Sunday, June 23, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Nowoczesny dywan ‒ jaki wybrać, jak dopasować?

Nowoczesny dywan ‒ jaki wybrać, jak dopasować?

To między innymi dzięki niemu dom staje się przytulny

sofa i nowoczesny dywan w nowoczesnym wnętrzu

Nowoczesny dywan podkreśli charakter wnętrza / fot. Pixabay

Projektowanie tkanin to obecnie bardzo szybko rozwijająca się dziedzina, wpływająca m.in. na dostępność na rynku ogromnej ilości dywanów i ich wzorów. Wiele z nich to właśnie nowoczesne dywany. Warto jednak pamiętać, że w ich przypadku nie spotkamy się tylko z minimalizmem. Będzie to również prawdziwy dialog z tradycyjnym konceptem dywanu

 

Nowoczesne dywany i trendy

Trendy w ostatnich latach zmieniały się bardzo dynamicznie. W pewnym momencie, gdy dominował zdecydowany minimalizm, wielu projektantów decydowało się na odkrycie posadzki, przez co dywan nie był potrzebny. W obecnej chwili  nawet nowoczesne wnętrza bardzo chętnie łączone są właśnie z nowoczesnymi dywanami.

Jednym z najnowszych trendów jest przenikanie się barw na dywanie. Różne ich tony łączą się ze sobą, jednocześnie przekraczając geometryczne koncepcje. Pomieszanie jest tutaj duże, kolory mniej wyraziste łączą się z bardziej wyrazistymi, tworząc abstrakcyjne plamy. Takie rozwiązania na pewno sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, jednak tylko tam, gdzie jego właściciele zaakceptują intensywność takich dywanów, ale i swoisty chaos, który panuje na nich na pierwszy rzut oka.

 

W przypadku nowoczesnych dywanów, można się również skupić  na geometrii ‒ to trend popularny już od wielu lat. Idealnie byłoby połączyć geometryczne wzory na naszym dywanie z ustawieniem na nich mebli, dzięki czemu w pomieszczeniu będzie panował ład, a całość będzie również bardzo spokojna. W takich przypadkach na dywanie może dziać się znacznie mniej, niż w przypadku abstrakcyjnych dywanów, co dla wielu klientów jest olbrzymią zaletą.

Dywany nowoczesne to również dialog z tradycją, a ich przykładem są nowoczesne dywany w stylu etno. W ich przypadku artyści potrafią bardzo bogato czerpać z tradycji Azji, Afryki, Ameryki Południowej czy krajów arabskich. Nawiązują do motywów, które popularne są tam od setek lat.

Motywy w klimacie etno łączą się również z bardziej klasycznymi, jak motywy łowieckie, integralnie związane z wieloma kulturami z przedstawionych regionów. Całość jednak często ma nowoczesną, geometryczną formę, dzięki czemu odniesienia do klasyki nie sprawiają, że dywany te można ze sobą pomylić – dominuje w nich nowoczesny styl, który idealnie będzie pasował do właśnie nowoczesnego wnętrza.

Nowoczesny dywan, tworzony klasycznymi metodami

Nowoczesny wygląd dywanu niekoniecznie determinuje sposób jego wytwarzania. Obecnie często stawia się na prace rzemieślników, dzięki czemu dywany mogą zaoferować naprawdę znakomitą jakość. W całej koncepcji dominuje zasada fair trade, dlatego rzemieślnicy z założenia za swoją pracę mają otrzymywać naprawdę godne wynagrodzenie, co ostatecznie będzie wpływało też na wyższą cenę samych dywanów.

Dodatkowo nowoczesne dywany to często klasyczne i znane materiały, takie jak jedwab, wełna czy bawełna. W tym przypadku kluczowy jest również wpływ dywanów i ich produkcji na środowiskowo – dywany powinny być dla niego jak najbardziej przyjazne.

Jak wybrać nowoczesny dywan ?

W pierwszej kolejności warto skupić się na długości włosia. Jeżeli chcemy wybrać nowoczesny dywan do sypialni, dobrym rozwiązaniem będzie dywan typu shaggy, z długim włosiem. Są one bardzo przyjemne w dotyku, chodzenie po nich jest prawdziwą przyjemnością. Mogą być jednak trudniejsze w czyszczeniu, zwłaszcza gdy mamy domowe zwierzaki – usuwanie z nich futra i sierści nigdy nie było ulubionym zajęciem ich właścicieli.

Jeżeli zależny nam na praktyczności i łatwości czyszczenia, a będzie to tyczyć się dywanów do salonu, warto wybrać dywany z krótkim włosem.

Dywan dla alergika

Panuje powszechne podejście, że dla alergika dywan sam w sobie niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem, a najgorszym wyborem są dywany z długim włosiem, gdyż magazynują kurz i bakterie. Nie jest to jednak prawda, a jest wręcz przeciwnie – takie dywany mogą wręcz filtrować i wyłapywać z powietrza kurz i bakterie, a kluczowe będzie utrzymanie ich w czystości, w tym przez dość częste czyszczenie, również na mokro. Jeżeli zadbamy o porządek, to dywany z długim włosiem sprawdzą się również w przypadku osób z alergiami na kurz czy roztocza. Jeśli jesteś alergikiem, poszukaj dywanów bawełnianych z certyfikatem OEKO-Text. Gwarantuje on, że przy produkcji dywanów nie użyto substancji alergizujących i szkodliwych dla zdrowia. Takie dywany oferuje m.in Carpets & More (Louis De Pootere –https://carpetsandmore.pl/louis-de-poortere/).

Jak dobrać wymiary dywanu?

Jeżeli nowoczesny dywan ma się znajdować  pod meblem, pamiętajmy, że warto pomimo wszystko odpowiednio go wyeksponować. Zrobimy to dbając, aby wystawał przynajmniej 30 cm poza obręb mebla. Jednocześnie dywany muszą być przynajmniej na około 90 cm odsunięte od ścian, w których znajdują się drzwi, by nie blokować możliwości ich pełnego otwierania.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ