Monday, May 27, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Odkurzacz pionowy czy tradycyjny?

Odkurzacz pionowy czy tradycyjny?

Odkurzać nowocześnie

Odkurzacz

fot. Anete Lusina / Pexels

Jeszcze do niedawna na rynku przeważały tradycyjne odkurzacze, ale obecnie można znaleźć coraz więcej odkurzaczy pionowych. Czy warto kupić takie urządzenie? Wszystko jest zależne od indywidualnych potrzeb, ale bardzo często jest to świetny wybór. Wbrew powszechnej opinii nowoczesne odkurzacze pionowe niewiele ustępują wydajnością tradycyjnym odkurzaczom, za to są wygodniejsze w użyciu i bardziej funkcjonalne. Sprawdź, czy lepszym wyborem będą odkurzacze tradycyjne, czy też pionowe

 

Odkurzacz pionowy a tradycyjny – czym się różni ich konstrukcja?

Klasyczne odkurzacze zasilane do sieci mają obecnie najnowsze technologie, natomiast sama ich konstrukcja nie różni się od starszych modeli. Odkurzacz składa się z podłączanej do gniazdka części głównej z silnikiem, filtrami i zbiornikiem na kurz oraz elastycznego węża, rury i różnego rodzaju nasadek do odkurzania. Do wyboru są odkurzacze workowe lub odkurzacze bez worków, kurz wówczas jest opróżniany bezpośrednio z wyjmowanego pojemnika, więc nie trzeba kupować worków.
Odkurzacze pionowe to z kolei kompaktowe i lekkie konstrukcje, które trzymasz za rączkę. Rurka z wymienną nasadką łączy się z główną częścią z silnikiem i pojemnikiem bezworkowym. Kiedy odłączysz rurkę, otrzymasz odkurzacz ręczny. Większość modeli dostępnych na rynku to odkurzacze bezprzewodowe, zasilane akumulatorem.

 

Kup odkurzacz bezprzewodowy: https://www.euro.com.pl/odkurzacze-pionowe/dyson-v15-detect-absolute_1.bhtml?

Który odkurzacz jest wygodniejszy, pionowy czy tradycyjny?

Tradycyjny odkurzacz jest z pewnością cięższy ze względu na większy rozmiar, a przed użyciem sprzętu trzeba połączyć rurę i wybraną nasadkę z korpusem. Ponadto potrzebne jest więcej miejsca na jego przechowywanie.
Nowoczesne modele pozwalają lepiej dopasować długość kabla do własnych potrzeb, a mechanizm zwijania kabla nie zacina się tak łatwo jak w starszych urządzeniach. Jednak nadal nie jest to najłatwiejsze rozwiązanie. Podczas odkurzania, zwłaszcza w większym mieszkaniu lub domu, musisz przepinać sprzęt do kolejnych gniazdek i uważać, żeby kabel nie zahaczał się o meble. Bezprzewodowy odkurzacz pionowy daje z kolei znacznie lepszy komfort podczas sprzątania. Po prostu zabierz go, gdziekolwiek chcesz, nie martwiąc się o przewody. Znacznie łatwiej też nim operować i można położyć go na płasko, żeby sięgnąć pod meble. A szczotka odkurzająca 360° z podświetleniem LED sprawi, że żaden kurz nie zostanie przegapiony, nawet w trudno dostępnych miejscach.

 

Główną zaletą tradycyjnych odkurzaczy przewodowych jest nieograniczone sprzątanie. Jednak żywotność baterii odkurzaczy pionowych jest tak długa, że w większości przypadków wystarcza do odkurzenia całego mieszkania lub średniej wielkości mieszkania. Klasyczny odkurzacz workowy wymaga rzadszego oczyszczania pojemnika na kurz, bo jest większy. Odkurzacze pionowe mają zaś stosunkowo niewielką pojemność. Taki pojemnik najczęściej wystarczy na jedno sprzątanie, ale potem należy oczyścić pojemnik odkurzacza pionowego.

 

Sprawdź ofertę odkurzaczy pionowych: https://www.euro.com.pl/odkurzacze-pionowe.bhtml?

Odkurzacz tradycyjny czy pionowy – który będzie bardziej funkcjonalny?

Wady odkurzaczy tradycyjnych to z pewnością fakt, że użyjesz tylko tam, gdzie sięgnie kabel. Główną zaletą bezprzewodowego odkurzacza pionowego jest mobilność. Możesz go zabrać ze sobą wszędzie, a co więcej sprawdzi się również przy większej ilości zadań niż tradycyjny sprzęt. Najlepsze modele to 3 w 1 urządzenia posiadają nie tylko odkurzacz ręczny, ale także funkcję mycia.

 

Tradycyjny odkurzacz jest cięższy, ma większe gabaryty i przed użyciem sprzętu należy podłączyć i wybrane akcesorium do korpusu.
Ponadto potrzebujesz więcej miejsca na odkurzacz. Najpierw jednak wymaga połączenia kablowego. Więc nie musisz odkurzać podłóg, a następnie je myć, ponieważ będziesz robić jedno i drugie w tym samym czasie. Wystarczy odkurzacz z mopem, czyli specjalną nasadką, której część zasysa kurz i brud, a część zmywa pozostały brud i zaschnięte plamy.

 

Z kolei odkurzacz pionowy pozwala wygodniej dotrzeć w wiele miejsc niż tradycyjne odkurzacze, nawet taki z bardzo długim wężem i odpowiednimi nasadkami. Można więc wygodnie sięgnąć pod sufity, kanapę, jej narożniki czy szafę. Jaki odkurzacz pionowy wybrać? Odkurzacz pionowy z zestawem samochodowym to także świetny sposób na czyszczenie i odkurzanie wnętrza samochodu.

 

Sprawdź ofertę odkurzaczy pionowych Dyson: https://www.euro.com.pl/odkurzacze-pionowe,_Dyson.bhtml?

Podsumowanie – odkurzacz pionowy czy tradycyjny?

Podsumowując, odkurzacz tradycyjny czy pionowy? Najczęściej odkurzacz pionowy przewyższa tradycyjny odkurzacz, zwłaszcza jeśli ceni się szybkość i wygodę sprzątania. Bezprzewodowy odkurzacz 3 w 1 jest bardzo wszechstronny, bo łatwo można odkurzać nim każdy zakamarek mieszkania i nie tylko, a do tego za jednym zamachem można umyć też podłogi. Brak kabla, a tym samym większa mobilność daje również użytkownikowi niesamowitą wygodę. Natomiast jeśli masz ograniczony budżet, lepiej będzie wybrać tradycyjny odkurzacz ze świetnymi parametrami, niż słabej jakości pionowy model.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ