Thursday, June 13, 2024
Home / Kultura  / „Nadrabiamy zaległości” – od Filipin po Nigerię

„Nadrabiamy zaległości” – od Filipin po Nigerię

W ramach sekcji „Nadrabianie zaległości” widzowie zobaczą uznane i wielokrotnie nagradzane na świecie produkcje, które nie trafiły do polskiej dystrybucji kinowej.

Nominowana do Oscara Juliette Lewis („Urodzeni mordercy”, „Sierpień w hrabstwie Osage”) oraz zdobywca trzech nagród Emmy, znany z serialu „Breaking Bad”, Aaron Paul, a do tego Chiwetel Ejiofor znany m.in. z roli w filmie „Zniewolony. 12 Years a Slave” – tych aktorów zobaczymy podczas 8. OFF CAMERA w filmach, które nie trafiły na polski rynek. W ramach sekcji „Nadrabianie zaległości” widzowie zobaczą uznane i wielokrotnie nagradzane na świecie produkcje, które nie trafiły do polskiej dystrybucji kinowej.

OC_Metro_manila2

fot. materiał prasowy

Manila to kilkunastomilionowa, składająca się z 17 miast metropolia. Miejsce, gdzie skrzą się kontrasty – biznesowe centrum Filipin, stolica kulturalna kraju i jednocześnie obszar, gdzie zlokalizowane są największe slumsy. Jak fotogeniczna jest filipińska bieda, udowadnia Sean Ellis, nominowany do Oscara za krótkometrażowy film „Cashback”.

Przewodnikami po stolicy Filipin jest rodzina Ramirez. Choć film Ellisa rozpoczyna się, jak klasyczny dramat, stopniowo zbliża się jednak do thrillera. W końcu Metro Manilia przez wielu uważana za jedno z najtrudniejszych miejsc do życia na świecie. Przed projekcją warto sięgnąć po reportaż „Eli, Eli” Wojciecha Tochmana i Grzegorza Wełnickiego, którzy również zagłębili się w filipińskich slumsach i opowiedzieli historię obojętności wobec biedy obecnej tuż za rogiem.

„Half of a Yellow Sun” to tytuł zainspirowany flagą krótko istniejącego państwa Biafra. Akcja filmu Biyi Bandele toczy się w czasie nigeryjskiej wojny domowej. Film to adaptacja powieści z 2006 roku (m.in. nagroda Orange Prize). Po sukcesie wydawniczym o uniwersalną opowieść o Afryce, o konfliktach etnicznych, o wojnach, nienawiści i lojalności upomniało się kino. W rolach głównych zobaczymy aktorów takich, jak: Chiwetel Ejiofor („Zniewolony. 12 Years a Slave”, „Amistad” , „Niewidoczni”, „Melinda i Melinda”) i Thandie Newton („Wywiad z wampirem”, „W pogodni za szczęściem”).

Nieśpieszne tępo, ciekawie opowiedziana historia, wiarygodni bohaterowie i słodko-gorzkie zakończenie to najkrótszy opis filmu „Hellion”. W główne role wcielają się debiutant Josh Wiggins, nominowana do Oscara Juliette Lewis („Urodzeni mordercy”, „Sierpień w hrabstwie Osage”) oraz zdobywca trzech nagród Emmy, znany z serialu „Breaking Bad”, Aaron Paul. Kat Candler w nieszablonowy sposób pokazuje relacje rodzic-dziecko, próbuje też odpowiedzieć na pytanie, jak radzić sobie z utratą najbliższej osoby. Zaskoczeni będą wielbiciele muzyki filmowej. Subtelne ambientowe tło kontrastuje z mocnymi heavy/thrash metalowymi kawałkami. Produkcja miała premierę na Festiwalu Sundance, gdzie ubiegała się o Główną Nagrodę Jury. Film otrzymał też wyróżnienia na festiwalach w Dallas i Edynburgu.

Podczas 8.edycji Festiwalu Off Camera zobaczymy ponad 100 filmów w ramach 12 sekcji. Więcej informacji można znaleźć na www.offcamera.pl.

Do zobaczenia w Krakowie od 1 do 10 maja 2015 roku! Sky is the limit!

(źródło: mp)
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ