Tuesday, June 18, 2024
Home / Kultura  / Znani Polacy na Wyspach – podbiją serca Irlandczyków?

Znani Polacy na Wyspach – podbiją serca Irlandczyków?

Jan Frycz i Agnieszka Żulewska wdali się w burzliwy romans… z kinematografią Irlandzką!

Jan Frycz i Anne-Marie Duff w filmie "Sanctuar"

Jan Frycz i Anne-Marie Duff w filmie "Sanctuar"

 Jan Frycz i Agnieszka Żulewska wdali się w burzliwy romans… z kinematografią Irlandzką. Całkiem niedawno powstała nowa irlandzko-polska produkcja Norah McGettigan Sanctuar, w której główne role, obok Anne-Marie Duff, zagrali nasi rodzimi artyści. Premiera nowego przedsięwzięcia towarzyszy najważniejszemu festiwalowi filmowemu w Irlandii!

Jan Frycz i Anne-Marie Duff w filmie "Sanctuar"

Jan Frycz i Anne-Marie Duff w filmie Norah McGettigan "Sanctuar"

Sanctuary to historia Jana, cenionego chirurga plastycznego, który ma żonę, córkę i duży dom z ogrodem. Po latach rezygnuje jednak z wykonywania zawodu, odsuwa się od rodziny, a na przyrodę patrzy już tylko z okna swojego pokoju. Pewnego dnia, po powrocie z podróży na wycieraczce znajduje trzydniową prasę, a w ogrodzie ciało żony. To zdarzenie uruchamia lawinę skrywanych dotąd emocji. Powracają wspomnienia, a w jego życiu znowu pojawia się dorosła córka Nadia. Pod pretekstem podróży służbowej Jan wyjeżdża za granicę. Nie przypuszcza, że z daleka od domu odżyją uczucia, przed którymi zawsze uciekał.

W katalogu The Galway Film Fleadh o Sanctuary czytamy: Norah McGettigan stworzyła refleksyjny, prowokujący a jednocześnie piękny film umacniający jej pozycję debiutującej reżyserki. Film zostanie pokazany w największym festiwalowym obiekcie – Town Hall Theatre.

Sanctuary to pierwszy debiut irlandzkiej reżyserki Norah McGettigan, znanej do tej pory w Polsce głównie z produkcji krótkometrażowych: A Song for Rebecca (selekcja Cannes, Cinefondation 2005) czy Jak to jest być moją matką (nagroda specjalna San Sebastian 2008 oraz FPFF w Gdyni 2008).

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ