Sunday, April 11, 2021
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Mamy z krakowskiego Podgórza łączą siły

Mamy z krakowskiego Podgórza łączą siły

Jest ich trzynaście. W różnym wieku, na różnych etapach życia. Niektóre aktywne zawodowo, inne szukające pracy, część z przerwą w karierze na wychowywanie dzieci.

Mamy z krakowskiego Podgórza /fot.Dominika Mietelska-Jarecka

Jest ich trzynaście. W różnym wieku, na różnych etapach życia. Niektóre aktywne zawodowo, inne szukające pracy, część z przerwą w karierze na wychowywanie dzieci.

Mamy z krakowskiego Podgórza /fot.Dominika Mietelska-Jarecka

Zanim stworzyły grupę „Obywatel Mama”, nie znały się. Połączyło je macierzyństwo, miłość do Podgórza i chęć społecznego działania. Teraz zapraszają do swojej grupy inne mamy i zachęcają do realizowania własnych pomysłów. Zaczęło się przewrotnie. Marta Żłobińska i Katarzyna Kostek, psycholożki i przyjaciółki, postanowiły stworzyć obywatelską drużynę mam. Tyle tylko, że wtedy jeszcze żadna z nich nie była nawet w ciąży. – Wiedziałam, że później mogę nie mieć wystarczająco dużo czasu, żeby angażować się w projekt. I chyba się nie pomyliłam – śmieje się dzisiaj Marta, oczekująca swojej pierwszej pociechy. Przygotowania i realizacja projektu okazały się bowiem niezwykle absorbujące. Środki udało się pozyskać z tzw. programu szwajcarskiego. Chętnych zgłosiło się więcej, niż było miejsc. Ostatecznie przyjęto 13 mam. Wszystkie z Podgórza, bo to tutaj pomysłodawczynie chciały rozpocząć działania. – Mam ogromny sentyment do tej dzielnicy. Kiedyś w niej mieszkałam i bardzo żałuję, że musiałam się wyprowadzić, ale mam nadzieję jeszcze tu wrócić. Ta część Krakowa ma swoją magię, koloryt, w niektórych miejscach jakby się czas zatrzymał… – wzdycha Marta. Jej entuzjazm poparły inne mamy, i tak w ramach projektu „Obywatel Mama” powstała grupa matek pełnych energii i chętnych do działania na rzecz Podgórza. Partnerem projektu została warszawska Fundacja Mama, której przedstawicielka, Sylwia Chutnik, dzieliła się swoim doświadczeniem w działaniach społecznych.

Co zmienić, co naprawić?

Jest marzec 2012 roku. Mieszkanki krakowskiego Podgórza zaczynają się regularnie spotykać – raz w tygodniu w klubokawiarni „Kika”. Rozmawiają przy kawie, poznają się, mówią o swoich marzeniach, planach, odcieniach macierzyństwa. Dyskutują o tym, co chciałyby zmienić w swoim otoczeniu, jakie widzą problemy. Projekt zakłada również zapewnienie profesjonalnej opieki dzieciom uczestniczek, dlatego maluchy mogą w tym czasie liczyć na zorganizowane zajęcia i zabawę pod okiem pedagogów. Po trzech miesiącach integracji przychodzi czas na bardziej konkretne kroki. Rozpoczynają się warsztaty z edukacji obywatelskiej. Mają one pomóc przekuć pomysły w czyny, hasła w praktyczne działania. Dzięki nim młode mamy dowiadują się, jakie mają prawa jako obywatelki i po jakie narzędzia interwencji mogą sięgać. Uczą się np.: jak napisać petycję czy zorganizować manifestację, na czym polegają konsultacje społeczne, co sprzyja aktywności obywatelskiej. Dostają wskazówki, gdzie i do kogo należy się zwrócić przy rozwiązywaniu konkretnych, miejskich problemów. Owocem warsztatów staje się mapa „coś robienia”, czyli praktycznych porad i pomysłów zebranych w ścieżki tematyczne. Panie wyłoniły bowiem ważne dla nich sprawy – w najbliższej okolicy, ale też w całym mieście. Wskazały np. miejsca nieprzyjazne wózkom. Coś trzeba zrobić z wysokimi krawężnikami. Przydałaby się też rewitalizacja parku Bednarskiego w Podgórzu. Przestrzeń miejska pozostawia wiele do życzenia, stwierdziły mamy, przyglądając się terenom zielonym. Było ich za mało.

Mapa trafia na stronę internetową www.obywatelmama.pl i ma być źródłem inspiracji nie tylko dla krakowskich mam, ale i kobiet z całej Polski. Przychodzi lato, a z nim testowanie mapy. Mamy zaczynają działać.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • +18 26 listopada, 2019

    … [Trackback]

    […] Read More here on that Topic: miastokobiet.pl/obywatel-mama/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Chcę być informowany/a o odpowiedziach