Saturday, June 22, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Nowoczesne oświetlenie, którym zabłyśniesz wśród znajomych

Nowoczesne oświetlenie, którym zabłyśniesz wśród znajomych

Oświetlenie ‒ najważniejsza część aranżacji mieszkania

oświetlenie, oświetlona sypialnia

Lampy składające się na oświetlenie mieszkania to często dziełka sztuki / fot. materiały prasowe Klienta

Oświetlenie do mieszkania powinno być nie tylko praktyczne, ale również pasować do wybranego przez nas stylu aranżacji wnętrza. Dzisiejsze lampy sufitowe to niekiedy dzieła sztuki, które dodają blasku dosłownie i w przenośni. Dlatego warto poświęcić chwilę na wybór odpowiednich lamp do naszych pomieszczeń

 

Lampy do salonu

Salon, to miejsce, gdzie domownicy spędzają zazwyczaj najwięcej czasu. Tam także przyjmujemy naszych gości. Warto zatem zadbać o dobre oświetlenie salonu. Światło powinno docierać równomiernie do wszystkich jego zakamarków. Obecnie bardzo modne są plafony jako lampy sufitowe. Dzięki uniwersalnej formie, pasują praktycznie do każdego stylu wnętrza. Charakteryzują się też dość dużą powierzchnią. Dobrze doświetlają salon, a przy tym nie zajmują miejsca. Sprawdzą się zwłaszcza w niskich pomieszczeniach. Z kolei w przypadku wysokich pomieszczeń, np. apartamentach lub kamienicach, podkreślą przestrzeń i optycznie powiększą w przypadku niezbyt dużego metrażu. Warto wiedzieć, że oprócz kolorów ścian, także natężenie i rodzaj oświetlenia może optycznie powiększyć lub pomniejszyć przestrzeń.

Jakie oświetlenie do kuchni?

Kuchnia lub aneks kuchenny to miejsce, gdzie światło powinno padać przede wszystkim na blat roboczy. Główna lampa sufitowa, szczególnie jeżeli aneks jest połączony z salonem, powinna współgrać z jego oświetleniem. Można wybrać lampy sufitowe z tej samej serii lub w podobnej kolorystyce albo kształcie. Dzięki temu optycznie powiększymy przestrzeń i unikniemy sztucznego podziału pomieszczeń przez zbyt różniące się stylem lampy. Lampy kuchenne powinny być też praktyczne, czyli łatwe w czyszczeniu, szczególnie z tłustych zabrudzeń. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wybierać oryginalne i nietypowe kształty takich lamp.

Lampy sypialniane

Sypialnia, to miejsce gdzie odpoczywamy i relaksujemy się. Oświetlenie jest tutaj szczególnie ważne. Pomaga stworzyć odpowiedni nastrój i klimat. Jeżeli mamy taką możliwość, zdecydujmy się zarówno na główne źródło światła, czyli lampę sufitową, jak i na mniejsze źródło punktowe, np. lampkę nocną lub lampę stojącą. Gustowne lampy do sypialni sprawią, że nawet niewielka sypialnia nabierze wyrazu i niepowtarzalnego charakteru. Jeżeli lubimy przytulne wnętrza, możemy postawić na klasyczne żyrandole z abażurem lub plafony o ciepłej żółtej barwie. W sypialni świetnie będzie także wyglądał żyrandol kryształowy, który z pewnością zrobi wrażenie na naszych gościach! Na rynku są dostępne zarówno żyrandole z prawdziwych kryształów, jak i tańsze, choć równie efektowne wersje z tworzywa sztucznego.

Oświetlenie pomieszczeń gospodarczych i garderoby

W tego typu pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się plafony sufitowe, ponieważ nie ograniczają przestrzeni. Trudno je także uszkodzić, np. wysokim wieszakiem od stacji parowej, czy nartami, jeżeli nie mamy możliwości przechowywania ich w piwnicy. Zadbajmy o spójność naszego wnętrza i nie poprzestańmy na żarówce w oprawie. Estetyka powinna królować w każdym pomieszczeniu, jeżeli chcemy dobrze czuć się w naszym mieszkaniu czy domu.

Lampy sufitowe, to nie tylko źródło światła, ale także jeden z głównych elementów wystroju wnętrza. Są pierwszą rzeczą, na którą pada wzrok przybyłych gości, dlatego warto zadbać, aby były wisienką na torcie, jakim jest bez wątpienia nowe mieszkanie!

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ