Friday, July 12, 2024
Home / Moda  / Design  / Nowoczesny ogród – jak go urządzić?

Nowoczesny ogród – jak go urządzić?

Nowoczesny dom, to nie tylko modne meble

Nowoczesny ogród odmieni twój relaks na świeżym powietrzu / fot. materiały prasowe

Pomysłów na stworzenie nowoczesnego ogrodu jest niemal tyle samo, co tych na wykończenie domu wewnątrz. Co jednak ostatnio jest w modzie, jakie nowinki ogrodowe pojawiły się na rynku? Czy nadal warto inwestować w skalniak, oczko wodne albo ogród japoński? Zapytaliśmy o to specjalistę!

Nowoczesny ogród odmieni twój relaks na świeżym powietrzu / fot. materiały prasowe

Nowoczesny ogród odmieni twój relaks na świeżym powietrzu / fot. materiały prasowe

Nowoczesny ogród – co jest teraz w modzie?

Projektując nowoczesny ogród warto uwzględnić trendy dominujące w architekturze i sztuce, gdyż przekładają się one bezpośrednio na trendy w ogrodnictwie – informuje specjalista geoproduct.pl.

Obecnie w modzie jest styl skandynawski – minimalizm, funkcjonalność i prostota, ale przede wszystkim ekologia. Nie podążajmy jednak ślepo za modnym stylem. Główną uwagę powinniśmy zwrócić na nasze otoczenie. Jeśli mieszkamy w szeregowcu i do naszej dyspozycji jest mały kawałek ogrodu – zagospodarujemy go inaczej niż ogród przylegający do nowoczesnej willi. Jeszcze inaczej zaprojektujemy ogród znajdujący się przy wiekowym dworku.

Styl skandynawski to z jednej strony prostota i minimalizm, ale z drugiej również surowce najwyższej jakości i wysoka dbałość o wykończenie detali. Taki ogród świetnie będzie komponował się z nowoczesnym lub odnowionym domu jednorodzinnym – radzi ekspert geoproduct.pl.

Koszty stworzenia nowoczesnego ogrodu w takim stylu mogą być jednak, wbrew pozorom, wysokie. Mimo niewielkiej liczby elementów, powinny być one wysokiej jakości, unikatowo wykończone. Zawsze można jednak posłużyć się swoją wyobraźnią i wytrwałą pracą własnych rąk, aby stworzyć coś przykuwającego uwagę. Czego więc użyć, a czego unikać? Zapytaliśmy o to eksperta z geoproduct.pl:

Jakie materiały do nowoczesnego ogrodu?

Projektując nowoczesny ogród musimy pamiętać o użyciu drewna, betonu, stali, opcjonalnie również szkła czy plastiku. Najważniejsze jednak, aby stosować proste formy – unikajmy więc zbędnych elementów, takich jak zdobienia. Kształty ścieżek, mebli ogrodowych, linii granicznych roślin powinny być proste i klarowne. Nie zaleca się tym samym sadzenia wielu gatunków roślin i umieszczania różnych kolorów koło siebie. Z tego powodu ogród japoński się tutaj nie sprawdzi.

Tanim i pożądanym materiałem wykończeniowym jest beton. Dobrze wylany, może posłużyć za podłoże pod meble ogrodowe. Jeśli brak nam czasu na pielęgnację trawnika i obawiamy się, że, zaniedbany, zaburzy wygląd całego otoczenia – zamiast trawnika możemy tę przestrzeń wypełnić żwirem, ładnie ułożonymi kamieniami lub zrębami ciemnego drewna. Aby natomiast utwardzić trawnik tak, by umożliwić ustawianie na nim ciężkich materiałów czy jazdę samochodów, najlepiej będzie użyć kratki trawnikowej.

Nie możemy zapomnieć również o jednej z najważniejszych cech nowoczesnego ogrodu – odpowiednim oświetleniu. W ostatnich latach widać wzrostową tendencję popularności lamp solarnych oraz lampionów z płonącym wewnątrz ogniem.

Krzewy ozdobne, kwiaty ogrodowe i skalniak to burza kolorów, dlatego nie sprawdzą się w nowoczesnym ogrodzie. Pamiętajmy jednak, że nasz ogród to przede wszystkim miejsce relaksu oraz spędzania wolnego czasu. Zagospodarujmy go więc tak, aby był przyjazny dla nas i abyśmy to my czuli się w nim dobrze.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Kwietniki 30 marca, 2020

    Przy urządzaniu ogrodu bardzo ważne są kwiaty, które są jego ozdobą. Trzeba tak zaprojektować kwietniki i klomby, aby kwiaty kwitły przez cały okres. Ważne jest przygotowanie ziemi, bo rośliny będą rosły przez kilka lat. Wewnątrz kwietnika powinno się sadzić kwiaty wyższe na zewnątrz niższe.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ