Tuesday, June 25, 2024
Home / PARTNER MK  / Nowoczesne metody antykoncepcji – jak wybrać najlepszą dla siebie?

Nowoczesne metody antykoncepcji – jak wybrać najlepszą dla siebie?

Rzecz warta starannego przemyślenia

Antykoncepcja

fot. Freepik

Najlepsza antykoncepcja dla kobiety to taka, która będzie nie tylko skuteczna, ale również dostosowana do stanu jej zdrowia, a przy będzie miała jak najmniej uciążliwych skutków ubocznych

 

Dobra antykoncepcja nie będzie dla kobiety niekomfortowa, a koszty jej stosowania będą akceptowalne, jeśli chodzi o możliwości finansowe danej osoby. Ze względu na tak wiele parametrów indywidualnie traktowanych przez każdą kobietę nie da się podać jednej metody antykoncepcyjnej, która będzie idealną opcją dla wszystkich. Jak zatem wybrać najlepszą antykoncepcję dla siebie? Sprawdzamy!

Nowoczesne metody antykoncepcji – czyli nie tylko prezerwatywy i tabletki

Świadome planowanie rodziny to nie tylko dążenie do jej założenia, gdy para jest na to gotowa, ale też unikanie jej powiększenia, gdy nie przyszedł na to czas. Osoby aktywne seksualnie, które nie planują w danym momencie potomstwa, powinny przy współżyciu korzystać z dobrej jakości zabezpieczenia antykoncepcyjnego. Gdy mowa o antykoncepcji, większość osób ma na myśli prezerwatywy lub tabletki antykoncepcyjne. Warto jednak wiedzieć, że możliwości wyboru w tym przypadku jest zdecydowanie więcej, dlatego dobrze porozmawiać ze swoim lekarzem o dostępnych opcjach, ich zaletach i wadach.

 

Nowoczesne metody antykoncepcji są cenione przede wszystkim za wysoką skuteczność działania w kontekście ochrony przed nieplanowaną ciążą. Można wyróżnić metody antykoncepcji krótkoterminowe, do których zaliczają się tabletki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne oraz krążki antykoncepcyjne. Inną opcją jest antykoncepcja długoterminowa, a wśród metod do niej zaliczanych na szczególną uwagę zasługują wkładki wewnątrzmaciczne niehormonalne i hormonalne, a także zastrzyki antykoncepcyjne oraz implanty hormonalne wszczepiane pod skórę.

 

Wybór, jak widać, jest bardzo szeroki, a każda z nowoczesnych metod antykoncepcyjnych ma zarówno wiele zalet, jak i pewne wady. Właśnie z tego powodu wybór antykoncepcji zawsze powinien być indywidualny i skonsultowany z ginekologiem. Nie zawsze to, co służy koleżance, kuzynce, mamie czy siostrze może okazać się najlepszą opcją w naszym przypadku.

Jak wybrać najlepszą antykoncepcję dla siebie? Porozmawiaj z lekarzem

Wybór metody antykoncepcyjnej należy przede wszystkim dobrze omówić z lekarzem. Jest to o tyle istotne, że ginekolog będzie znać stan zdrowia pacjentki oraz jej historię medyczną i obciążenia genetyczne, a poza tym w wywiadzie uzyska też inne ważne informacje na temat czynników mogących rzutować na bezpieczeństwo stosowania antykoncepcji (np. palenie papierosów, wiek, ciąże pozamaciczne) bądź skuteczność jej działania (np. przyjmowane leki).

 

Każda metoda antykoncepcyjna ma pewne przeciwwskazania – nie można z niej korzystać, mając choć jedno z tych wymienionych przez producenta. Jednocześnie istnieje lista tzw. przeciwwskazań względnych, które również powinny być wzięte pod uwagę przy wyborze najlepszej antykoncepcji dla kobiety. Dodatkowo lekarz zapewne zwróci uwagę na możliwe działania niepożądane antykoncepcji – jeśli np. pacjentce ciężko kontrolować masę ciała i apetyt, lepszą opcją będzie dla niej antykoncepcja, która jedynie w sporadycznych przypadkach wpływa na masę ciała.

Antykoncepcja idealna? Dobierz ją do swoich potrzeb i preferencji!

Wybierając nowoczesną antykoncepcję, zwróć uwagę na swoje indywidualne potrzeby i możliwości. Zmagasz się z uciążliwym trądzikiem? Niektóre rodzaje antykoncepcji mogą Ci pomóc. Masz nieregularne bolesne obfite miesiączki? Dobierz antykoncepcję, która je wyreguluje i złagodzi. Zdajesz sobie sprawę z tego, że jesteś osobą chaotyczną, zabieganą i zapominalską? Wybierz metodę antykoncepcyjną, która nie wymaga zdyscyplinowania, w tym np. wkładkę hormonalną bądź implanty podskórne.

 

Nie możesz pozwolić sobie na jednorazowy wyższy wydatek? Postaw na antykoncepcję kupowaną częściej, ale w niższych kwotach. Nie chcesz korzystać z antykoncepcji hormonalnej, ale zależy Ci na skuteczności metody? Wybierz domaciczną wkładkę niehormonalną. Zawsze wybieraj antykoncepcję, uwzględniając swoje możliwości i potrzeby – to Ty bowiem będziesz z niej korzystać i ważne, by było to dla Ciebie komfortowe i bezpieczne.

 

Artykuł dzięki uprzejmości TenDoktor.pl

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ