Choroba alkoholowa wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi i pogorszeniem relacji z otoczeniem. Ma wpływ nie tylko na osobę uzależnioną, ale też znajomych i życie rodzinne. Jest trudna zarówno dla partnera, jak i dzieci. Leczenie alkoholizmu jest możliwe, choć trudne i wymagające. Jeśli się uda, daje szansę na początek nowego życia
Jakie są objawy alkoholizmu?
Na początku trudno jest zauważyć rozwijający się problem z nadużywaniem alkoholu. Zaczyna się od częstego szukania okazji do wypicia choćby lampki wina czy jednego piwa. Taka ilość nie wydaje się niepokojąca, a jednak jest pierwszym znakiem uzależnienia od alkoholu. Szczególnie jeśli brak dostępu do napojów alkoholowych wywołuje problemy z koncentracją, rozdrażnienie i agresję. Te objawy wskazują na głód alkoholowy.
Osoba uzależniona może mieć wyraźnie widoczne objawy fizyczne, takie jak:
• drżenie mięśni i rąk,
• nadmierna potliwość,
• bóle głowy,
• zaburzenia snu i koncentracji.
Skutki nadmiernego spożywania alkoholu etylowego widoczne są też w kondycji organizmu. Konsekwencją są:
• marskość wątroby,
• choroby układu pokarmowego,
• kardiomiopatia alkoholowa,
• zwiększone ryzyko nowotworów.
Objawy choroby alkoholowej są widoczne w zachowaniu. Wielu alkoholików odczuwa tak silną potrzebę spożycia alkoholu, że szuka okazji nawet kosztem rodziny i pracy. Zamiast stawiać czoła problemom, wybierają picie alkoholu, co jest najgorszym rozwiązaniem.
Kiedy leczyć alkoholizm?
Leczenie alkoholizmu można zacząć na każdym etapie uzależnienia, jednak im wcześniej, tym lepiej. Trudnością jest problem z zauważeniem pierwszej fazy alkoholizmu, kiedy to odstawienie alkoholu byłoby najmniej dotkliwe. Ponadto nie da się pomóc alkoholikowi, jeśli sam nie będzie tego chciał. Kluczem do porzucenia nałogu jest więc samoświadomość.
Terapia alkoholizmu
Leczenie alkoholizmu to przede wszystkim detoks alkoholowy, który polega na zaprzestaniu picia alkoholu. Powinien się on odbywać w ośrodkach terapii uzależnień, bo objawy zespołu abstynencyjnego mogą być równie niebezpieczne, co sam nałóg. Źle przeprowadzony detoks wpływa na psychikę, ale może też prowadzić do śmierci pacjenta. Po odstawieniu alkoholu zaleca się podawanie osobie uzależnionej soli mineralnych, w celu złagodzenia fizycznych objawów abstynencyjnych.
Leczenie alkoholizmu – informacje i pomoc uzyskasz tutaj: wyspasozo.pl/oferta/terapia-alkoholowa/
Ale jest jeszcze psychika. Leczenie choroby alkoholowej powinno być wspomagane przez terapię behawioralno-poznawczą. Wiele osób uzależnionych chodzi na terapię grupową, gdzie ma wsparcie innych zmagających się z chorobą alkoholową. Często jednak nie pozwala na to poczucie wstydu. Wtedy prowadzona jest terapia indywidualna. Ważne jest, aby zmotywować chorego do walki z uzależnieniem.
Czy można wyleczyć alkoholizm?
Całkowita abstynencja zależy tylko od woli uzależnionego. Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną i wymaga ciągłej kontroli. Rodzina może wspierać leczenie uzależnienia poprzez niestwarzanie okazji do sięgnięcia po alkohol.
Prywatny ośrodek leczenia uzależnień Wyspa SOZO
Adres:
Zawady, ul. Piwna 7, 42-110 Popów
woj. śląskie
Telefony:
+48 884 831 831
+48 502 222 626
Strona WWW:
https://wyspasozo.pl/