Usytuowanie, wymiary i profil oczka wodnego w ogrodzie są kluczowe dla jego estetyki, funkcjonalności oraz ekologicznego balansu. Zaleca się, aby oczko wodne było jak największe. Jak je stworzyć, aby dobrze nam służyło?
Wymiary stawu ogrodowego są istotne również ze względu na strukturę biologiczną, która w przypadku większego stawu jest bardziej stabilna. Oczywiście wymagania dotyczące wielkości stawu muszą być dostosowane do wielkości działki. Oczko wodne powinno być również architektonicznie gustowne. Minimalna odległość brzegów powinna wynosić 2 metry od granicy sąsiedniej posesji.
Gdzie umieścić oczko ‒ w słońcu czy w cieniu?
W słońcu istnieje ryzyko większego rozwoju glonów i sinic ze względu na wyższą temperaturę, ale z drugiej strony mamy też do czynienia z bujniejszym porostem brzegów. I oczywiście odwrotna sytuacja również ma miejsce. W tym przypadku musimy rozważyć posadzenie roślin cieniolubnych. Nie jest też wskazane umieszczanie oczka wodnego bezpośrednio pod drzewami, ponieważ po opadnięciu liści jesienią należy z niego usunąć biomasę, która zbierze się w stawie. Oczko wodne powinno być umieszczone w miejscu, które otrzymuje słońce przez co najmniej 4-6 godzin dziennie.
Jako powinno mieć kształt?
Oczka wodne może mieć dowolny kształt – od regularnych, geometrycznych form po bardziej naturalne, nieregularne kontury. Wybór zależy od stylu ogrodu i preferencji. Jeśli chodzi o kształt samego oczka wodnego, to już dużą zaletą jest możliwość zakupu folii hydroizolacyjnej, która pozwala nam na dowolne kształtowanie i profilowanie oczka. Nawet oczka wodne z folii mogą być częściowo bezpośrednio połączone z tarasem i wykończone brukiem, a po przeciwnej stronie mogą płynnie przechodzić w trawnik.
Zamiast oczek foliowych można zastosować małe prefabrykowane oczka wodne z tworzywa sztucznego. Wadą jest to, że ich kształt jest już z góry określony. Przy tworzeniu głębokości stawu należy unikać zbyt stromych ścian bocznych z prostego powodu – mianowicie złego ukorzenienia się roślin wodnych. Najgłębsza część stawu powinna wystarczająca, aby nie zamarzła, a to ze względu na zimujące zwierzęta. Profesjonalne wyposażenie oczek wodnych znajdziesz w sklepie akwarystycznym Invital pod adresem https://www.invital.pl/oczka-wodne
Struktura oczka wodnego ‒ o czym warto pamiętać?
Podczas tworzenia samego profilu stawu ogrodowego należy dokładnie zaplanować poszczególne strefy ‒ brzegową, płytką i głęboką. Należy tutaj zaznaczyć, że strefa płytkiej wody powinna być odpowiednio duża, ponieważ to właśnie w niej sadzimy rośliny, które pomagają nam oczyszczać wodę. Dobrą zasadą jest, że strefa ta o głębokości około 30-50 cm powinna zajmować około 30% całkowitej powierzchni stawu.
Na koniec warto zaznaczyć, że przed budową stawu ogrodowego ważne jest przestudiowanie odpowiednich przepisów prawnych, które pomogą nam zapobiec uszkodzeniom budynków, a dodatkowo zminimalizują występowanie ewentualnych sporów sąsiedzkich. Powinniśmy również mieć świadomość, że budowa stawu ogrodowego lub oczka wodnego od określonej wielkości na terenie prywatnym wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.