Saturday, April 13, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Oczyszczacz powietrza – nie tylko dla alergików

Oczyszczacz powietrza – nie tylko dla alergików

Czym są oczyszczacze powietrza i dlaczego warto je stosować?

Czym są oczyszczacze powietrza i dlaczego warto je stosować? / fot. materiały prasowe

Zanieczyszczenie powietrza w miastach to powszechny problem, z którym trudno sobie poradzić samodzielnie. Nasz wpływ na jego jakość na zewnątrz jest znikomy. Oczywiście możemy promować zachowania proekologiczne, korzystać z roweru czy komunikacji miejskiej zamiast samochodu, jednak są to działania długofalowe, przy których konieczna jest współpraca wszystkich mieszkańców. Na szczęście na stan powietrza w naszym mieszkaniu, mamy bezpośredni wpływ tu i teraz. Nawet jeśli mieści się ono w samym centrum zanieczyszczonego smogiem miasta. Z pomocą w zadbaniu o jakość powietrza, którym oddychamy przychodzą nam oczyszczacze powietrza. Co to za urządzenia i dlaczego warto je stosować? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule

Czym są oczyszczacze powietrza i dlaczego warto je stosować?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które stosuje się wewnątrz pomieszczeń przeznaczonych na stały lub czasowy pobyt ludzi, w szczególności w mieszkaniach i biurach. Zwykle ma postać niewielkiej, estetycznie wykonanej skrzynki z wymiennymi filtrami, którą z powodzeniem można ustawić w każdym wnętrzu.

Dobre oczyszczacze powietrza gwarantują usunięcie niebezpiecznych dla zdrowia pyłów zawieszonych (PM2,5), ale także innych obecnych w nim zanieczyszczeń, takich jak:

  •  cząsteczki pleśni i grzybów,
  •  lotne związki organiczne.

Rozprawiając się z mitem, że oczyszczacz powietrza to urządzenie przeznaczone dla alergików, warto podkreślić, że zanieczyszczone powietrze szkodzi wszystkim, którzy nim oddychają. Alergicy są jedynie po prostu bardziej wrażliwi na znajdujący się w nim kurz, pleśnie czy formaldehydy, co powoduje reakcję obronną organizmu. Zanieczyszczone powietrze szkodzi osobom nieuczulonym tak samo, jak alergikom, różnica jest jedynie taka, że organizmy tych pierwszych nie bronią się przed zanieczyszczeniami.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi

Oczyszczacz powietrza Xiaomi / fot. materiały prasowe

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Żeby oczyszczacz działał efektywnie, musi wymuszać obieg powietrza w pomieszczeniu za pomocą wbudowanego wentylatora. W przeciwnym przypadku nie będzie w stanie przefiltrować powietrza znajdującego się w danym wnętrzu, a w rezultacie oczyścić go.

Wysokiej jakości urządzenie, takie jak np. dowolny oczyszczacz powietrza Xiaomi, posiada system wentylatorów współpracujący z układem odpowiednio dobranych filtrów. Taka budowa pozwala na wymuszenie właściwego obiegu powietrza, przefiltrowanie go i oczyszczenie w ponad 90% ze szkodliwych związków (m. in. formaldehydów i toulenu), i w blisko 100% z drobnych cząsteczek (bakterii, wirusów i innych cząstek organicznych oraz metali ciężkich).

Na co zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza?

Żeby działał efektywnie, oczyszczacz powietrza powinien być przede wszystkim dopasowany pod względem wydajności do pomieszczenia, w którym ma funkcjonować. Co to oznacza? Decydując się na zakup urządzenia, zwróćmy uwagę na jego parametr nazywany zdolnością oczyszczania (współczynnikiem CADR, wydajnością) i wyrażony w m3/h.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi

Oczyszczacz powietrza Xiaomi / fot. materiały prasowe

Dobrze dobrany oczyszczacz powietrza musi mieć wydajność minimum 3 razy większą niż kubatura pomieszczenia, które ma obsłużyć. Jeśli np. nasza sypialnia ma powierzchnię 20 m2 i wysokość 3 m, jej kubatura wynosi 60 m3. Wówczas oczyszczacz powietrza musi mieć zdolność oczyszczania przynajmniej 180 m3/h, żeby był efektywny.

Znani na rynku producenci oferują zwykle kilka różnych modeli urządzeń, które można dopasować do swoich wymagań. Na przykład Xiaomi ma w swoim asortymencie oczyszczacze:

  •  Mi 3C o zdolności oczyszczania do 106 m2/h, do niewielkiego pokoju (gabinetu, sypialni),
  • Mi 3H obsługujący powierzchnię do 126 m2/h, doskonały do pokoju dziecięcego czy sypialni, a nawet niedużej kawalerki,
  • Mi Air Purifier Pro obsługujący do 166 m2/h, świetnie nadający się do otwartej przestrzeni salonu połączonego z aneksem kuchennym i jadalnią lub do mieszkania,
  • Mi Air Purifier Pro H zdolny do oczyszczenia 200 m2/h, idealny do domu jednorodzinnego lub dużego mieszkania,

Oczywiście poza odpowiednią wydajnością, należy zwrócić uwagę również na inne parametry, w tym w szczególności na zastosowane filtry, które w oczyszczaczach Xiaomi są trójwarstwowe:

  • filtr główny zatrzymuje włosy, kurz oraz inne drobne cząsteczki,
  • filtr True HEPA zatrzymuje do 99,97% cząstek o średnicy równej 0,3 µm i większych, oczyszczając powietrze z PM2,5 oraz pyłków roślin i niektórych bakterii oraz wirusów,
  • filtr węglowy zatrzymuje lotne związki organiczne, toulen i formaldehydy, chroniąc równocześnie przed biernym paleniem.

Wymiana zużytego filtra w oczyszczaczu Xiaomi jest bardzo prosta, niezależnie od modelu. Wystarczy w tym celu zdjąć górną część obudowy, wyjąć dotychczas używany filtr i założyć nowy.


źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ