Sunday, July 21, 2024
Home / Kultura  / Nowości wydawnicze – o kobietach prawie wszystko

Nowości wydawnicze – o kobietach prawie wszystko

Co czytać?

Recenzje 2020

Recenzje na 2020/ fot. Unsplah

Nowy rok 2020 zapowiada się obiecująco, szczególnie obfitować będzie w nowości wydawnicze o kobietach i dla kobiet, dlaczego zobaczcie same…

 

 

Beata Kowalik, No pasa nada!

 

Non pasa nada

Oblicza Meksyku/ fot. materiały prasowe

 

 

„Dom nie opiera się na ziemi, lecz na kobiecie”, mówi cytowane we wstępie meksykańskie przysłowie. A jednak na meksykańskiej prowincji słowna i fizyczna przemoc wobec kobiet są na porządku dziennym ( gdyż „prawdziwy macho szanuje jedynie Matkę Boską z Guadalupe „), a same kobiety godzą się na nią i milczą. Zbiór reportaży Beaty Kowalik czyta się niczym dobra latynoską telenowelę– dom, żona, dzieci i on, pan i władca, a do tego bezprawie, egzekucje i rasizm – ballada tylko dla dorosłych. Autorka – filolożką i dziennikarka m.in „ Tygodnika Powszechnego „– nie boi się dotykać drażliwych spraw, o których mówi się z trudem i których lepiej nie ruszać, a jej wieloletnie podróże po świecie uwiarygodniają tekst.

 

 

Wydawnictwo Mova

 

 

 

 

 

 

Maciej Wiszniewski, Życie

 

Życie recenzja

Maciej Wiszniewski Życie/ fot. materiały prasowe

 

 

 

Trzecia z książek Maciej Wiszniewskiego dotyczy tytułowego „życia”, a w nim głównie przyjaźni, i została napisana pod wpływem spotkań autora z ludźmi. Spotkania te zaowocowały krótkimi, ale trafnymi przemyśleniami, które pokazują, że nie ma przypadków, bo każde spotkanie, każde zdarzenie ma jakiś sens i dzieje się w naszym życiu po coś. Poręczność książki sprawia, że może ona stać się przewodnikiem po, wydawałoby się, znanych prawdach i porzekadłach, ubranych jednak w nowe szaty i okraszonych grafiką Żartownisia Ponurego.

 

 

www.otoksiazka.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

James Essinger, Algorytm Ady

Recenzja Alogorytmu Ady

Pierwsza kobieta programistka/ fot. materiały prasowe

 

Opowieść o pierwszej na świecie programistce i kobiecie, która wymyśliła informatykę. W IXX – wiecznej Anglii, w cieniu skandalu wokół kazirodczego związku lorda Byrona, rozwija się niewiarygodny talent jego córki. Dlaczego napisany przez nią algorytm nie zyskuje zasłużonego rozgłosu? Algorytm Ady to inspirująca  historia nieprzeciętnie inteligentnej i ambitnej kobiety, która musi się zmierzyć ze światem układów, konwenansów i nauki zdominowanej przez mężczyzn.

 

 

Wydawnictwo Znak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edyta Sowa – Filipek

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ