Wednesday, October 16, 2024
Home / Kultura  / Nigel Kennedy skrzypce – z historii w przyszłość (koncerty).

Nigel Kennedy skrzypce – z historii w przyszłość (koncerty).

NIGEL KENNEDY - brytyjski wirtuoz skrzypiec już w marcu zagra kilka koncertów w Polsce. Kennedy, najlepiej sprzedający płyty, klasyczny muzyk wszechczasów. Porusza się równie swobodnie w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym. Jako jeden z nielicznych

NIGEL KENNEDY "skrzypce – z historii w przyszłość" / fot. Agencja Artystyczna Kabaret

NIGEL KENNEDY "skrzypce – z historii w przyszłość" / fot. Agencja Artystyczna Kabaret

NIGEL KENNEDY – brytyjski wirtuoz skrzypiec już w marcu zagra kilka koncertów w Polsce. Kennedy, najlepiej sprzedający płyty, klasyczny muzyk wszechczasów. Porusza się równie swobodnie w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym. Jako jeden z nielicznych obie te formy wykonuje na najwyższym poziomie.

NIGEL KENNEDY "skrzypce – z historii w przyszłość" / fot. Agencja Artystyczna Kabaret

NIGEL KENNEDY „skrzypce – z historii w przyszłość” / fot. Agencja Artystyczna Kabaret

Prezentowany niezliczoną ilością nagród w tym Grammy Awards, brytyjską Brit Awards, francuską Vivement Dimanche Gold Award, niemieckimi Echo Awards, szwajcarską Gold Rose of Montreaux, w Polsce – nagrodą Fryderyka. Muzyk jest artystą bezkompromisowym, wspaniałym showmanem, który idealnie nawiązuje kontakt z publicznością. Jako kompozytor, ma na koncie wiele oryginalnych aranżacji w tym płyty      Kafka, A Very Nice Album, Shh , Four Elements.

W jego dyskografii znajdują się najpopularniejsze koncerty skrzypcowe: Brahmsa, Mendelhsonna, Beethovena, Elgara (2 nagrania), Bacha, Czajkowskiego, Brucha, Sibeliusa. Nigel Kennedy jest prawdopodobnie najbardziej znanym, a z pewnością najbardziej kontrowersyjnym brytyjskim skrzypkiem. Odważny muzyk od lat zdumiewa słuchaczy i krytyków, traktując skrzypcowy kunszt z nieznaną wcześniej swobodą. Nigel Kennedy w swojej twórczości podejmuje próby połączenia muzycznych światów, których pozornie połączyć nie sposób.

Jego wspólne z Filharmonią Berlińską nagranie koncertów skrzypcowych Bacha, okazało się jednym najlepiej sprzedających się krążków z tym repertuarem.

Koncertując czy to z Berliner Philharmonic, Polską Orkiestrą Kameralną czy Royal Philaharmonic Orchestra, zwiedził niemalże wszystkie liczące na świecie sale koncertowe od Filharmonii Berlińskiej po Suntory Hall w Tokyo.

Świetny improwizator, od najmłodszych lat inspirował się jazzem , już jako nastolatek współpracował z legendarnym Stephanem Grapelli. Nagrany w Nowym Jorku jazowy krążek pod szyldem Blue Note Session był owocem pracy z czołowymi muzykami współczesnego jazzu , w tym z Ronem Carterem i Jackiem de Johnette. W wieku lat szesnastu zaproszony do udziału w Ellington Orchestra. Zasłynął przełomowym nagraniem Czterech pór roku Vivaldiego, jako pierwszy w historii otwierając wcześniej hermetyczny i elitarny świat muzyki klasycznej dla masowej publiczności. W ślad za nim poszli Pavarotti, Trzej Tenorowie, Vaness Mae. Jego spuścizna utorowała drogę do kariery obecnym popularnym klasykom młodego pokolenia. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych interpretatorów Bacha na świecie.

Kennedy, na stale wpisany w spuściznę muzyczną Wielkiej Brytanii, istnieje także jako ciekawa postać w środowisku brytyjskiego rocka i pop. Artyści, z którymi współpracował bądź nadal współpracuje to miedzy innymi: the Who, Robert Plant, Jeff Beck, Paul McCartney, Donovan, Boy George, Peter Gabriel, Kate Bush, Damon Reece (Massive Attack), Jon Lord (Deep Purple), Eddie Kramer.

Miłośnik Polski. Będąc Dyrektorem Artystycznym Polskiej Orkiestry Kameralnej, doprowadził do pierwszego po dłuższej przerwie nagrania przez orkiestrę albumu dla liczącego się wydawnictwa oraz ekstensywnych tras po najlepszych salach koncertowych Europy. 2 lata temu doprowadził do uformowania własnej nowatorskiej orkiestry – Orchestra of Life – biegłej zarówno w repertuarze klasycznym jak i rozrywkowym. Jej skład tworzą najzdolniejsi polscy muzycy młodego pokolenia. Z jego inicjatywy i pod jego kuratelą odbył się w 2010 w Londynie trzydniowy festiwal polski, na którym ugościł czołówkę artystów polskich reprezentujących zróżnicowane nurty muzyczne od klasyki (Orchestra of Life) po jazz (Jarek Śmietana, Anna Maria Jopek) do etno włącznie (Kroke).

Na zbliżające się koncerty Kennedy przygotował unikatowy program, będący sygnaturą jego stylu – znajdą się w nim zarówno kompozycje własne zarówno inspirowane jazzem , rockiem jak i sięgające do klasyki – wprowadzając słuchaczy w magiczną podróż poprzez dawne i współczesne formy skrzypcowej tradycji muzycznej.

W wirtuozerskiej odsłonie nadchodzącej trasy koncertowej brytyjskiemu skrzypkowi towarzyszyć będzie zespół w składzie:

Piotr Wyleżoł (fortepiano, organy Hammonda), Tomasz Grzegorski (saksofon), Adam Kowalewski (kontrabsa, gitara basowa), Krzysztof Dziedzic (perkusja). Zespół koncertuje razem od 6 lat, ma na koncie 2 wspólnie wydane płyty A Very Nice Album  & Shh oraz trasy koncertowe po całej Europie, jak twierdzi sam Kennedy “ współpraca z zespołem jest ciągle fascynującym doświadczeniem”.

Zapraszamy na niepowtarzalne koncerty Genialnego Artysty:

– 21.03.Filarmonia w Częstochowie

– 23.03 Audytorium Maximum UJ w Krakowie

– 25.03.Radio Wrocław –sala koncertowa

– 26.03.Teatr Wielki w Poznaniu

Więcej informacji na www.agencjakabaret.pl

Źródło: www.agencjakabaret.pl

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Homepage 6 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Find More on on that Topic: miastokobiet.pl/nigel-kennedy/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ