Saturday, April 13, 2024
Home / PARTNER MK  / Obstawianie wyników sportowych u legalnych bukmacherów

Obstawianie wyników sportowych u legalnych bukmacherów

Poznaj kilka najważniejszych wątków związanych z nowelizacją „Ustawy hazardowej”

Kolejną formą promocji wykorzystywaną przez bukmacherów jest wspieranie znanych drużyn oraz wydarzeń sportowych / fot. materiały prasowe

Istnieje możliwość obstawiania wyników sportowych przez Internet w legalny sposób. Firmy bukmacherskie posiadające polskie zezwolenie to całkowicie legalni bukmacherzy, którzy z powodzeniem funkcjonują na polskim rynku zakładów

Chociaż obstawianie zakładów sportowych jest zazwyczaj domeną mężczyzn, to jednak również wśród kobiet nie brakuje fanek sportu oraz zakładów / fot. materiały prasowe

Chociaż obstawianie zakładów sportowych jest zazwyczaj domeną mężczyzn, to jednak również wśród kobiet nie brakuje fanek sportu oraz zakładów. Dlatego postanowiliśmy nieco przybliżyć to zagadnienie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnim czasie sporo się w tej dziedzinie zmieniło. Poznaj kilka najważniejszych wątków związanych z nowelizacją „Ustawy hazardowej”, która poważnie wpłynęła na kształt polskiego rynku bukmacherskiego. Nawet jeżeli nie jesteś klientką firm oferujących zakłady bukmacherskie, warto wiedzieć, co jest legalne i jak działa ta branża w obecnych uwarunkowaniach prawnych. Zapraszamy do lektury!

1. Ustawa hazardowa
„Ustawa hazardowa” (tak potocznie określana jest ustawa regulująca rynek hazardu w Polsce) ma już całkiem długą historię. Szczególnie jej opracowywanie i wprowadzanie w życie odbiło się szerokim echem wiele lat temu. Obserwatorzy sceny politycznej doskonale pamiętają wydarzenia związane z tzw. „aferą hazardową”. Pokłosiem tamtych wydarzeń było uchwalenie prawa, które jednak od początku budziło spore wątpliwości, a tym samym nie było zbyt efektywne. Uchwalone wówczas przepisy dotyczyły nie tylko zakładów, ale również innych gier hazardowych, np. popularnych „jednorękich bandytów”, czyli maszyn gęsto rozlokowanych w przestrzeni publicznej. Skoncentrujmy się jednak na zakładach, ponieważ ten rodzaj hazardu wydaje się być najbardziej popularny. Wskutek wprowadzenia nie do końca skutecznych przepisów, na polskim rynku przez wiele lat funkcjonowały zagraniczne firmy bukmacherskie (za pośrednictwem Internetu). Problem w tym, że firmy te nie odprowadzały w Polsce podatków, co wiązało się ze sporymi stratami dla budżetu. Osoby zainteresowane zakładami bukmacherskimi na dużą skalę obstawiały u tych bukmacherów, a budżet państwa nic na tym nie zyskiwał. Przez całe lata szukano rozwiązań tego problemu. Konkretnym ruchem okazała się dopiero najnowsza nowelizacja ustawy, która weszła w życie w 2017 roku. Od tamtego czasu nic już nie jest takie samo. Rynek bukmacherski w Polsce zmienił się i to w bardzo wyraźny sposób.

2. Licencja, podatek
Prowadzenie działalności bukmacherskiej w Polsce (stacjonarnej i internetowej) jest możliwe wyłącznie dzięki posiadaniu licencji przyznawanej przez Ministerstwo Finansów. Aby taką licencję otrzymać firma musi spełniać wiele kryteriów. Jednym z podstawowych jest uiszczanie podatku obrotowego od każdego zakładu. Jego wysokość wynosi 12%, a przy wysokich wygranych pobierany jest od klienta jeszcze dodatkowy podatek w wysokości 10% wygranej kwoty. Odbija się to na zyskach klientów, jednak przynajmniej mają oni pewność że obstawiają zakłady w legalny sposób. Wygrane są niższe od tego, co oferowały zagraniczne firmy bukmacherskie, choć nie zawsze. Wiele zależy od szczegółów oferty i innych, indywidualnych czynników.

3. Sytuacja polskich i zagranicznych firm
Obecna sytuacja po nowelizacji ustawy hazardowej wydaje się być korzystna dla polskich firm. Póki co to właśnie takie firmy znajdują się na liście legalnych bukmacherów z licencją Ministerstwa Finansów. Podmioty, które posiadają licencję na oferowanie zakładów przez Internet, to w kolejności losowej: Fortuna, Etoto, LVBet, ForBet, Totolotek, STS i Milenium. Więcej na temat legalnych bukmacherów można przeczytać na stronie https://www.wygranaonline.com/legalni-bukmacherzy/.
Z kolegi dostęp do stron zagranicznych firm bukmacherskich, które nie dysponują polską licencją, został ograniczony. Nie da się już grać na terenie Polski za pośrednictwem stron internetowych takich bukmacherów, ponieważ są one blokowane. Można zresztą przekonać się o tym, próbując wejść na strony zagranicznych firm bukmacherskich. Jeśli osoba próbująca odwiedzić taką witrynę znajduje się w Polsce, w przeglądarce pojawi się komunikat o niemożności skorzystania z tej strony. W przypadku gdyby komuś udało się ominąć wprowadzone blokady i skorzystać z oferty bukmachera, to łatwo może zostać mu udowodnione, że podjął grę w nielegalnej firmie z pełną tego świadomością (ponieważ zadał sobie trud celowego ominięcia blokad). Znika ewentualny argument na obronę, a kary za korzystanie z usług bukmacherów bez zezwolenia są bardzo dotkliwe.

4. Firmy znane z reklam
Polskie firmy bukmacherskie, które zostały wymienione we wcześniejszym akapicie, reklamują się jako legalne i chętnie podkreślają to w swoich przekazach. Do współpracy zapraszają między innymi znanych sportowców, a bannery reklamowe umieszczają przede wszystkim na portalach sportowych, gdzie regularnie zaglądają kibice. Warto podkreślić, że legalni bukmacherzy sporo korzystają na nieobecności na naszym rynku globalnych gigantów. Mogą się rozwijać i nadrabiać dotychczasowe braki. Oferują klientom coraz lepsze funkcje swoich serwisów. Zawsze jednak należy reklamy takich firm traktować z rezerwą, wczytując się w konkretne zapisy regulaminów tych bukmacherów.

5. Sponsoring
Kolejną formą promocji wykorzystywaną przez bukmacherów jest wspieranie znanych drużyn oraz wydarzeń sportowych. Rozgrywki Ekstraklasy, siatkarska liga czy popularne KSW? W każdym z tych przypadków jednym ze sponsorów jest legalny bukmacher. Podobnie w przypadku znanych drużyn piłkarskich i nie tylko. Legia Warszawa, Lech Poznań, Śląsk Wrocław czy Wisła Kraków to nie jedyne kluby, których zawodnicy wybiegają do gry w koszulkach z nadrukowanym logo sponsora – bukmachera.

Kolejną formą promocji wykorzystywaną przez bukmacherów jest wspieranie znanych drużyn oraz wydarzeń sportowych / fot. materiały prasowe

6. Wiele dyscyplin i zakłady niesportowe
Zakłady bukmacherskie słusznie kojarzą się z typowaniem wyników sportowych, jednak w rzeczywistości nie ograniczają się one wyłącznie do dyscyplin sportowych. Legalni bukmacherzy umożliwiają obstawianie wyników rozgrywek e-sportowych, a także wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, jak np. wyników „Eurowizji” czy „Tańca z Gwiazdami”. Ciekawą usługą jest również możliwość typowania wydarzeń politycznych, na przykład przyszłości konkretnego polityka, który może utrzymać stanowisko lub je utracić.

7. Uwaga na hazard
Mówiąc o hazardzie musimy również przypomnieć o bardzo ważnej kwestii, której nie powinno się nigdy lekceważyć. Mianowicie firmy bukmacherskie są zobowiązane w nowych przepisach do ostrzegania klientów o potencjalnym ryzyku uzależnienia od zakładów. Nic dziwnego, w końcu zakładanie się na pieniądze (a są to nierzadko bardzo duże sumy) niesie ze sobą niebezpieczeństwo nie tylko strat finansowych, ale także ryzyko psychicznego uzależnienia z pełnymi tego konsekwencjami.
Hazard może stać się nałogiem, w skrajnych przypadkach rujnując życie osoby, która ma problem, a także jej najbliższego otoczenia. Czy warto podejmować takie ryzyko? Każdy musi sobie na to odpowiedzieć we własnym zakresie. Korzystać z oferty bukmacherów można jedynie w przypadku ukończenia 18 lat.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Kathjustt 3 czerwca, 2018

    Masz problemy ze zdrowiem, dobraniem odpowiedniej diety, czy ćwiczeń, jeśli jesteś zmęczony poszukiwaniem rożnego rodzaju skutecznych metod? Ja miałam dokładnie ten sam problem, dopóki nie odnalazłam strony najlepszego trenera i dietetyka w Polsce. Wejdź teraz na igortreneronline.pl. Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko!

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ