Sunday, October 6, 2024
Home / Fundacja Miasto Kobiet  / Festiwal Rok Kobiet  / Nina Gabryś: Na twoim miejscu mężczyzna by się nie zawahał

Nina Gabryś: Na twoim miejscu mężczyzna by się nie zawahał

Nina Gabryś wystąpi na Festiwalu Rok Kobiet. Na końcu tekstu zapiszesz się na wydarzenie!

Portret Niny Gabryś

Nina Gabryś / fot. Agnieszka Fiejka

Nina Gabryś – historyczka antropolożka, aktywistka, feministka, polityczka. Współtwórczyni inicjatywy i wiceprezeska Stowarzyszenia „Sto Lat Głosu Kobiet” i koordynatorka akcji „In vitro dla krakowian”. Na co dzień pracuje jako projektantka wystaw dla muzeów i instytucji kulturalnych, bo jest ekspertką w rozciąganiu doby do 26 godzin

 

Skąd się wzięłaś?
Z matki poetki i ojca przedsiębiorcy, mieszanka artystycznej duszy z pragmatyczną.
Kim jesteś teraz?
Polityczką, feministką, z wykształcenia historyczką, z pasji aktywistką, uzależnioną od kultury i miejskiego życia, krakowianką.
Czym się zajmujesz?
Od wielu lat działam społecznie na rzecz walki o prawa kobiet i społeczeństwa obywatelskiego. Dwa lata temu wspólnie ze wspaniałymi kobietami założyłyśmy Stowarzyszenie „Sto Lat Głosu Kobiet”. Niemal sto lat temu, kobiety w Polsce wywalczyły sobie prawa wyborcze, a co za tym idzie prawo do pełnego udziału w życiu społecznym i politycznym naszego kraju. Jako Stowarzyszenie uważamy, że upamiętnienie i celebrowanie szczególnej rocznicy jest naszym obowiązkiem. Stawiamy sobie za cel edukowanie i inicjowanie szerokiej dyskusji na temat historii uzyskania prawa głosu przez Polki. Przedstawiamy sylwetki bohaterek i liderek polskiego życia społecznego, które zapisały się również na kartach polskiego ruchu emancypacyjnego. Chcemy pokazywać zmiany, które zaszły na przestrzeni tego wieku, wskazywać na sukcesy i dostrzegać porażki na drodze do równouprawnienia i walki z dyskryminacją kobiet. Na jesień organizujemy w Krakowie oficjalne Obchody Stulecia Praw Wyborczych Kobiet.
Wierzę, że żeby zmienić otaczającą nas rzeczywistość trzeba wziąć w sprawy w swoje ręce. Wybrałam politykę. Bardzo mocno zaangażowałam się w sprawy miasta, w ostatnim czasie organizuję debaty poświęcone sprawom Krakowa, uczestniczę w protestach, walczyłam o dofinansowanie in vitro dla krakowian i krakowianek, stojąc na czele inicjatywy obywatelskiej o tym samym tytule.
Na co dzień pracuję jako projektantka wystaw dla muzeów i instytucji kulturalnych.

Nina Gabryś

Nina Gabryś / fot. Agnieszka Fiejka

 

W czym jesteś ekspertką?
W odkrywaniu kolejnych złóż energii do działania. W zakresie walki o prawa kobiet, mniejszości, społeczeństwo obywatelskie angażuję się jak mogę, mam nadzieję, że da to pozytywne efekty w przyszłości.
Dzięki tobie?
W ostatnich latach stworzyłam i koordynowałam wiele projektów na styku polityki i kultury. Moją ambicją jest kreowanie inicjatyw, które poprzez sztukę promują zmianę społeczną. Zderzenie polityki i działań artystycznych daje płaszczyznę dialogu, której potencjalny impakt może być ogromny.
Jakie są twoje supermoce?
Życie 26 godzin na dobę, na najwyższych obrotach. Z doświadczenia wiem, że im więcej inicjatyw, tym magicznie więcej czasu na wszystko. Sen w słowniku aktywistów i aktywistek zazwyczaj nie widnieje.

 

Najlepsza rada jaką w życiu dostałaś?

Nina Gabryś:„Na twoim miejscu mężczyzna by się nie zawahał, działaj”

Gdybyś żyła w 1918 r. to…
Wspólnie z pierwszymi sufrażystkami w walce o prawa wyborcze stukałabym parasolką o bruk pod Sulejówkiem, nie dając spać Piłsudskiemu.
Gdybyś żyła w 2118 r. to..
Mam nadzieję, że nie musiałabym walczyć o podstawowe prawa, tak jak ma to miejsce dziś i miało 100 lat wcześniej.

Festiwal Rok Kobiet

Festiwal Rok Kobiet 2018

Festiwal Rok Kobiet 2018

Nina Gabryś wystąpi na Festiwalu Rok Kobiet 20 października 2018 r. w Sheraton Grand Hotel. Dowiedz się więcej o Festiwalu Rok Kobiet.

Dowiedz się więcej o prelegentkach Festiwalu Rok Kobiet.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku i otrzymuj informacje o Festiwalu Rok Kobiet.

Chcesz wziąć udział w największej w Krakowie imprezie mocy? Zapisz się już dzisiaj! Wstęp na Festiwal Rok Kobiet jest bezpłatny. AKTUALIZACJA: LISTA ZAMKNIĘTA.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ