Sunday, July 14, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak wybrać odpowiedni masaż? Zobacz, który najbardziej Cię zrelaksuje!

Jak wybrać odpowiedni masaż? Zobacz, który najbardziej Cię zrelaksuje!

Kiedy potrzebujesz relaksu

masaż, relaksacja, odpoczynek, spa

Czas na chwilę tylko dla Ciebie / fot. materiały prasowe

Odpowiedni masaż pomoże poczuć się lepiej / fot. materiały prasowe

Czujesz, że potrzebujesz relaksu? Od kilku tygodni chodzisz obolały? Doznałeś poważnej kontuzji? Zastanawiasz się nad masażem, ale nie możesz się zdecydować? Poznaj najpopularniejsze rodzaje masażu i wybierz coś dla siebie!

Masaż klasyczny

Masaż klasyczny polega głównie na ugniataniu, głaskaniu, rozcieraniu i oklepywaniu. Działa odstresowująco, przeciwbólowo i regenerująco. Wpływa pozytywnie na ukrwienie tkanek i przepływ limfy. Może być stosowany przy problemach z kośćmi lub stawami – złamaniach, skręceniach, niedowładach, porażeniach i sztywności, a także w bólach kręgosłupa. Masaż klasyczny wykonuje się również w przypadku przetrenowania oraz po wylewie. Unikaj go, jeśli jesteś w ciąży, w trakcie miesiączki, masz stan zapalny w żyłach lub poważne zmiany skórne, które mogłyby się rozsiać.

Masaż relaksacyjny

Każdy profesjonalista po szkole masażu może zaoferować Ci masaż relaksacyjny, który jest równie popularny, jak klasyczny. Służy głównie uspokojeniu, wyciszeniu i odprężeniu. Sprawdzi się zarówno w przypadku obolałości fizycznej, która ma swoje źródło w zmęczeniu, jak i wyczerpaniu psychicznym, które powoduje napięcie mięśni. Masaż relaksacyjny może obejmować całe ciało lub jego wybrane części. Wykonuje się go głównie przez głaskanie, delikatne rozcieranie i oklepywanie całymi dłońmi. Nie ma większych przeciwwskazań do jego zastosowania. Sprawdza się szczególnie u pacjentów cierpiących na bezsenność, silny stres, przepracowanie i nerwowość.

Masaż leczniczy

Masaż leczniczy wykonuje się u osób, które dążą głównie do poprawy stanu zdrowia. Najczęściej stosuje się w przypadku wad postawy i bólach kręgosłupa. Polega na rozciąganiu i ugniataniu obolałych miejsc. Może wykonywać go wyłącznie osoba profesjonalnie do tego przeszkolona. Wsparciem dla terapii jest naświetlanie lampą, nacieranie maściami i użycie odpowiednich okładów.

Akupresura

W odróżnieniu od akupunktury w akupresurze nie używa się igieł, zamiast tego uciska się określone miejsca na ciele. Celem tego zabiegu jest zmniejszenie dolegliwości bólowych. Akupresura wywodzi się z medycyny chińskiej, według której określone miejsca np. na stopach odpowiadają za funkcjonowanie poszczególnych narządów. Masowanie właściwego punktu na ciele ma za zadanie zminimalizowanie dolegliwości bólowych, natomiast nie leczy poszczególnych chorób. Jeśli zdecydujesz się na akupresurę, możesz otrzymać dodatkowe zalecenie częstego moczenia nóg i noszenia wygodnego obuwia. Akupresura jest również pomocna w leczeniu depresji.

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny ma za zadanie poprawić krążenia limfy organizmie. Wykorzystuje się go do likwidowania obrzęków. Zastój usuwa się poprzez odpowiednie uciskanie i przepchnięcie w kierunku węzłów chłonnych. Masuje się ich okolice, kark, głowę, twarz, klatkę piersiową, brzuch i kończyny. Wskazaniem do zastosowania masażu limfatycznego jest zespół cieśni nadgarstka, niewydolność żylna, otyłość, choroba niedokrwienna, dna moczanowa i zwyrodnienie stawów.

Masaż tajski

Masaż tajski przypomina jogę. Służy usunięciu napięcia z mięśni, którego przyczyną jest stres. Polega głównie na rozciąganiu i uciskaniu poszczególnych części ciała. Masażysta wykorzystuje w tym celu swoje dłonie, łokcie, ręce, stopy i kolana. Zabieg ma powodować rozluźnienie, odprężenie i poprawę witalności. Może również przyczynić się do redukcji cellulitu i utraty zbędnych kilogramów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ