Monday, May 20, 2024
Home / PARTNER MK  / Kto się zajmie naszym dzieckiem? O niani słów kilka…

Kto się zajmie naszym dzieckiem? O niani słów kilka…

Czy warto powierzyć opiekę nad swoim maleństwem osobie trzeciej?

Happy young couple with their child have fun at beautiful day outdoor in city.

Niania. Opieka nad dzieckiem to jej powołanie, a poczucie zawodowego obowiązku sprawia, że swoją pracę wykonuje jak najlepiej i najczulej – w końcu praca z dziećmi to najbardziej delikatne i odpowiedzialne zajęcie. Kim są nianie, które opiekują się naszymi dziećmi? Jakie jest ich wykształcenie, jakie mają kwalifikacje?

Z rodzicami najlepiej, ale czasem i oni potrzebują wsparcia! / fot. materiały prasowe

Z rodzicami najlepiej, ale czasem i oni potrzebują wsparcia! / fot. materiały prasowe

Każdy rodzic pragnie, by jego małe dziecko było bezpieczne i radosne. Wielu, zwłaszcza młodych, rodziców nie odstępuje dziecka nawet na krok, chce widzieć jego każdy uśmiech, pierwsze radości, smutki, pierwsze kroki czy wypowiedziane słowa. Po błogim czasie urlopu macierzyńskiego należy jednak wrócić na dawne tory życia, a opiekę nad dzieckiem powierzyć innej osobie. Wiadomą rzeczą jest, że najlepszą opiekę i czystą miłość dziecko otrzyma ze strony swoich rodziców, jednak są osoby, którym warto zaufać i powierzyć dziecko w ich ręce. Pracujący rodzice, zwłaszcza z dużych ośrodków miejskich, powinni być gotowi na przyjęcie w pewnym momencie życia niani – osoby, która będzie w pewnym sensie naszym domownikiem, przyjacielem i opiekunem dziecka. Warto zauważyć, że niania w Warszawie jest niezwykle cenną funkcją i często ratuje życie niejednemu rodzicowi w sytuacji podbramkowej, bowiem istnieje usługa niani na telefon, która dotrze do ciebie w kilka chwil czy niani na kilka godzin, która otoczy opieką dziecko pod nieobecność rodzica.

Opieka nad dzieckiem to praca niezwykle wymagająca i odpowiedzialna. Osoby, które się na nią najczęściej decydują to w przeważającej większości kobiety, osoby młode w przedziale wiekowym 18-26 lat, które pracę niani traktują jako pracę dorywczą (weekendową lub wieczorową) lub na pełen etat – w takiej sytuacji jest to najczęściej sposób na zarobienie na życie czy płatne studia. Drugą szeroką grupą osób parających się tym zajęciem są kobiet starsze, w wieku emerytalnym, kolejne „babcie” czy „ciocie” naszych maluszków. Bogate doświadczenie życiowe, mądrość płynąca z odchowania już swoich dzieci, a niejednokrotnie i wnucząt, sprawia, że osoby starsze również są doskonałymi kandydatami na takie stanowisko. Co warte zauważenia, najczęściej na taką pracę decydują się byłe przedszkolanki, pielęgniarki czy nauczycielki – osoby, które miały kontakt przez długi czas z dziećmi, dla których kontakt z nimi i stworzenie nici porozumienia i zbudowania dobrej relacji nie jest trudnością. Opiekunka do dziecka w Warszawie powinna być osobą mobilną – posiadane prawo jazdy i własny samochód zdecydowanie ułatwi dotarcie do dziecka na czas i pozwoli na ratowanie wielu awaryjnych, nieprzewidzianych sytuacji.

Raport dotyczący sylwetki polskich niań pokazuje, że niania to kobieta w wieku średnio 28 lat, z dużego miasta, która od jakiegoś czasu (2-3 lat) zajmuje się dziećmi. Codziennie dojeżdża do pracy, prócz opieki nad dzieckiem bywa od czasu do czasu proszona o pomoc w domowych obowiązkach.

Niania buduje z dzieckiem bardzo bliska relację, pokazuje mu cały świat i uczy wielu rzeczy. Zatrudnienie takiej osoby powinno wiązać się uprzednim rozeznaniem, jaka osoba i na jakich warunkach jest potrzebna. Istnieją portale takie, jak www.niania.pl, które gromadzą oferty wielu osób. Każdy rodzic powinien wybrać, czy woli zatrudnić osobę z przygotowaniem pedagogicznym, osobę młodą, doświadczoną emerytkę czy mamę, która już swoje dzieci wychowała i chce pomóc w tym innym osobom. Portal oferuje bardzo duży katalog niań, wybór nie powinien stworzyć większych trudności. Pamiętaj jednak, że osoba, która będzie tak wiele czasu spędzać z twoim dzieckiem, powinna być profesjonalna, kreatywna, elastyczna i robić dobre pierwsze wrażenie.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ