Sunday, May 26, 2024
Home / Kultura  / „Notatki z podróży” – Angelina Jolie

„Notatki z podróży” – Angelina Jolie

Notatki z podróży to zbiór zapisków z dziennika Angeliny Jolie prowadzonego przez nią podczas podróży odbywanych w roli Ambasadora Dobrej Woli UNHCR.

"Notatki z podróży" - Angelina Jolie

"Notatki z podróży" - Angelina Jolie / fot. materiał prasowy

pod naszym patronatem

Notatki z podróży to zbiór zapisków z dziennika Angeliny Jolie prowadzonego przez nią podczas podróży odbywanych w roli Ambasadora Dobrej Woli UNHCR. W tym charakterze aktorka odwiedziła m.in. Sierra Leone, Tanzanię, Pakistan, Kambodżę i Ekwador.

"Notatki z podróży" - Angelina Jolie

„Notatki z podróży” – Angelina Jolie / fot. materiał prasowy

Jest to książka bardzo osobista, daleko jej do chłodnej relacji dziennikarskiej. Jolie często posługuje się retrospekcjami, opisując swoją drogę do działalności humanitarnej. Na początku podkreśla: Nie jestem pisarzem. To po prostu moje dzienniki, migawki obrazów ze świata, który dopiero zaczynam rozumieć, świata, którego nigdy nie będę w stanie opisać słowami. Ale właśnie w tej z pozoru surowej narracji tkwi siła książki, traktującej o rzeczach przejmujących, o tragediach pojedynczych ludzi i całych społeczności, których jedyną winą jest przynależność do danej rasy lub wyznawanie określonej religii. Jolie opisuje po prostu to, co widzi, a także uczucia, jakie rodzą się w niej podczas trwania tej misji. To książka pełna empatii i zwykłej ludzkiej niezgody na zło.

Notatki z podróży rozpoczynają się wraz z wyprawą do Sierra Leone i Tanzanii, gdzie autorka po raz pierwszy osobiście zetknęła się z dolą uchodźców. Kolejne wyprawy wiodły do Kambodży, afgańskich obozów w Pakistanie i Ekwadoru.

Honoraria autorskie z tytułu publikacji zostały przekazane na rzecz Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców.

Angelina to żywy dowód mocy, jaką mamy wszyscy – każdy z nas, by coś zmienić. Byłam głęboko poruszona jej opisami walki uchodźców o godne, niosące nadzieję życie. Jej oddanie sprawie jest bardzo inspirujące. Ten dziennik dokumentuje jej przebudzenie jako aktywistki walczącej o prawa człowieka. Mam nadzieję, że przekona wielu ludzi do działania. Nie mogę się doczekać naszej dalszej wspólnej pracy na rzecz Organizacji Narodów Zjednoczonych. Prof. Jane Goodall, Posłaniec Pokoju ONZ

Od początku działalności w roli Ambasadora Dobrej Woli Angelina więcej niż spełniła moje nadzieje. Dowiodła, że jest bliskim partnerem i prawdziwym przyjacielem w naszych wspólnych staraniach, by znaleźć rozwiązanie problemów uchodźców. Pomogła przybliżyć ich tragedię każdemu, kto tylko chciał o niej usłyszeć. Jej zaangażowanie, osobista ofiarność i duch szczerego współczucia są dla nas wszystkich inspiracją. Ruud Lubbers, Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców w latach 2001–2005. (źródło:Wydawnictwo Filia)

Premiera we wrześniu!

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ