Monday, October 7, 2024
Home / Moda  / Design  / Nowoczesne rozwiązania w łazience

Nowoczesne rozwiązania w łazience

Łazienka przestała pełnić tylko funkcję pomieszczenia, w którym dbamy o higienę ciała. Zobacz jak zrobić, żeby była zarówno funkcjonalna i przytulna.

Źródło na postawie GUS

Łazienka przestała pełnić tylko funkcję pomieszczenia, w którym dbamy o higienę ciała. Stała się intymną odmianą salonu, miejscem relaksu i domowym spa. Aby mogła pełnić tak wyrafinowane funkcje, niezbędne jest zastosowanie nowych technologii i rozwiązań technicznych, które utrzymają w ryzach wszędobylską wodę i wilgoć oraz sprawią, że sprzątanie zajmie zaledwie kilka chwil.

1zxc

Łazienki aranżowane na strefy wypoczynku są modne, wygodne i funkcjonalne. W takich warunkach może liczyć na dopieszczenie zarówno soma, jak i psyche. Jako że inwestorzy i projektanci w ostatnich latach wykazują się wręcz ułańską fantazją przy aranżowaniu przestrzeni łazienkowej, za ich pomysłowością muszą nadążać producenci sprzętu i akcesoriów zapewniających sprawne funkcjonowanie systemów wodnych i kanalizacyjnych. Dotyczy to rozwiązań zarówno dla wanien, jak i dla pryszniców. Z badania przeprowadzonego przez Akademię ROCA wynika bowiem, że Polacy mniej więcej w takim samym stopniu lubią kąpiele w wannie (49,5%) jak pod prysznicem (50,5%).

2zxc (1)

Ujarzmianie żywiołu

Woda i wilgoć w łazience to zjawiska naturalne. Przy nieodpowiednim zabezpieczeniu pomieszczenia przed ich wpływem w ścianach lub w podłodze szybko zadomowi się grzyb. We współczesnej łazience nie ma jednak miejsca na kompromisy pod względem funkcjonalności i jeśli życzeniem inwestora jest montowany na poziomie podłogi prysznic lub wpuszczana w podłogę wanna, której brzegi nie wystają ponad płytki lub panele podłogowe, architekt musi zadbać o zaprojektowanie sprawnych systemów odprowadzania wody i wilgoci, a wykonawca – o odpowiednie zamontowanie wybranych elementów. Kluczową rolę pełni tu z kolei producent sprzętu łazienkowego, który dostarcza na rynek nowoczesne, często innowacyjne rozwiązania, takie jak odpływy łazienkowe, armatura czy nowoczesne systemy kanalizacyjne.

3zxc

Chlapanie pod kontrolą

Armatura jest oczkiem w głowie designerów od wielu lat. Teraz – kiedy poczucie estetyki użytkowników łazienek znacznie wzrosło – producenci zaczęli przywiązywać wagę również do efektownego wyglądu drobiazgów, które dotychczas stanowiły jedynie nierzucające się w oczy, konieczne uzupełnienie wyposażenia łazienki. Przykładem są nowoczesne odpływy wody. Z racji tego, że obecnie mogą być montowane w eleganckiej podłodze lub na pięknie zaaranżowanej ścianie, muszą być w takim samym stopniu funkcjonalne co ładne. Takie rozwiązania znaleźć można m.in. na stronie www.geberit.pl. O dziwo, w dobie silnego trendu na oferowanie jak największej liczby produktów z danego asortymentu producent ten w linii Geberit CleanLine postawił na zaledwie 12 elementów tej serii. Jest mało, ale użytecznie, bo artykuły tworzące tę linię można w dowolny sposób zestawiać i łączyć, a ograniczeniem ich zastosowania są jedynie granice wyobraźni i pomysłowości inwestorów oraz wykonawców. Aby dodatkowo ułatwić dopasowanie odpływu, tym pierwszym z uwagi na wymagania w kwestii estetyki, a drugim – pod względem solidności zabezpieczenia przed wilgocią, odpływy wyposażono w ciemną lub polerowaną linię brzegową i montowaną fabrycznie folię uszczelniającą.

7_69_zusatz_up_monolithwb_wh_sigma80_cut-2

Łazienka marzeń nie dla wszystkich

Jednak nie wszyscy Polacy mogą skorzystać z oferty nowoczesnego rynku akcesoriów łazienkowych. Powód jest prozaiczny – brak łazienki w mieszkaniu lub domu. Problem jest szczególnie dotkliwy na wsi, gdzie aż w 1/4 lokali mieszkalnych nie ma łazienki (dane GUS).

Źródło na postawie GUS

Źródło na postawie GUS

Z badania IPSOS przeprowadzonego na zlecenie marki Dulux wynika, że wśród tych, którzy mają w swoim domu łazienkę, aż 17% deklaruje, że nie jest zadowolona z wyglądu pomieszczenia. Remont pomieszczenia przeprowadzany jest jednak raz na 9 lat. To wystarczająco długi czas od ostatniego unowocześniania, aby przy okazji wymiany wanny na prysznic (lub odwrotnie) wykorzystać produkty z aktualnej oferty na rynku – a jest w czym wybierać, bo nowoczesną ofertę akcesoriów łazienkowych cechuje zazwyczaj rozmach: pod względem designu, kolorystyki i rozwiązań technicznych. Wystarczy zajrzeć do oferty producentów takich jak np. Ferro czy Grohe, aby dać się pozytywnie zaskoczyć choćby tylko liczbą oferowanych rodzajów baterii łazienkowych: w rozmiarach od XS do XL. Marka VABO stawia z kolei na 4 różne serie odpływów liniowych i kątowych, a Deante oferuje nawet aplikację umożliwiającą samodzielne zaprojektowanie wymarzonej łazienki. Zatem jest w czym wybierać.

2014-bathroom-1-c2-sigma70_preview

2013-bathroom-02-var11a-sigma80-black-blue-lights

Eko na topie

Ze wspomnianego wyżej badania Akademii ROCA wynika, że długie kąpiele w wannie preferują kobiety i osoby starsze (odpowiednio 63% i 65% ankietowanych). Z kolei z prysznica korzystają głównie mężczyźni i najmłodsi użytkownicy łazienek (odpowiednio 67% i 64% respondentów). Dla pierwszej grupy w nowoczesnej ofercie przydatne okażą się akcesoria umożliwiające sprawne zatykanie i odtykanie wanny oraz szybkie jej czyszczenie, a dla amatorów prysznica (i przy okazji niezłego chlapania podczas szybkiej kąpieli lub biczowania ciała strumieniami wody) priorytetem będą wielofunkcyjne baterie natryskowe. Producenci akcesoriów łazienkowych na szczęście coraz częściej hołdują zasadzie oszczędności wody i ochrony środowiska i tak ukierunkowani na trend eko oferują produkty z bardzo sprawnymi perlatorami czy ogrzewacze wody mające grzałki, które są odporne na osadzanie się kamienia, umożliwiają współpracę z dowolną baterią wodną i które można montować w dowolnej pozycji.

bathroom-with-type-70-plate

Wszystkie te rozwiązania sprzyjają zapewnieniu pełnego komfortu podczas korzystania z nowoczesnej łazienki, a jednocześnie umożliwiają wypracowanie dyskretnego kompromisu na rzecz środowiska naturalnego (i portfela osób relaksujących się podczas częstych lub długich kąpieli) – w postaci oszczędzania wody i energii.

Artykuł powstał we współpracy z Geberit.

2015-bathroom-04-a1-type-01_preview

2015-bathroom-08-h1-omega-with-typ70_preview

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ