Koniec zimy to początek sezonu kwitnienia roślin. W powietrzu już obecne są pyłki drzew, m.in. leszczyny i olchy, a już wkrótce pylić będzie też silnie uczulająca brzoza. Coraz więcej alergików próbuje ochronić się przed kontaktem z alergenami, stosując oczyszczacz powietrza. Czy to skuteczna metoda? Tak, ale pod pewnymi warunkami
Oczyszczacz powietrza dla alergika. HEPA i dobra wydajność kluczem do wyboru idealnego urządzenia
Nie każdy oczyszczacz powietrza jest w stanie usuwać alergeny. Rodzaj zatrzymywanych zanieczyszczeń zależy bowiem od rodzaju obecnych w urządzeniu technologii. W przypadku alergenów najwyższą skuteczność zapewnia filtr HEPA, czyli ten sam, który chroni przed pyłami zawieszonymi, podstawowym składnikiem smogu. Wychwytuje on takie alergeny jak:
● pyłki roślinne,
● kurz i roztocza,
● zarodniki pleśni i grzybów,
● sierść zwierzęcą.
Technologię HEPA wykorzystują wszystkie oczyszczacze powietrza dostępne na https://klarta.pl/.
Drugim ważnym parametrem oczyszczacza dla alergika jest wydajność, czyli CADR. Wydajność decyduje o tym, w jak dużym pomieszczeniu sprawdzi się wybrane urządzenie. CADR nigdy nie jest za duży, ale może być zbyt mały.
Warto zaznaczyć, że maksymalna powierzchnia pracy podawana przez producentów zawsze dotyczy powierzchni jednego pokoju. Oczyszczacz jest przeznaczony do obsługi jednego pomieszczenia, a nie całego domu i nie zmieni tego nawet bardzo wysoka wydajność.
Jonizacja plazmowa. Przydatny dodatek w oczyszczaczu dla alergików
Niektóre urządzenia poza filtrami wykorzystują jeszcze jonizację plazmową. Jonizator plazmowy generuje jony dodatnie i ujemne, które pomagają usuwać z powietrza niektóre zanieczyszczenia, w tym właśnie alergeny. Jonizacja plazmowa to skuteczna i bezpieczna technologia, dlatego stanowi przydatny dodatek w oczyszczaczach powietrza dla alergików.
Zasady prawidłowego użytkowania oczyszczacza powietrza przy alergii
Wybór odpowiedniego oczyszczacza powietrza na alergię to nie wszystko. Aby urządzenie dobrze spełniało swoją funkcję, musi jeszcze być prawidłowo użytkowane.
● Korzystanie z oczyszczacza powietrza przez cały czas
Wiele osób wyłącza oczyszczacz powietrza przed wyjściem z domu i uruchamia go dopiero po powrocie. Niestety w przypadku alergii oznacza to wysokie prawdopodobieństwo kontaktu z alergenami, które zdążyły dostać się do budynku podczas nieobecności domowników. Warto zatem pozostawić oczyszczacz włączony.
Urządzenia dostępne na https://klarta.pl/oczyszczacze-powietrza/ mają Wi-Fi i aplikację, która pozwala ustawić sposób pracy w taki sposób, aby oczyszczacz powietrza zaczął działać w wysokiej prędkości o konkretnej godzinie. To przydatna opcja, bo umożliwia dokładne oczyszczenie powietrza przed powrotem alergika do domu.
● Kontrola stopnia zużycia filtra HEPA
Znaczna część oczyszczaczy powietrza ma wskaźnik zużycia filtrów, który w odpowiednim momencie ma przypomnieć o ich wymianie. Warto jednak wiedzieć, że zwykle uruchamia się on po tym, jak urządzenie przepracuje określoną liczbę godzin. Pod uwagę brany jest tylko czas pracy, a nie czystość powietrza, która ma ogromny wpływ na tempo zużywania filtrów.
Zużyty filtr HEPA utrudnia oczyszczanie powietrza. Warto zatem co jakiś czas na niego zerknąć i jeśli z białego stał się ciemnoszary albo czarny, to dokonać wymiany na nowy, nawet jeżeli wskaźnik zużycia filtra jeszcze się nie uruchomił.
● Regularne czyszczenie filtru wstępnego
Filtr wstępny zwykle nie podlega wymianie, natomiast konieczne jest regularne oczyszczanie go. Duża ilość zanieczyszczeń na filtrze wstępnym ogranicza przepływ powietrza, czyli wydajność oczyszczania. Najczęściej zalecane jest oczyszczenie przy pomocy odkurzacza pracującego na niskich obrotach albo miękkiej ściereczki.
● Ręczne zwiększanie prędkości filtracji po przewietrzeniu mieszkania
Na rynku dominują oczyszczacze powietrza z trybem automatycznym, które mogą samodzielnie dostosowywać prędkość filtracji do stanu powietrza. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, iż jak na razie nie ma oczyszczaczy z czujnikami alergenów. Producenci dążą do tego, żeby urządzenie dopasowywało prędkość pracy do poziomu smogu, w czym pomagają czujniki PM2,5.
Brak czujników alergenów sprawia, że czasem konieczne może być ręczne zwiększenie tempa filtracji, w celu szybkiej eliminacji alergenów. Warto to zrobić przede wszystkim po przewietrzeniu mieszkania, ponieważ przez otwarte okna dociera do wnętrza budynku spora ilość alergenów, zwłaszcza w sezonie pylenia.