Wednesday, February 21, 2024
Home / Kultura  / Od Hendrixa po klasykę muzyki pop

Od Hendrixa po klasykę muzyki pop

Powoli organizatorzy odsłaniają kulisy kolejnej edycji OFF Camery.

André 3000 z OutKast w roli Jimmiego Hendrixa, muzycy z Big Star na wznoszącej i opadającej fali, w końcu artyści z zespołu Pulp – to bohaterowie sekcji Głośne obrazy Przybliżenie sylwetek twórców, ale także pokazanie problemów bardziej ogólnych, związanych z ich pracą twórczą, ambicjami, rozczarowaniami i próbami pogodzenia życia prywatnego z zawodowym to cele przyświecające kolejnej nowości programowej 8.edycji Festiwalu OFF CAMERA. Czym zaskoczą Loudly Moving Pictures?

ANDRE_300

André 3000 z OutKast w roli Jimmiego Hendrixa. / fot. materiał prasowy

„All Is By My Side” opowiada zarówno o muzyce Hendrixa, jak i o czasach, w których żył. Scenariusz filmu wyszedł spod pióra Johna Ridleya, laureata Oscara za „Zniewolonego”. Twórca stanął również za kamerą. W głównej roli zobaczymy André Benjamina, znanego bardziej jako André 3000 z zespołu OutKast. Obraz pokazywany był już na wielu festiwalach, w tym w Toronto, Sztokholmie i Seattle. Czas, aby oceniła go polska publiczność.

Nie potrzebujemy waszej wrażliwości społecznej zrodzonej w czasie powrotów taksówką z wernisaży. Chcemy tylko waszego sprzętu audio i głośników z bass-reflexem – to tekst jednej z piosenek Pulp. Oceniano, że zespół swoim znakiem firmowym uczynił wszystko, co wstydliwe. Florian Habicht – reżyser „Pulp: a Film About Life, Death & Supermarkets” – przenosi nas do Sheffield -jednego z ważniejszych punktów w wojnie między Margaret Thatcher a związkami zawodowymi. Bohaterami filmu są fani i fanki zespołu czekający na koncert w Motorpoint Arena. Koncertowe sceny wykonania „Sunrise” czy „This is Hardcore” w oczach krytyków zostały uznane za jedne z najlepszych.

Widzów czeka również filmowe spotkanie z kultowym zespołem pop Big Star. Fenomen grupy polegał na tym, że zdobyła wielkie uznanie krytyków, ale niewielką sławę. Dokument „Big Star: Nothing Can Hurt Me” (reż. Drew DeNicola, Olivia Mori) opowiada o sukcesach i porażkach zespołu i próbuje je wyjaśnić.

Filmy zebrane w ramach sekcji Głośne obrazy (Loudly Moving Pictures) to jedne z najbardziej oryginalnych obrazów o tematyce muzycznej ostatnich lat. Dotychczas nie doczekały się dystrybucji w Polsce.

Sekcja jest częścią projektu „Oblicza Współczesności” realizowanego w ramach Programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego’ finansowanego z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu oraz Norwegii oraz środków krajowych”.

Więcej informacji o 8.edycji Festiwalu OFF CAMERA można znaleźć na www.offcamera.pl

Do zobaczenia w Krakowie od 1 do 10 maja 2015 roku! Sky is the limit!

(źródło: mp)
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ