Suplementy diety to produkty, które nie tylko wzbogacają codzienną dietę w niezbędne składniki odżywcze, ale również wzmacniają koncentrację, czy pozwalają poprawić odporność organizmu. Czym różnią się od leków? Czym kierować się przy ich wyborze? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule
Czym suplementy diety różnią się od leków?
Najważniejszą kwestią dotyczącą suplementów diety jest rozumienie, że nie są one lekami. Zgodnie z polskim prawem suplement diety to żywność, która na ulotce lub opakowaniu musi posiadać określenie „suplement diety”. Jest to obowiązkiem dotyczącym wszystkich suplementów, niezależnie od tego, czy są one sprzedawane w aptekach, czy np. Internecie. Czytanie informacji zawartych w ulotce lub na opakowaniu jest bardzo ważne, ponieważ na pierwszy rzut oka suplementy przypominają leki. Dzieje się tak, ponieważ mogą występować w tej samej formie, np. kapsułki, syropu, czy tabletki. Bardzo istotne jest również kupowanie suplementów diety, które pochodzą wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, czyli są bezpieczne. W przypadku zakupów przez Internet można to robić na https://mybionic.pl.
O czym pamiętać przy doborze suplementów diety?
Mimo iż suplementacja diety jest bardzo popularna, a same suplementy łatwo dostępne, ich przyjmowanie warto skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. Wynika to z faktu, że stan zdrowia danej osoby lub przyjmowane przez nią leki mogą sprawić, że suplementacja nie będzie bezpieczna. Specjalista na podstawie wywiadu dotyczącego przebytych chorób, przyjmowanych leków, czy stylu życia będzie w stanie stwierdzić, czy dany rodzaj suplementacji jest bezpieczny oraz jakie preparaty należy przyjmować. Warto również pamiętać, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, w związku z czym nie należy sugerować się reklamami konkretnych suplementów, czy faktem, że innej osobie pomogły. Należy również pamiętać, że niewłaściwe jest:
• zastępowanie leków na receptę suplementami diety;
• przyjmowanie większych dawek, niż zalecane;
• łączenie suplementów lub używanie ich jednocześnie z lekami bez konsultacji z lekarzem.
W jakich sytuacjach suplementacja nie jest wskazana?
Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że istnieją sytuacje, w których przyjmowanie suplementów diety jest niewskazane. Co więcej, w niektórych przypadkach zagraża ono życiu, w związku z czym należy podchodzić do sprawy jak najbardziej racjonalnie. Przykładem może być sytuacja, w której dana osoba przyjmuje leki przeciwkrzepliwe, ponieważ wiele suplementów posiada w swoim składzie składniki, które zaburzają działanie antykoagulantów. Ich stosowanie może prowadzić do poważnych powikłań. Mniej groźnym, ale również niewskazanym efektem przyjmowania suplementów diety może być obniżenie skuteczności antykoncepcji hormonalnej, którą wywołują preparaty zawierające dziurawiec.
Podsumowując należy stwierdzić, że właściwa suplementacja diety może przynieść pozytywne efekty dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Warto jednak pamiętać, że jej wprowadzenie powinno być skonsultowane z lekarzem lub dietetykiem, co zagwarantuje, że przyjmowanie suplementów będzie bezpieczne.