Monday, July 22, 2024
Home / PARTNER MK  / Obniżenie popędu seksualnego u kobiet – jak sobie z nim radzić?

Obniżenie popędu seksualnego u kobiet – jak sobie z nim radzić?

Jakie są przyczyny spadku libido i jak zwiększyć płodność?

Seks to przyjemność, zabawa, a nie obowiązek. Nauczymy się kochać siebie i akceptujmy potrzeby swojego partnera, tylko wówczas będziemy w stanie osiągnąć pełnię szczęścia w sferze intymnej / fot. materiały prasowe

Libido czyli popęd seksualny jest wrodzoną i naturalną potrzebą płciową człowieka. Prowadzi do powstania napięcia seksualnego w organizmie, które z kolei wzmaga potrzebę jego redukcji na drodze satysfakcjonującego współżycia płciowego. To libido w dużym stopniu odpowiada za przetrwanie gatunku, zarówno w świecie zwierząt, jak i ludzi. Jednakże każdy człowiek jest inny, cechuje go zatem odmienny poziom popędu seksualnego, a co za tym idzie potrzeby płciowej. Niestety bardzo często różnice te są powodem konfliktów w wielu związkach. Obniżone libido w większym stopniu dotyczy kobiet niż mężczyzn. Zatem jakie są przyczyny spadku libido i jak zwiększyć płodność?

Seks to przyjemność, zabawa, a nie obowiązek. Nauczymy się kochać siebie i akceptujmy potrzeby swojego partnera, tylko wówczas będziemy w stanie osiągnąć pełnię szczęścia w sferze intymnej / fot. materiały prasowe

Jak kształtuje się libido na przestrzeni życia?

Libido, tak zresztą jak i płodność kobieca, ulega zmianie na przestrzeni życia. W okresie dzieciństwa popęd seksualny pozostaje w uśpieniu aż do okresu pokwitania i osiągnięcia dojrzałości płciowej. Wówczas mamy do czynienia ze wzrostem libido. U płci męskiej poziom największej potrzeby płciowej występuje między 16 a 35 rokiem życia. Pojawiająca się w okresie dojrzewania potrzeba seksualna u płci żeńskiej jest zdecydowanie mniejsza. Największą ochotę na seks kobiety mają dopiero w wieku około 30-35 lat. Nie lada wyzwaniem dla popędu seksualnego jest okres menopauzy, który bardzo często odpowiada za spadek libido. Jednakże nie zawsze przebyta menopauza musi oznaczać koniec jakiejkolwiek aktywności seksualnej.

Kiedy mówimy o spadku libido?

Jak dotąd nie opracowano jednoznacznej i skutecznej metody pomiaru libido. Jest to spowodowane faktem, iż popęd seksualny jest bardzo subiektywnym uczuciem, a co za tym idzie niemiarodajnym. Dla jednej osoby „satysfakcjonująco” może oznaczać codziennie, a nawet kilka razy na dobę, dla innej zaś raz czy dwa razy na miesiąc. Zatem kiedy mamy do czynienia z zaburzeniami libido?

Do zaburzeń libido dochodzi wówczas gdy spadek, bądź całkowita utrata potrzeb seksualnych utrzymują się stale, przez co najmniej pół roku. Utracie pożądania i chęci interakcji seksualnej towarzyszy całkowity brak zainteresowania sferą intymną. Zatem osoba borykająca się z tym problemem nie czuje także chęci masturbacji, nie ma fantazji i snów o tematyce erotycznej.

Sposoby na poprawę libido

Spadek zainteresowania seksem może mieć różne przyczyny, poczynając od tych o podłożu psychologicznym, a skończywszy na istniejących chorobach. Jeśli spadek libido jest następstwem toczącego się stanu chorobowego, należy w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem i rozpocząć odpowiednie leczenie. W pozostałych przypadkach wystarczające może okazać się zmiana stylu życia, poprawa relacji z partnerem, psychoterapia, urozmaicenia życia erotycznego, zastosowanie dostępnych na rynku preparatów poprawiających libido, takich jak np. https://eapteka.pl/katego…tymnosc/plodnosc-i-libido, zadbanie o siebie czy sięgnięcie po afrodyzjaki.

Niech na drodze do pełnego zaspokojenia potrzeb seksualnych nie stanie nam niskie libido. Seks to przyjemność, zabawa, a nie obowiązek. Nauczymy się kochać siebie i akceptujmy potrzeby swojego partnera, tylko wówczas będziemy w stanie osiągnąć pełnię szczęścia w sferze intymnej.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Ulka 23 marca, 2020

    Ja zmieniłam antykoncepcję i poprawiło się, a teraz po 2 latach używania mechaniczej antykoncepcji diafragmy caya jest już w ogóle ok

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ