Saturday, April 13, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Nowoczesne i energooszczędne domy modułowe

Nowoczesne i energooszczędne domy modułowe

Rach ciach i własny dach

Domy modułowe

ilustracja: Envato Elements

Domy modułowe to rozwiązania, które są znane na całym świecie. Również w Polsce ich popularność coraz bardziej rośnie, co wynika przede wszystkim z ich zalet. Czym dokładnie jest dom modułowy? Dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule

 

Co to jest dom modułowy?

Dom modułowy to budynek, który powstaje z gotowych elementów wytwarzanych w wyspecjalizowanej fabryce. Na miejscu budowy następuje jedynie ich łącznie, co pozwala maksymalnie skrócić czas budowy oraz uniezależnić ją od pogody, czy pory roku. Z czego budowane są domy modułowe? Możliwości są w zasadzie dwie, a mianowicie wykorzystanie keramzytobetonu lub drewnianej bądź metalowej konstrukcji szkieletowej z odpowiednim wypełnieniem. Z zewnątrz obija się ją wodoodporną płytą OSB-3, co umożliwia wykonanie ocieplenia oraz atrakcyjnej elewacji. W efekcie budynek wytworzony w tej technologii niczym nie odbiega od domów budowanych w tradycyjny sposób.

 

Warto również mieć świadomość, że wśród domów modułowych występują budynki sezonowe oraz całoroczne, o których więcej informacji można znaleźć pod linkiem: https://markaeko.pl/domki-caloroczne/. W tym drugim przypadku konieczne jest wykonanie odpowiedniego fundamentu, na którym zostanie usytuowany budynek. Fundament zapewnia jego stabilność oraz trwałość.

Dlaczego warto postawić dom modułowy?

Za budową domu modułowego przemawia wiele aspektów. Do korzyści zalicza się przede wszystkim fakt, że jest to rozwiązanie umożliwiające bardzo szybkie „pójście na swoje”. Warto bowiem mieć świadomość, że w domu modułowym można zamieszkać nawet 2-3 miesiące po wyborze konkretnego projektu. Kolejną zaletą jest fakt, że technologia, w jakiej powstają domy modułowe sprawia, że mogą być budowane na działkach o trudnych uwarunkowaniach terenowych, czyli tam, gdzie tradycyjny dom  nie może powstać. Za budową domu modułowego przemawia również fakt, że jest to rozwiązanie nowoczesne i energooszczędne, co pozwala zminimalizować koszty eksploatacji. Warto również wiedzieć, że domy modułowe mogą być elastycznie rozbudowywane poprzez doklejanie kolejnych modułów. Takie rozwiązanie sprawia, że ich powierzchnię można dopasować do rosnących potrzeb.

Domy modułowe ‒ budowa bez pozwolenia

W kontekście domów modułowych często mówi się również o budowie bez pozwolenia. Obowiązujące od 1 stycznia przepisy Polskiego Ładu dopuszczają taką możliwość, jeżeli powierzchnia zabudowy budynku nie przekracza 70 m². W takiej sytuacji wystarczy, że inwestor dokona odpowiedniego zgłoszenia budowy, do czego będzie potrzebował projektu budynku. Pozwoli to zweryfikować, czy spełnia on warunki zawarte w miejscowym planie zagospodarowanie przestrzennego. Poza tym inwestor musi spełnić również kilka dodatkowych warunków, do których zalicza się przede wszystkim posiadanie działki budowlanej o minimalnej powierzchni 500 m². Oprócz tego budynek musi zaspokajać indywidualne potrzeby mieszkaniowe właściciela.

 

Podsumowując należy stwierdzić, że domy modułowe to nowoczesne i energooszczędne rozwiązania, które zyskują coraz więcej zwolenników. Za ich wyborem przemawiają również koszty, które są atrakcyjne zarówno na etapie budowy, jak i eksploatacji.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Magda 9 marca, 2022

    Domy modułowe świetnie sprawdzają się w roli domków letniskowych lub wczasowych, ale całoroczne warianty również są dostępne i pozwalają na szybkie ukończenie budowy
    https://metropoliabydgoska.pl/caloroczny-dom-modulowy-co-warto-wiedziec-i-jak-urzadzic/

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ