Mogą powstawać podczas długich wędrówek, czy aktywnego dnia w pracy. Często winne są niewygodne lub źle dobrane buty – odciski i pęcherze na stopach to problem, który może spotkać każdego. Zobacz, jak im zapobiegać i co zrobić, gdy już się pojawią!
Skóra na stopach jest dość odporna, jednak pod wpływem różnych czynników może dojść do jej uszkodzeń. W takiej sytuacji często pojawiają się bolesne pęcherze, które utrudniają chodzenie. Natomiast w miejscach, które są często narażone na tarcie i ucisk, z czasem powstają zgrubienia i odciski. Czy można z nimi skutecznie walczyć?
Plastry na odciski i pęcherze
Takie zmiany skórne warto zabezpieczyć odpowiednim opatrunkiem. Dzięki temu można złagodzić dolegliwości bólowe i zapobiec dalszym uszkodzeniom skóry. W przypadku odcisków stosuje się np. plastry z kwasem salicylowym: https://aptekamedkon.pl/kategoria/na-odciski-280/. Dostępne są w różnych wzorach i rozmiarach, które można dobrać do konkretnego umiejscowienia. Plastry na odciski mają właściwości nawilżające, zmiękczające i złuszczające, dzięki temu pozwalają pozbyć się zmiany skórnej, chronią także przed bolesnym uciskiem.
Na pęcherze i otarcia można zastosować plastry hydrokoloidowe – są wykonane z bardzo miękkiego, elastycznego materiału, który zabezpiecza uszkodzoną skórę i pomaga przyspieszyć gojenie rany. Takie opatrunki można też stosować profilaktycznie. Będą przydatne np. podczas noszenia niewygodnych butów na obcasie lub w trakcie długich wędrówek. Wystarczy zabezpieczyć nimi miejsca szczególnie narażone na uszkodzenie – np. pięty.
Jakie są przyczyny powstawania pęcherzy na stopach?
Bolesne pęcherze na stopach wypełnione płynem powstają na skutek otarć. Często winne są niewygodne buty, jednak takie uszkodzenia mogą pojawiać się także z powodu drażnienia skóry szwami skarpet czy rajstop. Czynnikiem, który zwiększa ryzyko pojawienia się pęcherzy, jest wilgoć – zmiękcza skórę i sprawia, że staje się ona bardziej podatna na uszkodzenia. Dlatego otarcia zdecydowanie częściej pojawiają się na spoconych stopach – w lecie lub podczas aktywności fizycznej.
Skąd się biorą odciski?
Do powstania odcisku potrzeba nieco więcej czasu. Takie zmiany rozwijają się na skutek długotrwałego, punktowego ucisku. Skóra w tych miejscach staje się zgrubiała, co jest naturalną reakcją obronną. Jednak z czasem dochodzi do utrwalenia się odcisku, a w jego środku pojawia się twardy korzeń. Przyczyną powstawania odcisków jest noszenie niewygodnego obuwia. Mogą one pojawiać się także u osób z różnymi problemami dotyczącymi budowy stóp jak np. płaskostopie. Odciski bywają także skutkiem nieprawidłowego wzorca chodu.
Jak zapobiegać odciskom i pęcherzom?
Stosując kilka prostych sposobów, można znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się odcisków i pęcherzy na stopach. Najważniejszy jest dobór odpowiedniego obuwia. Musi ono być w odpowiednim rozmiarze – dotyczy to nie tylko długości, ale i szerokości buta. Niezwykle istotna jest także prawidłowa higiena stóp i zniwelowanie nadmiernej potliwości. Podczas dłuższych wędrówek warto też zadbać o miękkie i komfortowe skarpety.