Obalamy mity na temat drewnianych domów prefabrykowanych
Drewniane domy prefabrykowane to doskonała alternatywna dla tradycyjnego budownictwa. Technologie tego typu mają mnóstwo zalet i od lat z sukcesem są wykorzystywane w wielu krajach europejskich. Mimo to w Polsce nadal krąży dużo stereotypów na

FINCOMFORT Sp. z o.o. Sp.k/źródło: materiały prasowe
Mit nr 2 – łatwopalność
Wśród mitów na temat drewnianych domów modułowych można znaleźć również opinię o ich łatwopalności. Skojarzenie jest proste: jeśli budynek jest z drewna, to z pewnością musi bez przeszkód zajmować się ogniem. W tym przypadku znowu wszystko sprowadza się do jakości budulca i sposobu prefabrykowania elementów tłumaczy Irena Holmstedt. – Konstrukcja oraz wszystkie moduły domów Omatalo, które budujemy, wykonane są ze skandynawskiego drewna świerkowego. Drzewa rosnące w ostrych warunkach klimatycznych posiadają dużo lepsze cechy wytrzymałościowe w porównania do drzew rosnących w klimacie umiarkowanym – są o wiele bardziej twarde. Poza tym elementy montowane są w halach produkcyjnych, w idealnych warunkach wilgotnościowych i temperaturowych, co powoduje, że drewno nie potrzebuje już żadnych impregnatów i jest odpowiednio wysuszone. Ponadto wewnątrz ściany znajduje się wełna mineralna będąca materiałem niepalnym. Oczywiście, w razie dużego pożaru tego typu dom, tak jak każdy – nawet murowany, będzie płonął. Proces ten nie jest jednak tak szybki i prosty, jak niektórym osobom się wydaje.
Mit nr 3 – wilgoć
Wilgoć zagraża zarówno budownictwu drewnianemu jak i murowanemu. Zamoknięcie ścian nie jest kwestią budulca, a prawidłowo zaprojektowanych oraz wykonanych izolacji fundamentów i dachu, jak również instalacji wentylacyjnej. Fincomfort przykładowo w swoich realizacjach wykorzystuje specjalną formę ławy fundamentowej, której struktura komórkowa jest w pełni spójna i zamknięta, dzięki czemu wilgoć nie jest w stanie do niej przeniknąć i przedostać się dalej do ścian. Podobnie jest z odpowiednio izolowanym dachem.
Mit nr 4 – nietrwałość
Przekonanie o nietrwałości tego typu budynków można określić jako kolejny mit. Warunki wytrzymałościowe każdego budynku są każdorazowo określane na podstawie odpowiednich wyliczeń. Tak samo jest w przypadku technologii drewnianej modułowej. Z kolei mocowanie modułów wykonywane jest za pomocą specjalnych, wysokiej jakości śrub przytwierdzanych przy fundamencie do deski podwalinowej, a potem łączących kolejne części domu. Nie ma więc możliwości, aby dom się zawalił pod naporem własnego ciężaru lub pod wpływem złych warunków atmosferycznych. Dodatkowo drewno skandynawskie, z którego budowane są domy, posiada dużo lepsze cechy wytrzymałościowe w porównania do drzew rosnących w klimacie umiarkowanym i jest ono poddawane specjalnej obróbce i suszeniu, dzięki czemu uzyskuje odporność na szkodniki, grzyby i odkształcenia.
Drewniany dom prefabrykowany, podobnie jak murowany, może być zarówno świetnym wyborem jak i najgorszym koszmarem. Jak zwykle wszystko zależy od jakości użytych materiałów oraz fachowości wykonawców. Nie powinniśmy więc ulegać stereotypom, tylko brać pod uwagę zalety oraz prawdziwe wady każdej technologii i pod tym kątem dokonywać wyboru, a następnie szukać dobrej firmy, która sprosta naszym oczekiwaniom i rzetelnie zrealizuje powierzony jej projekt.
***
FINCOMFORT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie jest oficjalnym przedstawicielem firmy Omatalo – największego fińskiego producenta energooszczędnych, drewnianych domów modułowych, firmy z osiemdziesięcioletnią praktyką i najwyższymi osiągnięciami w swojej dziedzinie.
Fincomfort od 2009 roku zajmuje się kompleksową realizacją domów Omatalo na terenie naszego kraju. Firma pozostając we współpracy z najlepszymi architektami oferuje ponad sześćset projektów Omatalo, które są dopasowywane do indywidualnych potrzeb i wymagań każdego klienta. Wszystkie elementy budynków produkowane są w fabrykach znajdujących się w Finlandii. Idealne warunki temperaturowe i wilgotnościowe oraz najwyższa staranność obróbki i montażu modułów eliminują błędy konstrukcyjne i ryzyko wystąpienia mostków cieplnych. Domy budowane przez Finkomfort posiadają najwyższą klasę energetyczną budynku – Klasę A potwierdzoną certyfikatami jakości CE.