Thursday, December 5, 2024
Home / PARTNER MK  / Skuteczna nauka angielskiego dla dzieci? Tak się to robi

Skuteczna nauka angielskiego dla dzieci? Tak się to robi

Czy twoje dziecko mówi już po angielsku?

World Kids Academy to nowy, skuteczny program nauki angielskiego dla dzieci / fot. Novakid

Czy wiesz, że nauka języków w dzieciństwie to nie tylko korzyści komunikacyjne, ale też rozwój poznawczy? Nauka obcego języka wspiera kreatywność, pamięć i zdolność do rozwiązywania problemów. To kolejny powód, żeby zapisać twoje dzieci na lekcje angielskiego. Jakie zajęcia są najlepsze?

Jak skutecznie uczyć dzieci w wieku 7-12 lat?

W wieku 7-12 lat dzieci są szczególnie otwarte na nowe doświadczenia. Okazuje się, że jedną z najlepiej przyswajalnych umiejętności w tym wieku są języki. Nauka obcego języka jest łatwiejsza dla młodych mózgów, które przyswajają go w bardziej elastyczny sposób. Ale żeby namówić nasze dzieci do nauki angielskiego, często potrzeba więcej niż dobrych chęci. Stawiając się w nowym, obcym środowisku, wychodzimy ze strefy komfortu. Nawet u dorosłych takie doświadczenie może nieść ze sobą lęk i niepewność. Trzeba o tym pamiętać wysyłając dziecko na nowe zajęcia, w przeciwnym razie, zamiast wspierać jego rozwój, możemy zafundować sporą dawkę społecznego wycofania. Jak podejść do nauki angielskiego, żeby była ona angażująca i efektywna? Novakid znają odpowiedź na to pytanie.

„Dzieci dwujęzyczne wykazują przewagę w zadaniach wymagających rozwiązywania konfliktów, co sugeruje, że doświadczenie dwujęzyczności wpływa na rozwój funkcji wykonawczych” – pisze prof. Ellen Bialystok (York University) w „Journal of Experimental Child Psychology”

 

Jakie metody sprawdzają się najlepiej?

Lekcje online

Novakid proponują kreatywne metody nauczania / fot. Novakid

 

Dzieci są wyjątkowo wrażliwe na bodźce zewnętrzne, a w wieku 7-12 lat proces uczenia się zaczyna być świadomy, co oznacza, że dzieci w tym wieku łatwiej się nudzą i trudniej motywują do dalszej nauki. Dlatego lepiej reagują na metody nauczania oparte na praktyce i doświadczeniu, niż na suche wykłady czy standardowe zajęcia w ławce. Jakie są alternatywne metody nauki?

• Zabawa jako fundament nauki

Zabawa to naturalny sposób, w jaki dzieci uczą się świata. Kiedy wpleciemy język angielski w codzienne zabawy, uczymy dzieci, że nie jest on czymś trudnym czy nudnym. Zamiast tego język staje się narzędziem, które może im towarzyszyć w przyjemnych aktywnościach. Gry edukacyjne, filmy, zagadki, piosenki – to idealne sposoby na wprowadzenie słownictwa i struktur językowych. Zabawa z językiem tworzy pozytywne skojarzenia, dzięki czemu dzieci przestają traktować go jak przykry obowiązek.

• Grywalizacja i motywacja przez wyzwania

Dla dzieci w wieku 7-12 lat motywacja do nauki jest kluczowa. Grywalizacja, czyli wprowadzenie elementów rywalizacji i nagród, pomaga zmotywować dzieci do regularnego uczestnictwa w zajęciach. Dzieci zdobywają punkty, odznaki czy nagrody za osiągnięcia, co sprawia, że uczą się z większym zaangażowaniem. Dzięki różnym poziomom trudności i wyzwań, mogą one czuć satysfakcję z pokonywania kolejnych etapów, a angielski staje się narzędziem, które otwiera przed nimi nowe możliwości, a nie tylko kolejnym szkolnym obowiązkiem.

Pokonanie barier językowych

dzieci uczą się online

Lekcje angielskiego online w programie World Kids Academy / fot. Novakid

 

Podstawą skutecznej nauki jest stworzenie środowiska, w którym dziecko poczuje się komfortowo. Nie jest to jednak łatwe zadanie – szczególnie jeśli mówimy o zajęciach, na których trzeba się komunikować w zupełnie obcym języku.

Z rozwiązaniem przychodzi immersyjny program Novakid – World Kids Academy, który daje dzieciom możliwość uczenia się angielskiego w zupełnie naturalnym środowisku, bez konieczność wyjeżdżania za granicę. Program opiera się o zajęcia indywidualne, wymieszane z grupowymi konwersacjami.

Ciekawym aspektem jest dobór tematów dostosowanych do wieku i zainteresowań dzieci. Zajęcia oparte są na interaktywnych zadaniach, które pobudzają wyobraźnię i kreatywność. Na przykład, tematy rozmów podczas lekcji mogą dotyczyć popularnych gier, przygód podróżniczych czy innych zajęć, które dzieci już znają i lubią. Dzięki temu język angielski staje się częścią ich codzienności, a nauka przebiega w naturalny sposób. Wspólne słuchanie języka angielskiego w kontekście filmów czy gier, daje dzieciom szansę dalszego rozbudowywania swoich możliwości językowych. Być może następnym razem spróbują włączyć swoją ulubioną bajkę bez dubbingu, lub przeczytać parę zdań z anglojęzycznej książki, którą znalazły na twojej półce?

Naturalna immersja – czyli sposób na sukces

Radosna dziewczynka w słuchawkach

Najlepsze metody na naukę angielskiego / fot. Ben Mullins / Unsplash

 

Najbardziej efektywnym sposobem nauki angielskiego jest – co potwierdzają liczne badania i specjaliści – naturalna immersja, na którą stawia większość szkół językowych. W praktyce oznacza to maksymalne zanurzenie się w języku, którego chcemy nauczyć siebie lub swoje dzieci. Jak to wygląda? W World Kids Academy dzieci mają styczność z językiem angielskim od pierwszej minuty zajęć aż do ich zakończenia.

To coś więcej niż tylko nauka słówek – dzieci przyswajają język uczestnicząc w konwersacjach prowadzonych przez native speakerów i uczą się z rówieśnikami z różnych krajów.

Zamiast zadań domowych i wystawiania ocen, uczestnicy są wspólnie angażowani w interaktywne zadania, a konwersacje mają fabułę opartą o zainteresowania dzieci w konkretnej grupie wiekowej. Ważnym elementem tych wspólnych zajęć są nauczyciele, którzy mają za zadanie zadbać aby nawet najbardziej nieśmiałe dzieci mogły zaangażować się w konwersacje. W małych grupach, które nie przekraczają sześciu osób, dzieci mogą swobodnie ćwiczyć swoje umiejętności językowe, a nauczyciele zyskują możliwość indywidualnego podejścia do każdego ucznia. Novakid stwarzają świetne, inkluzywne środowisko do nauki języka.

Na co dzień pasjonatka krakowskiego środowiska muzycznego, wokalistka i producentka. Dziennikarstwo ma we krwi, a jak zwykła mawiać, z genami nie wygrasz.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ