Monday, April 22, 2024
Home / Moda  / Trendy modowe  / Off Fashion 2013 relacja naszej dzienikarki

Off Fashion 2013 relacja naszej dzienikarki

Zapraszamy do przeczytania relacji naszej specjalnej wysłanniczki, z gali Off Fashion 2013

II miejsce Maciej Trzmiel / fot. Paweł Mazurek Studio69

II miejsce Maciej Trzmiel / fot. Paweł Mazurek Studio69

Zapach zielonej trawy, którą pokryty był wybieg w auli Kieleckiego Centrum Kultury intensywnie „drażnił” się z moim nosem. Siedziałam na tyle blisko, że nie omieszkałam skubnąć co nieco, żeby sprawdzić czy rzeczywiście była prawdziwa i mogę potwierdzić, że tak. Gdyby głębiej poszukać, pewnie niejedna mrówka, by się znalazła w tej zielonej gęstwinie, ale nie o tym, choć poruszanie się po tak niewygodnym dla obcasów podłożu musiało być dla modelek sporym wyzwaniem.

I miejsce IMA MAD / fot. Paweł Mazurek Studio69

I miejsce IMA MAD / fot. Paweł Mazurek Studio69

Tegoroczny Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody Off Fashion w Kielcach odbywał się pod hasłem „Ambasadorzy”. Ta myśl przewodnia miała oddawać fascynacje projektantów kulturami całego świata. Do udziału w tegorocznej odsłonie zgłosiło się 124 uczestników. Oprócz polskich twórców swoje projekty przysłali m.in. reprezentanci Wielkiej Brytanii, Węgier, Bułgarii czy Litwy. Do ścisłego finału przeszło 20 osób. Ten „crème de la crème” polskiej mody offowej zaprezentował się w sobotę 25 maja w czasie gali przed jury konkursu. Warto wymienić, że zasiadali w nim m.in.: duet projektantów Paprocki & Brzozowski, znana fotografka Lidia Popiel, kontrowersyjny stylista Tomasz Jacyków, producentka telewizyjna Dorota Wróblewska czy Barbara Hanuszkiewicz z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

II miejsce Maciej Trzmiel / fot. Paweł Mazurek Studio69

II miejsce Maciej Trzmiel / fot. Paweł Mazurek Studio69

Gala rozpoczęła się z lekkim opóźnieniem, ale warto było poczekać dłużej bo organizatorzy przygotowali niezwykłe widowisko pt. „Idea i obsesja”, śladem największych kultur świata. W czasie tego pokazu, zaprezentowano stroje ze spektaklu „Turandot” oraz oper „Samson i Dalila” czy „Czarodziejski flet”. Jako pierwsza, w kłębach dymu, na wybiegu pojawiła się Terakotowa Armia pierwszego Cesarza Chin, a dalej modelki w strojach nawiązujących do kultury Indii, „Czarnego Lądu” swingującej Ameryki czy powojennej Warszawy. Po tym ekscytującym przedstawieniu poznaliśmy kolekcje finalistów. Młodzi twórcy w swoich projektach postawili na bardzo różnorodne formy. Każda z zaprezentowanych kolekcji zapadała w pamięć. Dominowały oryginalne połączenia materiałów, stylów i faktur. Pikowane lateksowe kurtki, dżersejowe spodnie, wełniane kamizelki, czy futra. Także kolorystyka była różnorodna, od bieli, beżu i jasnych kolorów po intensywne granaty i czernie. Jury miało niełatwy orzech do zgryzienia.

III miejsce Aneta Zielińska / fot. Paweł Mazurek Studio69

III miejsce Aneta Zielińska / fot. Paweł Mazurek Studio69

W czasie, gdy za zamkniętymi drzwiami trwały burzliwe obrady, na scenie pojawił się zespół Plateau. Grupa znana z wykonywania piosenek Marka Grechuty w zupełnie nowych aranżacjach. Gościem specjalnym koncertu była żona zmarłego artysty, pani Danuta Grechuta. Na scenie, oprócz zespołu, pojawili się m.in. Krzysztof Kiliański i Katarzyna Groniec. Publiczność dała się porwać wspomnieniom, po chwili wszyscy wspólnie śpiewali „Wiosna, wiosna, ach to ty”.

Nadszedł w końcu czas ogłoszenia wyników. Najpierw przyznano wyróżnienia, m.in. od dyrektora Galerii Handlowej Echo i Wzgórza Zamkowego. Dyrektor Naczelna Kieleckiego Centrum Kultury, Pani Magdalena Kusztal wręczyła statuetkę „Przyjaciel Off Fashion”. Kulminacją wieczoru było poznanie laureatów XIII edycji konkursu Off Fashion: III nagrodę w wysokości 3000 zł. od Targów Kielce otrzymała Aneta Zielińska, II nagrodę – 6000 zł. przyznano Maciejowi Trzmielowi, a nagrodę główną czyli czek w wysokości 15000 zł. otrzymała Ima Mad, za swoją kolekcję “My name is Lucia and I would like to ask what have your done with my eyes”. Niestety zabrakło krótkiego uzasadnienia werdyktu. Zwycięska kolekcja była bardzo interesująca i aż prosiła się o krótki komentarz.

Off Fashion to konkurs, który z roku na rok rozwija się coraz bardziej. Z jednej strony świadczy o tym wysoki poziom nadsyłanych projektów, a drugiej rozmach organizacyjny samego przedsięwzięcia.

Zaprezentowanie kolekcji w czasie gali to duże wyróżnienie dla młodego projektanta. A sam konkurs Off Fashion staje się powoli swoistym biletem wstępu na największą modową imprezę w Polsce czyli Fashion Philosophy Fashion Week. Mam nadzieję, że będzie to w przyszłości nasza tradycja i jednocześnie szansa dla młodych twórców, bo jak pokazali mają wiele do powiedzenia w kwestii mody.

 Just Stuglik

pod naszym patronatem 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ