Odwieczny dylemat: okna drewniane czy plastikowe?
Różnorodność właściwości użytkowych wyrobów budowlanych stwarza wiele możliwości realizacji prac remontowo-konstrukcyjnych. Zobacz co wybrać.

Różnorodność właściwości użytkowych wyrobów budowlanych stwarza wiele możliwości realizacji prac remontowo-konstrukcyjnych. Stosowanie tworzyw sztucznych, jak i materiałów pochodzenia naturalnego, w tym drewna, stawia użytkownika przed koniecznością dokonania wyboru odpowiedniego dla siebie produktu.

W trakcie projektowania przestrzeni poddasza i podejmowania decyzji, jakie okna dachowe wybrać, należy brać pod uwagę wiele aspektów. / fot. materiał prasowy
W przypadku okien o spełnieniu oczekiwań klienta decyduje przede wszystkim wypadkowa jakości projektu, wykonania oraz jakości eksploatacyjnej wyrobu. Wydaje się, że największym wyzwaniem jest odpowiedni dobór okien dachowych, które najsilniej narażone są na działanie czynników atmosferycznych (wilgoć, promieniowanie UV, wahania temperatur). Zatem w trakcie projektowania przestrzeni poddasza i podejmowania decyzji, jakie okna dachowe wybrać, należy brać pod uwagę wiele aspektów. Nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie, który z materiałów w zastosowaniu do produkcji okien jest bardziej właściwy, a we współczesnym budownictwie uwzględnić należy kryteria estetyki, funkcjonalności i energooszczędności.
Okna dachowe jako harmonia stylu i użyteczności
Pierwszym krokiem w projektowaniu wnętrza poddasza jest określenie celu, jaki jest możliwy do osiągnięcia. W przestrzeniach o charakterze klasycznym, gdzie elementy mają stworzyć atmosferę wnętrza naturalnego i ekologicznego lub też nawiązującego do określonej epoki, zdecydowanie większym zainteresowaniem będą cieszyły się okna drewniane. Natomiast do wnętrz nowoczesnych i modernistycznych, gdzie dominują formy organiczne, idealne będą okna plastikowe lub drewniane pokrywane poliuretanem. Wybór materiału, z którego wykonane są profile ram okiennych, uwarunkowany jest przede wszystkim dążeniem do osiągnięcia spójności ze wszystkimi elementami w pokoju.
Walory eksploatacyjne
Z uwagi na fakt, że wybór materiału, z jakiego wykonane są okna, w dużej mierze uzależniony jest od preferencji klientów, producenci okien z profilami drewnianymi i z PVC starają się, by parametry użytkowe były możliwie jak najbardziej do siebie zbliżone (http://muratordom.pl/budowa/okna-i-akcesoria/okna-drewniane-czy-plastikowe,111_301.html). Przykładowo firma produkująca okna dachowe Velux zapewnia, że zarówno okna standardowe, jak i modele premium charakteryzują się zbliżonym współczynnikiem przenikania ciepła Uw wahającym się w przedziale 1,2-1,4 W/m2K. Dodatkowo pakiety szybowe wypełnione argonem, z hartowaną szybą zewnętrzną i wewnętrzną z powłokami niskoemisyjnymi, zapewniają dobre właściwości izolacyjne przeszkleń.
Profesjonalny montaż ważniejszy niż materiał na profile
Aby okna były funkcjonalną częścią zagospodarowanej pod dachem przestrzeni, należy rozważyć ważną kwestię – jak wstawić okno dachowe. Umiejscowienie i rozmiar otworu okiennego jako głównego źródła światła w pomieszczeniu musi potęgować wrażenie przestronności. Atutem jest, że montaż okien w dachu ogranicza straty ciepła i zmniejsza wydatki na ogrzewanie budynku. Aby spełniały one stawiane wymagania, niezbędna będzie również fachowa i profesjonalna obróbka okna dachowego z wykorzystaniem zestawów izolacyjnych i kołnierzy uszczelniających najnowszej generacji. Właściwe i profesjonalne działanie zminimalizuje zjawisko powstawania mostków cieplnych, za które odpowiada duża ilość styków i złączy wymagających starannego wykonania dla zapewnienia ich szczelności i dobrej izolacyjności cieplnej. Chęć spełnienia lub przewyższenia oczekiwań klienta przy równoczesnym utrzymaniu pozycji konkurencyjnej na rynku elementów budowlanych powoduje, że producenci okien dachowych co pewien czas wdrażają innowacyjne technologie. Klient ma zdecydowanie większy zakres wyboru materiału, z którego wykonane są elementy ram okiennych, gdyż od wielu lat, oprócz okien drewnianych i plastikowych, dostępne są również okna o tzw. profilach hybrydowych, tj. drewniano-poliuretanowych.