Odkurzanie i czyszczenie mieszkania parą wodną
Innowacyjność i funkcjonalność na piedestale
Rynek małego AGD wciąż się rozwija, dzięki czemu otrzymujemy co jakiś czas do dyspozycji nowe sprzęty, zaskakujące swoją innowacyjnością i funkcjonalnością. Są to różne urządzenia czyszczące, np. czyściki, mopy, odkurzacze tradycyjne, bezrowkowe, workowe, piorące oraz roboty sprzątające. Wśród nich jest kilka urządzeń na parę, których działanie pokrótce przybliżymy
Czyszczenie parą – na czym polega?
Urządzenia działające w oparciu o parę wodną są niezwykle precyzyjne i niezawodne. Różnią się między sobą budową, mocą ssania, silnikiem, funkcjami oraz designem i wagą. Każde z nich sprząta dzięki parowaniu podgrzanej do wysokiej temperatury wody, wyrzucanej jako para wodna do dyszy i następnie na zabrudzoną powierzchnię. Nawet najgorsze zanieczyszczenia, smugi, czy niedoczyszczone podłogi zostaną perfekcyjnie i szybko usunięte, i co najważniejsze, bez zużywania środków chemicznych. Para wodna nie tylko rozpuści zanieczyszczenia, ale też usunie bakterie, grzyby i roztocza, sierść oraz niemiłe zapachy. Dzięki temu alergicy mogą swobodnie oddychać, a maluchy bawić się na podłodze bez niebezpieczeństwa kontaktu z bakteriami.
Kolejna bardzo ważną zaletą tego typu sprzętów jest możliwość używania ich do rożnych rodzajów powierzchni w mieszkaniu, a nawet poza nim (np. w samochodzie czy na podwórku). Dołączone do zestawów odpowiednie nakładki, ściereczki i końcówki, znacznie ułatwiają pracę i umożliwiają dotarcie w miejsca nawet trudno dostępne. Im więcej końcówek do parownic, mopa, czy odkurzacza parowego, tym większy zakres możliwości sprzątania. Generalnie nadają się do sprzątania prawie wszystkich powierzchni podłogowych, np. płytek, gresu, paneli, ale też dywanów, wykładzin, armatury łazienkowej, kuchenek, piekarników, fug, powierzchni szklanych itd. Prosta obsługa, szybkie nagrzewanie (zależne od modelu sprzętu) i wielofunkcyjność sprawiają, że tego typu przyrządy używa się przyjemnie – i takie też staja się domowe porządki. Oczywiście nie wszystkie urządzenia funkcjonują tak samo i mają taki sam zakres działań. Na przykład mopy są najmniej uniwersalnym pomocnikiem, ale nie można powiedzieć, że są niepotrzebne, bo dla wielu osób stanowią najbardziej poręczną pomoc przy codziennych porządkach.
Odkurzacz parowy – podstawowy sprzęt czyszczący
Inwestując w dobrej marki odkurzacz parowy, np. renomowanej firmy Karcher słynącej z tego typu produktów, można być pewnym, że mieszkanie będzie wysprzątane na błysk. Korzystanie z odkurzacza parowego daje naprawdę szerokie możliwości czyszczenia w każdym pomieszczeniu. Ich najważniejszą zaletą jest wielofunkcyjność, a mówiąc ściślej, wykonywanie dwóch czynności równocześnie, bez konieczności ponownego pokonywania tej samej drogi. Jednocześnie zasysają brud i produkują parę wodną, która skutecznie rozmiękcza zanieczyszczanie różnego rodzaju. Za jego pomocą wyczyścisz posadzki, dywany, płytki i płyty grzejne w łazience, armaturę kuchenną, żaluzje itp. Do odkurzacza dołączone są zawsze różne końcówki i nakładki, np. do trudno dostępnych miejsc, tapicerki, dywanów itp. Czyszcząc nawet bardzo duże zabrudzenia, np. zapieczony tłuszcz, nie musisz używać dużej siły, ale delikatnie przejechać odkurzaczem zaopatrzonym w odpowiednią końcówkę. Para wodna dotrze wszędzie i rozpuści wszelkie zanieczyszczenia, zabijając przy okazji bakterie i roztocza. Kurz nie będzie wzbijał się podczas sprzątania w powietrze, bo jego drobinki zostaną nasączone parą wodną, dzięki czemu staną się ciężkie i zostaną do razu zassane do odkurzacza.
Jeśli zdecydujesz się na zakup odkurzacza parowego, musisz zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu na specyfikację techniczną. Nie liczy się tylko ciekawy design, mniej też gabaryty, ale najważniejsze są funkcje, dzięki którym twoje mieszkanie będzie czyste bez zbytniego wysiłku i w krótkim czasie. Na co więc zwracać uwagę podczas zakupu?
Priorytetowo przyjrzyj się końcówkom, jakie są dołączone do danego zestawu. Oprócz nakładki do czyszczenia podłóg i dywanów często znajduje się w nich spiralna końcówka do armatury łazienkowej, a także do trudno dostępnych miejsc. Są też gumowe ssawki i nakładki do czyszczenia samochodowej tapicerki.
Czas nagrzewania to również bardzo ważna kwestia. Może on wynosić od 5 minut w górę, a jak wiadomo, im krócej urządzenie przygotowuje się do pracy, tym lepiej. Jeśli zależy ci na sprzęcie czyszczącym, który działa szybko i skutecznie, szukaj urządzeń osiągających pożądaną temperaturę wody w krótkim czasie. W innym przypadku będziesz każdorazowo czekać na nagrzanie wody, kiedy zbiornik się opróżni.
Z czasem nagrzewania wody wiąże się także rozmiar pojemnika na wodę. Wybierając sprzęt z małym pojemnikiem, będziesz częściej dolewać wodę, a przez to też częściej ją grzać. Co możesz zrobić w takim przypadku? Nie czekać, aż woda wyczerpie się całkowicie, ale gdy zbiornik opróżni się częściowo, dolewać wody do pełna (najlepiej ciepłej) – taką możliwość dają niektóre odkurzacze parowe, np. firmy Karcher, które znajdziesz na stronie https://www.kaercher.com/pl/home-garden/odkurzacze-parowe.html. Wtedy też zyskasz czas na osiągnięcie konkretnej temperatury, ale też oszczędzisz na energii elektrycznej. Zawsze możesz wybrać odkurzacz parowy z dużym zbiornikiem, ale wiadomo, że wtedy jest cięższy i zajmuje więcej miejsca.
Tak samo problematyczna może być decyzja dotycząca wyboru określonej mocy grzałki i silnika. Im większa moc, tym więcej energii czerpie urządzenie, ale jest też efektywniejsze. Jeśli często odkurzasz i czyścisz parą, może mieć to spore znaczenie, ale jeśli raz, dwa razy w tygodniu, to pobór prądu nie będzie tak duży. Nie bez znaczenia jest tu także powierzchnia do sprzątania – nie każdy ma ogromne przestrzenie użytkowe, które trzeba perfekcyjne wyczyścić. Częściej jest to kilka metrów kwadratowych, które sprząta się bardzo szybko.
Bardzo ważne są także rodzaje filtrów do wody. Im jest ich więcej, tym wydajniejsze staje się czyszczenie. Nic tak nie utrudnia pracy, jak osadzający się w urządzeniu kamień, który może blokować wydostawanie się pary wodnej do dyszy. Wysokiej jakoś ci filtracja będzie zapobiegać takim sytuacjom.
Jak czyścisz dywany odkurzaczem parowym?
Pewnie wyobrażasz sobie, że czyszczenie podłóg, płytek i innych tego typu powierzchni za pomocą odkurzacza parowego jest naprawdę przyjemne i proste. Może też myślisz, że kiedy trzeba posprzątać powierzchnię o gęstej fakturze, jak dywan czy wykładzina, może być trudniej. Absolutnie nie! Wystarczy założyć specjalną nakładkę do czyszczenia tego typu powierzchni i praca pójdzie szybko, bez zbytniego wysiłku. Para wodna zbierze wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się na końcach włókien, ale też u podstawy dywanu. Szczotka zbierze zanieczyszczenia, a brud trafi do zbiorniczka w odkurzaczu, w efekcie czego powierzchnia zostanie wyczyszczona perfekcyjnie.
Jeśli odkurzacze parowe to tylko dobrej marki!
Odkurzacze parowe nie należą do najtańszych sprzętów, dlatego warto szukać ich tylko i wyłącznie w sklepach oferujących najlepszy sprzęt czyszczący, aby zakup był naprawdę udany. Wiodącą marką, które proponuje tego typu urządzenia, zarówno do użytku domowego , jak i do sporych powierzchni przemysłowych, jest bez wątpienia Karcher. Wśród jej bogatego asortymentu znajdziesz też odkurzacze parowe, które świetnie sobie radzą w każdych warunkach. Jeden z ciekawszych modeli to SV 7 – bardzo dobry sprzęt parowy, który jednocześnie czyści parą, odsysa i zbiera suche śmieci. Posiada też wieloetapowy system filtracji, m.in. zaopatrzony jest w efektywny filtr HEPA, zatrzymujący nawet najmniejsze drobinki pyłu, roztocza i grzyby. W poręcznej dyszy znajduje się przełącznik do zmiany trybu pracy odkurzacza, dzięki czemu sprawnie się go obsługuje. Oprócz tego posiada 4 stopniową regulację siły ssania oraz 5 stopniową regulację wydatku pary. Generalnie odkurzacze parowe firmy Karcher zapewniają długą pracę bez konieczności robienia przerw i są oszczędne oraz przyjazne dla środowiska.
Parownice – alternatywa dla odkurzacza parowego?
Parownice działają na podobnej zasadzie, co odkurzacze parowe, ale różnią się kilkoma podstawowymi kwestiami. Na pewno są mniejsze i poręczniejsze, dlatego można nimi dotrzeć w miejsca, które znajdują się wyżej. Lepiej będą sobie radzić z czyszczeniem szaf, kanap i drobnych przedmiotów, niż z podłogami. Będą oczyszczone parą, ale nie odkurzone, dlatego i tak trzeba będzie użyć tradycyjnego odkurzacza. Kiedy więc warto ją kupić? Najlepiej wtedy, gdy masz zwykły odkurzacz i szukasz urządzenia parowego do czyszczenia różnych przedmiotów i powierzchni w swoim domu. Posiadanie dwóch sprzętów parowych – odkurzacza i parownicy trochę mija się z celem, szczególnie gdy masz mniejsze mieszkanie i brakuje miejsca na następny sprzęt AGD. Zawsze też możesz kupić mopa parowego, który może ma mniej funkcji, nakładek itp., ale doskonale radzi sobie przede wszystkim ze sprzątaniem podłóg. Wybierz więc tak, aby sprzątanie było sprawne i łatwe.
źródło: Partner MK