Szerokopasmowa ochrona przed słońcem ‒ co to znaczy?
Dobre kosmetyki przeciwsłoneczne nie tylko chronią przed promieniowaniem UV, ale też pomogą ukoić podrażnienia, nawilżą skórę i przedłużą trwałość opalenizny

fot. Hqadobestock
Podrażnienie, rumień, wysypka, swędzenie, pieczenie, łuszczenie się skóry – standardowe objawy „przedawkowania” promieni UV. Im jaśniejsza jest skóra, tym gorzej reaguje na słońce. Czy to znaczy, że trzeba się przed nim chować i rezygnować z możliwości, jakie daje letnia aura? Oczywiście, że nie, trzeba się tylko dobrze zabezpieczyć. Wśród kosmetyków polecanych na lato możemy spotkać się z preparatami zapewniającymi ochronę szerokopasmową. Na czym właściwie polega?
Na jakiego rodzaju promieniowanie jest narażona nasza skóra?
Na co dzień mamy do czynienia z różnymi rodzajami promieniowania. Zwykle jednak mówi się o:
- UVA ‒ stanowi ono większość promieniowania słonecznego, które dociera do naszej skóry. Promienie UVA nie wywołują rumienia w takim stopniu, jak UVB, jednak sprzyjają przedwczesnemu starzeniu się skóry i jej nieprawidłowym reakcjom na słońce.(1)
- UVB ‒ dociera do nas w dużo mniejszych ilościach, gdyż w przeciwieństwie do promieni UVA, jest zatrzymywane przez chmury. To właśnie ten rodzaj promieniowania sprawia, że skóra po ekspozycji na słońce staje się zaczerwieniona. Umożliwia także syntezę bardzo istotnej dla zdrowia witaminy D3. Ma jednak też swoją negatywną stronę, gdyż przy dłuższej ekspozycji przyczynia się do podrażnień, poparzeń, a czasami reakcji alergicznych ‒ wiele zależy od indywidualnej wrażliwości.(1,2)
Oprócz UVA i UVB do naszej skóry dociera również promieniowanie IR, czyli podczerwone, którego większość zatrzymuje się na powierzchni skóry. Jednak część może przenikać do głębszych warstw, a ponadto światło HEV, emitowane między innymi przez urządzenia elektroniczne: ekrany telewizorów, komputerów albo smartfonów. Osoby, które spędzają przed nimi dużo czasu, są więc bardzo narażone na ich oddziaływanie.
Jak działa ochrona szerokopasmowa?
Standardowe kremy, balsamy czy mleczka z filtrami przeciwsłonecznymi chronią nas przed promieniami UVA i UVB. Preparaty z ochroną szerokopasmową dodatkowo zabezpieczają skórę przed IR i HEV. Inaczej mówiąc, są to więc preparaty zapewniające skórze bardziej kompleksową ochronę przed słońcem. Dla kogo będą najbardziej odpowiednie? Otóż powinny po nie sięgać osoby, które:
- mają jasną lub bardzo jasną karnację,
- mają wrażliwą, naczyniową i skłonną do podrażnień słonecznych skórę,
- oprócz spędzania czasu na słońcu często wpatrują się w ekran telewizora, komputera, smartfona.
Jak wybrać idealny preparat przeciwsłoneczny?
Słoneczna seria Lirene SUN to duży wybór kosmetyków, stworzonych z myślą o potrzebach skóry eksponowanej na działanie promieni słonecznych. Oprócz kremów do twarzy i ciała znajdziesz tu preparaty polecane po opalaniu. Pomogą one ukoić podrażnienia, nawilżą skórę i przedłużą trwałość opalenizny. Jeśli interesuje cię kosmetyk zapewniający ochronę szerokopasmową, sięgnij po SPORTY – mleczko ochronne do twarzy i ciała SPF 50. Sprawdzi się idealnie zarówno na plaży, jak i w mieście, podczas spacerowania czy uprawiania sportów. Mleczko pochłania aż 92,1% promieni UVA, 95,6% promieni UVB, 92,3% HEV oraz 88,4% IR.
Dodatkowo zawiera:
- alantoinę o działaniu łagodzącym podrażnienia,
- witaminę E, będącą silnym antyutleniaczem, chroniącym przed nadmiarem wolnych rodników tlenowych,
- olej bawełniany, który sprawi, że twoja skóra będzie miękka i przyjemnie nawilżona
Oczywiście pamiętaj, że oprócz stosowania kremów, balsamów i mleczek, w godzinach 11.00-16.00 najlepiej jest przebywać w cieniu, gdyż słońce operuje wówczas najintensywniej. Pamiętaj również, aby upalnym latem nawadniać organizm i ochronić głowę chustą, czapką albo kapeluszem. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności możesz cieszyć się piękną pogodną bez przykrych skutków ubocznych.
Bibliografia:
Pacholczyk M., Ferenc T., Czernicki J. Wpływ słonecznego promieniowania ultraoletowego (UV) na organizm człowieka Część I: Charakterystyka wybranych właściwości fizykochemicznych i biologicznych promieniowania UV. Acta Balneologica TOM LVI, Nr 1 (135) /2014.
Grygiel-Górniak B., Puszczewicz M. Witamina D – nowe spojrzenie w medycynie i reumatologii. Postepy Hig Med Dosw (online), 2014; 68: 359-368.