Tuesday, June 18, 2024
Home / PARTNER MK  / Odkryj papiernicze rytuały i ich korzyści

Odkryj papiernicze rytuały i ich korzyści

Posługiwanie się przyborami do pisania z prawdziwego zdarzenia oferuje atrakcje, do których daleko laptopom, smartfonom i notebookom

papiernicze-miasto-kobiet

fot. Papierniczeni

Życie w duchu slow to działanie bez pośpiechu, drobne przyjemności i zdrowy balans. Liczą się uważność, bliskie relacje, życie w zgodzie ze sobą. W ten nurt doskonale wpisują się codzienne rytuały związane z papierem: analogowe planowanie, pisanie piórem czy wyklejanie albumów ze zdjęciami

 

Planowanie na papierze

papiernicze1-miasto-kobiet

fot. Papierniczeni

Wielu speców od zarządzania sobą w czasie potwierdzi, że najlepszym narzędziem do planowania jest… papier! Analogowe planowanie pozwala rozpisać, zwizualizować i uporządkować wszystkie ważne cele i zadania. Stworzenie planu dnia, miesiąca i całego roku, sporządzanie list i stawianie celów, to podstawy dobrej organizacji. Dziś trudno jest całkowicie wyeliminować cyfrowy kalendarz, jednak planowanie analogowe i elektroniczne mogą się świetnie uzupełniać!
Oprócz standardowych kalendarzy popularne stały się plannery niedatowane – dzięki samodzielnie wpisywanym datom można rozpocząć planowanie w dowolnym momencie roku. Jeśli rozpiera Cię kreatywność, zacznij prowadzić bullet journal! To notes przerobiony w całości przez Ciebie na planner. Dzięki temu będzie dokładnie taki, jak sobie wymarzysz. Do tego celu najlepiej sprawdzą się notatniki w kropki.

Odręczne zapiski

papiernicze2-miasto-kobiet

fot. Papierniczeni

Ręczne pisanie daje wiele korzyści. Wspiera pracę mózgu – notując ręcznie lepiej zapamiętujemy informacje, które zapisujemy. To dobry trening! Odręczne zapiski rozwijają wyobraźnię i pomagają w formułowaniu opinii. Z kolei prowadzenie osobistego dziennika pozwala uporządkować myśli i sprawniej rozwiązywać problemy. Szczególnie polecamy zapisywanie swoich codziennych sukcesów. Ten prosty nawyk kieruje naszą uwagę na najlepsze momenty danego dnia i wprowadza nas w dobry nastrój. Aby zapisywanie było naszym przyjemnym rytuałem, warto zadbać o dobrej jakości notatnik, który będzie codziennie nam towarzyszył.

Pióro wieczne – pisanie z duszą

papiernicze-3-miasto-kobiet

fot. Papierniczeni

Pisanie odręczne, ale czym? Najpopularniejszym narzędziem do pisania jest długopis. Trudno się dziwić – nie robi kleksów, atrament szybko wysycha, jest tani. Jednak przyborem do pisania w stylu slow life jest pióro wieczne. Kiedyś było ono standardem, dziś wiele osób wraca do tej tradycyjnej metody zapisywania. Pisanie piórem jest wyjątkowe! Wymaga większej uwagi, dlatego pobudza naszą kreatywność i poprawia charakter pisma. Jeśli wybierzemy pióro odpowiedniej jakości i będziemy o nie dbać, posłuży nam przez wiele lat. Szczególnie trwałe są klasyczne, metalowe pióra wieczne. Produkty marek takich, jak Kaweco albo Ystudio mają potencjał, aby stać się rodzinną pamiątką.

Kaligrafia – sztuka pięknego pisania

papiernicze4-miasto-kobiet

fot. Papierniczeni

Zawsze można iść o poziom wyżej i spróbować kaligrafii. To sztuka tworzenia ozdobnych liter i napisów, która w ostatnich latach stała się bardzo popularna. Kaligrafia wymaga cierpliwości i staranności, jednocześnie daje dużo spokoju i satysfakcji. Rozwija charakter pisma i wrażliwość estetyczną. Ponadto kaligrafowanie jest świetną terapią na stres i poprawę koncentracji.
Aby rozpocząć przygodę z kaligrafią, niezbędny będzie zestaw kilku narzędzi, takich jak atrament, stalówka i obsadka. Jednak fundamentem jest dobrej jakości papier. Idealnie sprawdzą się notesy z serii MD Paper japońskiej marki Midori.

Albumy na analogowe fotografie

papapiernicze-5-miasto-kobiet

fot. Papierniczeni

Wywoływanie zdjęć i tworzenie pamiątkowych albumów to powrót do pięknej tradycji. Analogowe fotografie mają moc, która sprawia, że wspomnienia ożywają. Przeglądanie, wklejanie nowych zdjęć i opisywanie ich to forma wspólnego spędzania czasu i utrwalania więzi z bliskimi. Przy zakupie albumu warto wybrać te wykonane w małych manufakturach i z materiałów z ekologicznych źródeł. Wyjątkowe albumy na zdjęcia tworzą polskie marki. Wyroby krakowskiej pracowni KAIKO i wrocławskiej Papierowe Sztuki, to perełki wśród albumów na zdjęcia.

tekst: Ilona Machulska
Oceń artykuł
2 komentarze
  • Beata 17 września, 2020

    piękne…

  • Barbie 3 marca, 2021

    każdy ma słabości do różnych rzeczy – ja się muszę przyznać, uwielbiam piękne unikatowe akcesoria papiernicze

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ