Aborcja merytorycznie. 7 faktów o przerywaniu ciąży
Przerywanie ciąży – zobacz jakie są fakty

Jeśli celem ma być obniżenie liczby dokonywanych aborcji, najbardziej efektywnym sposobem jest zadbanie o powszechny dostęp do skutecznej antykoncepcji oraz zapewnienie młodzieży dobrej edukacji seksualnej / fot. Eneida Hoti/Unsplash
Aborcja – temat wciąż kontrowersyjny, chociaż najbardziej ludzki z ludzkich. Przedstawiamy 7 faktów dotyczących przerywania ciąży z książki „Radości z kobiecości” skandynawskich lekarek Niny Brochman i Ellen Stokken Dahl. Bardziej merytorycznie się nie da
1. Nie istnieje żadne jednoznacznie moralne wyjście z tej sytuacji (aborcja – przyp. red.), bo zawsze któraś ze stron będzie znajdywała się na przegranej pozycji: dokonująca aborcji kobieta, ojciec dziecka, personel medyczny przeprowadzający zabieg lub sam płód.
2. Nie istnieje żaden inny obszar życia (zmuszenie do donoszenia niechcianej ciąży – przyp. red.), w którym uważa się za słuszne nałożenie na obywatela tak ogromnego kosztu osobistego w celu zaspokojenia moralnych norm społecznych, jak w przypadku zmuszenia kobiety do donoszenia i urodzenia dziecka, którego wcale nie chce.
3. W znacznej większości krajów, w których przerywanie ciąży jest dozwolone i dostępne, większość aborcji przeprowadzana jest we wczesnym stadium ciąży, a pojedyncze późne aborcje dokonywane są najczęściej w wyniku czynników zagrażających życiu matki lub płodu, albo ze względu na jego poważne wady rozwojowe.
4. Na świecie istnieją bardzo odmienne sposoby regulowania kwestii aborcji, od całkowitego jej zakazu w Chile i na Malcie, przez Norwegię dającą kobiecie prawo do podjęcia decyzji o aborcji do 12. tygodnia ciąży włącznie, aż po Kanadę, gdzie nie istnieje żadne prawo aborcyjne, a przerywanie ciąży uważane jest za kwestię medyczną do wyjaśnienia między kobietą, a jej lekarzem.
5. W krajach o najbardziej restrykcyjnym prawie aborcyjnym przeprowadzana jest największa liczba zabiegów, podczas gdy sytuacja jest odwrotna w krajach, w których dostęp do aborcji jest powszechny.
6. Legalne i bezpieczne. Co roku ok. 20 milionów kobiet jest zmuszonych do przeprowadzenia potajemnej aborcji, co oznacza niemal 1 na 10 ciąż na świecie. Około 50 tys. z nich umiera, całkiem niepotrzebnie – wg. danych WHO z 2012 r.
7. Jeśli celem ma być obniżenie liczby dokonywanych aborcji, najbardziej efektywnym sposobem jest zadbanie o powszechny dostęp do skutecznej antykoncepcji oraz zapewnienie młodzieży dobrej edukacji seksualnej. Niestety bardzo często widać, że restrykcyjne prawodawstwo antyaborcyjne idzie ręka w rękę ze słabym dostępem do tych kluczowych kwestii.

„Radości z kobiecości” wyd. Sonia Draga
„Książka odważna, mówiąca z typowo skandynawską prostotą i otwartością o zdrowiu seksualnym, problemach ginekologicznych i poruszająca w sposób niespotkany w naszej kulturze problemy kobiecości. Gorąco polecam wszystkim kobietom, a także ich partnerom”.
prof. dr hab. n. med. Anita Olejek
Na podstawie „Radości z kobiecości”, wyd. Sonia Draga