Wednesday, May 29, 2024
Home / Uroda  / Trendy  / Oczyszczanie organizmu za pomocą diety

Oczyszczanie organizmu za pomocą diety

Nie tylko wskutek zanieczyszczenia środowiska czy pracy w niesprzyjających warunkach do naszego organizmu mogą dostawać się toksyny. Czy wiesz jak się ich pozbyć?

Nie tylko wskutek zanieczyszczenia środowiska czy pracy w niesprzyjających warunkach do naszego organizmu mogą dostawać się toksyny. / fot. fotolia

Problemy z koncentracją, rozdrażnienie, nieregularny sen, wahania ciśnienia, kłopoty z łaknieniem (lub nadmierny apetyt) — na te prozaiczne, na pozór, dolegliwości, można znaleźć skuteczne panaceum bez farmakologicznego wsparcia czy rozmowy z psychologiem. W wielu przypadkach może wystarczyć zmiana diety.

Nie tylko wskutek zanieczyszczenia środowiska czy pracy w niesprzyjających warunkach do naszego organizmu mogą dostawać się toksyny. / fot. fotolia

Nie tylko wskutek zanieczyszczenia środowiska czy pracy w niesprzyjających warunkach do naszego organizmu mogą dostawać się toksyny. / fot. fotolia

Toksyny

Nie tylko wskutek zanieczyszczenia środowiska czy pracy w niesprzyjających warunkach do naszego organizmu mogą dostawać się toksyny. Najwięcej dostaje się wraz z pokarmem. I to nie tylko mocno przetworzona żywność pełna wzmacniaczy smaku, barwników i konserwantów może być tego przyczyną. Również mięso (także ryb) zwierząt dziko żyjących może zawierać duże stężenie niebezpiecznych substancji, które dostały się do gleby czy wody wskutek bezmyślnej działalności człowieka. Na szczęście wiele z niebezpiecznych substancji można usunąć bez specjalistycznych zabiegów.

Oczyszczenie

Największe natężenie szkodliwych substancji (także metali ciężkich) znajduje się w naszym układzie pokarmowym, ściślej ujmując w jelitach. Dlatego też warto co pewien czas przeprowadzać detoks w domowym zaciszu.

Najprostszą metodą będzie całkowita głodówka, ale przygotowując się do niej, warto nie tylko zasięgnąć lekarskiej porady, ale także trzeba pamiętać, by trwała ona najwyżej dobę i w jej trakcie należy spożywać duże ilości wody. Sporym powodzeniem cieszą się też diety oparte na płynach — przez kilka dni spożywa się wyłącznie naturalne soki warzywne bądź owocowe. Niewielka liczba kalorii plus duża zawartość substancji mineralnych gwarantują skuteczność i brak efektów ubocznych. Mono dieta — przez trzy lub maksymalnie cztery dni odżywiamy się wyłącznie jednym produktem. Dieta oparta na malutkich porcjach — tzw. półgłodówka — tutaj możemy często sięgać po pożywienie, ale za każdym razem dostarczając znikome ilości. Taka dieta oczyszczająca może trwać maksymalnie dwa tygodnie, choć już po siedmiu dniach będą zauważalne pozytywne efekty.

Kiedy zacząć?

Aby mieć pewność, że nie zrezygnujemy z detoksu, warto na dietę przeznaczyć kilka dni urlopu czy dłuższy weekend. Zwłaszcza na początku kuracji łaknienie będzie na tyle silne, że nie będziemy mogli skupić się na pracy. Spokój domowego zacisza będzie naszym najważniejszym sojusznikiem.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ