Saturday, April 20, 2024
Home / PARTNER MK  / Odpowiedzialna społecznie moda second hand dotarła do Internetu

Odpowiedzialna społecznie moda second hand dotarła do Internetu

Nowy snobizm, nareszcie przyjazny naturze?

Moda second hand

fot. Pixabay

Moda second hand sukcesywnie zyskuje na popularności. Przemysł tekstylny nieustannie się zmienia, a my jako konsumenci coraz bardziej stawiamy na zasadę slow fashion, czyli ograniczanie tradycyjnego konsumpcjonizmu. Zwiększona świadomość konsumencka powoduje, że w ostatnim czasie społecznie odpowiedzialne dobieranie strojów stało się celem zrównoważonego rozwoju i istotnym aspektem polityki ekologicznej

 

Sklepy z używaną odzieżą były już rozpowszechnione za czasów PRL-u. Współczesne second handy są kontynuacją znanych niegdyś lumpeksów, ale także wyrazem obecnej walki z kryzysem klimatycznym i ekologicznym podejściem do mody. Era cyfrowa sprawiła, że większość klientów przeniosła się do Internetu. Prowadzenie sklepu internetowego online pozwala także na minimalizację wykorzystywanych surowców. Wszystkie te czynniki sprawiają, że moda second hand staje się także modą najbardziej opłacalną, a zarazem ‒ dostępną online. Trend ten jest widoczny zarówno na świecie, jak i w Polsce. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów:

second hand

fot. Pixabay

Hardly Ever Worn It

To bardzo popularna w Wielkiej Brytanii platforma z odzieżą używaną. Na stronie internetowej firmy jest dostępnych wiele znanych marek. Firma zachowuje zasady recyklingu, przez co jest bardzo wiarygodna na rynku i doceniania przez brytyjskich konsumentów.

Vide Dressing

Udowadnia, że francuski szyk jest współczesnym przykładem odpowiedzialnej mody. Strona oferuje głównie odzież marek luksusowych, co pokazuje, że odzież używana może być odpowiednia dla każdego gustu. Przedsiębiorstwo zostało założone we Francji, obsługuje kilka rynków w Europie, niestety nie prowadzi sprzedaży na terenie naszego kraju.

moda second hand

fot. Pixabay

Micolet

Obecnie najbardziej znana platforma z odzieżą używaną w Europie, prowadzi bowiem swoje działania m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Niemczech, Belgii, Włoszech oraz Polsce. Firma zajmuje się sprzedażą używanych ubrań, a w niektórych krajach europejskich nawet
ich kupnem. Wszystkie ubrania są sprawdzane ręcznie, przez co zapewniona jest ich wysoka jakość. Odzież nieodpowiednia do sprzedaży jest przekazywana na cele charytatywne. Micolet oferuje ubrania i akcesoria wielu znanych marek, zarówno luksusowych, jak i zwykłych sieciówek. Znajdziecie tam produkty takich firm jak Zara, H&M, Bershka, Tommy Hilfiger, Michael Kors… a nawet Louis Vuitton czy Chanel! Jeżeli jeszcze nie znacie Micolet i jesteście zainteresowani modą cyrkularną, sprawdźcie koniecznie, klikając tutaj.

moda second hand

fot. Pixabay

 

Popularność, jaką zdobywa moda second hand, to pozytywny przejaw zmian na rynku. Przedstawione przykłady pokazują, że firmy zaczynają dbać o ochronę środowiska i dobro społeczne. Decydując się na zakup odzieży z drugiej ręki przyczyniamy się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Nie istnieje bowiem lepsza moda, niż ta, która już powstała.

Autor: Patrycja Mikuła
Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
2 komentarze
  • Eugenia 17 stycznia, 2022

    Bardzo merytoryczny artykuł, widać profesjonalne pióro autora. Czytanie sprawiło mi wiele przyjemności

  • Malwina 17 stycznia, 2022

    Cieszę się, że rośnie świadomość konsumencka i również na polskim rynku pojawiają się firmy, dzięki którym możemy kupować ubrania a jednocześnie być eco-friendly! Oby ten trend utrzymał się na dłużej.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ