Saturday, April 13, 2024
Home / Kultura  / Nowy PASAŻ kultury w Krakowie

Nowy PASAŻ kultury w Krakowie

Jej memy zdobywają rzesze fanów. A cięte riposty świetnie komentują rzeczywistość - oto Marta Frej.

W Krakowie, w centrum Starego Miasta jest miejsce, które zna chyba każdy – Pasaż Bielaka. Ostatnie miesiące, a nawet lata, działo się tam coraz mniej, a trakt wiodący prosto na Rynek Główny stopniowo podupadał. Szczęśliwie, już 13 marca ożyje on na nowo za sprawą świeżo zaadaptowanej, dwupoziomowej przestrzeni wypełnionej kulturą i rozrywką, która stanie się przystanią zarówno dla amatorów sztuki jak i dobrego jedzenia, pysznej kawy, czy wieczornych spotkań przy trunkach.

Marta frej

fot. materiał prasowy

Ale najpierw trochę historii…
Na Rynku Głównym jest kamienica, którą pod końcu XIX w. wykupił handlowiec Józef Bielak, właściciel drugiej nieruchomości przy ul. Stolarskiej. Obie jego posiadłości stykały się oficynami. Aby móc otworzyć kilka sklepów jednocześnie postanowił połączyć budynki przejściem, w którym umieścił swoje lokale. Kolejny właściciel próbował przebudować alejkę i dać jej własne nazwisko, jednak nazwa „Pasaż Bielaka” zapadła zbyt mocno w pamięć mieszkańcom. W latach 60. XX w. pasaż odremontowano i urządzono w nim kawiarnie, salon fryzjerski, pamiętne kino i sklepy.

Obecnie w Pasażu Bielaka…
obok kilku innych funkcjonujących tam lokali pojawi się nowa inicjatywa o nazwie Pasaż, która w swej ofercie zgromadzi wszystko, na co liczy krakowska publiczność: świetnie zorganizowany bar, wyśmienite jedzenie serwowanym przez całą dobę (również take away) oraz ciekawe imprezy, ważne debaty, cykliczne wystawy i dobre granie.

Założyciele, którzy na co dzień prowadzą z powodzeniem inne popularne w tym mieście lokale, chcą by Pasaż, w samym sercu Starego Miasta połączył zarówno rozrywki ciała jak i ducha, by goście mogli „skosztować” wszystkiego i nigdy się nie nudzili. Obiecują, że Krakowianie będą mogli liczyć na wydarzenia z różnych dziedzin sztuki, od sztuk plastycznych po literaturę, warsztaty, spotkania ze znanymi i lubianymi ludźmi ze świata nauki i kultury, ale również na dobre, weekendowe imprezy.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Tę różnorodność udowodnią już podczas otwarcia. W piątek i sobotę (13 – 14.03) powracają z kultową imprezą ONLY VINYL czyli chłopakami, którzy grają według oldschoolowej szkoły, jedynie na vinylach. Jednak pierwszego dnia (13.03), na dobry początek zapraszają na wernisaż ilustracji jednaj z najbardziej popularnych obecnie komentatorek polskiej rzeczywistości, znanej z rysunków w „Wysokich Obcasach,“ Marty Frej, której ironiczne memy podbiły Internet.

PASAŻ
WEEKEND OTWARCIA 13-14.03.2015
OLNY VINYL WEEKEND piątek/sobota start: 21:00
Cris Mouton | 600sto900 | Matik Automatik

W piątek 13.03 o godz. 19:00 WERNISAŻ ILUSTRACJI MARTY FREJ

***

Marta Frej to urodzona w Częstochowie w 1973 r. absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie w latach 2005 – 2009 była asystentką w pracowni rysunku i malarstwa prof. Marka Czajkowskiego. Jest malarką oraz twórczynią instalacji i performance’ów. Prace artystki często łączą się z jej rodzinnym miastem oraz promowaniem sztuki w Częstochowie, gdzie powstały takie instalacje jak „Mujeres Maravillosas” z okazji Dnia Kobiet czy „Art.eria pierwszy strzał”. Jej obrazy są dynamiczne, nasycone barwami i pełne kontrastów. Marta Frej jest jedną z popularniejszych internetowych komentatorek polskiej rzeczywistości. Na samym Facebooku ma ponad 40 tysięcy fanów! Jej memy zdobywają rzesze fanów. Marta twierdzi, że to rodzaj pamiętnika, którym choć trochę chce zmienia rzeczywistość.

(źródło: mp)
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ