoc dla pracowników, przedsiębiorców, kultury i prawdziwe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami
Chcemy pełni praw kobiet, legalnej aborcji, edukacji seksualnej, antykoncepcji i ochrony przed przemocą
Chcemy pełni praw człowieka
Chcemy świeckiego państwa, w tym zaprzestania finansowania Kościoła z budżetu państwa i wypierdalać z religią ze szkół
Chcemy dymisji rządu”

Jak wziąć wolne

Większość pracodawców przychylnie patrzy na to, by zwolnić w tym dniu kobiety z pracy. Można wziąć urlop bezpłatny, urlop na żądanie, zwolnienie na opiekę nad dzieckiem, urlop na oddanie krwi lub skorzystać z innych indywidualnych ustaleń z pracodawcą albo – jeśli jest się właścicielka, zamknąć na ten dzień firmę.

W „Mieście Kobiet środa 28 października 2020 ” po prostu jest dniem wolnym od pracy.

Jak się przygotować na strajk

Załóżcie wygodne ubranie, dobre buty. Weźcie naładowany telefon (i powerbank), butelkę wody, batonik energetyczny, sól fizjologiczną do przemywania oczu (w razie ataku gazem). Wpiszcie flamastrem na ręce numer telefonu bliskiej osoby, którą chcesz poinformować w razie zatrzymania.
Skorzystaj ze szczegółowych podpowiedzi w poradniku demonstrantki 

Namalujcie transparenty korzystając z naszych inspiracji: Strajki kobiet – najlepsze hasła z transparentów

Protesty w Polsce

Na koniec przypomnę, dlaczego kobiety nie idą do pracy? W całej Polsce trwają protesty w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego stwierdzającego niezgodność z Konstytucją jednego z zapisów zezwalającego na przerwanie ciąży z przyczyn embriopatologicznych.

Coś co zaczęło się od odebrania prawa do aborcji przeistoczyło się w prawdziwy zryw wolnościowy, w którym mieści się zarówno wkurw kobiet na zamach na ich wolność wyboru, jak i wkurw generalny na bezkarność obecnej władzy.

Zobaczcie też:
– jak w ogóle do tego doszło, że sprawa znalazła się Trybunale Konstytucyjnym: Zaostrzenie przepisów aborcyjnych – jak to się stało 

– gdzie szukać informacji o protestach w sprawie aborcji w Polsce i czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego da się odwrócić: Kobiety są wkurwione – protesty w Polsce

– najlepsze hasła z transparentów: Strajki kobiet –najlepsze hasła z transparentów

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ