Monday, September 16, 2024
Home / PARTNER MK  / Nietypowy pomysł na spędzenie czasu w plenerze – bushcraft od podszewki

Nietypowy pomysł na spędzenie czasu w plenerze – bushcraft od podszewki

Kto nie był harcerzem, powinien tego spróbować na własną rękę

Bushcraft

fot. lum3n / Pexels

Wyjazd w plener to nie tylko domki kempingowe lub olbrzymie pola namiotowe. Coraz więcej osób szuka sposobu na to, by zregenerować siły na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku. Ciekawym rozwiązaniem dla wszystkich miłośniczek takiej formy rekreacji może stać się bushcraft. Na czym polega bushcraft? Czym różni się od survivalu? Dlaczego warto wybrać się na taką wyprawę? O tym przeczytacie poniżej

 

Bushcraft – co to takiego?

Słowo bushcraft jest bezpośrednim zapożyczeniem z języka angielskiego. Oznacza ni mniej, ni więcej a sztukę przetrwania w naturze, z dala od ludzkich siedlisk, bez dostępu do rozbudowanego wyposażenia. Uczestnicy podczas takich wyjazdów zdobywają wiele praktycznych umiejętności, dzięki którym mogą poradzić sobie w różnych sytuacjach i okolicznościach przyrody, zapewniając schronienie, miejsce biwakowania, zdobywając pożywienie czy wodę.
Czasami bywa to wiedza z zakresu meteorologii, innym razem praktyczne informacje botaniczne czy ornitologiczne. Wszystko razem sprawia jednak, że jesteśmy w stanie zagwarantować sobie i innym uczestnikom wyprawy bezpieczeństwo i komfort.

Bushcraft a survival – podstawowe różnice?

Mogłoby się wydawać, że bushcraft jest tożsamy z survivalem. Choć w obu przypadkach podstawą jest sztuka przetrwania w nieznanym i trudnym terenie, to jednak pojawia się między nimi jedna podstawowa różnica. O ile survival jest nastawiony na ratowanie zdrowia i życia oraz przetrwanie w sytuacjach ekstremalnych, o tyle bushcraft koncentruje się bardziej na rekreacyjnym wypoczynku na łonie natury. Trudno się zatem dziwić, że zyskuje tak wielu zwolenników, którzy po prostu lubią obcowanie z przyrodą, a niekoniecznie chcą zostać następcą Beara Gryllsa. Co więcej, bushcraft to sztuka życia w zgodzie z naturą, bez niszczenia jej i siłowego dopasowywania do swoich potrzeb. W przypadku survivalu natomiast liczy się przetrwanie – za wszelką cenę, z wykorzystaniem wszystkich dostępnych środków.

Wyposażenie do bushcraftu – co zabrać ze sobą na wyprawę?

Wyposażenie bushcraftowca bywa mocno zróżnicowana – wszystko zależy od charakteru wyprawy, miejsca i czasu trwania wyprawy, a także indywidualnych potrzeb uczestnika.
Podstawą jest oczywiście plecak – turystyczny lub trekkingowy. Powinien być wodoodporny, wytrzymały, lekki i pojemny, by zmieścić wszystkie potrzebne sprzęty. Oprócz tego przydaje się namiot i śpiwór – niezbędne do zapewnienia przestrzeni do spania w komfortowych warunkach. Jeśli planuje się wędrowanie z miejsca na miejsce, trzeba postawić na lekki i prosty do składania model, który bez trudu zabierzemy ze sobą.

 

Co jeszcze trzeba mieć przy sobie? Odpowiednią odzież, w tym wygodne buty, długie spodnie i kurtkę przeciwdeszczową. W plecaku konieczne są podstawowe narzędzia, w tym nóż, multitool, krzesiwo, źródło światła (np. latarka). Spory wybór takich sprzętów oferuje na przykład sklep prepersa Karaluch, gdzie bez trudu da się znaleźć rozwiązania dla bushcraftu i survivalu. Ponadto należy zaopatrzyć się w wodę (lub zestawy do uzdatniania jej) oraz prowiant – suchy, prosty do przechowywania, nawet w upalne dni, ale też półprodukty do przygotowania ciepłych posiłków w plenerze. Nie zapomnijmy ponadto o podstawowej apteczce – potrafi się przydać nawet na łonie natury.

Zalety bushcraftu – dlaczego warto?

Bushcraft to popularna forma rekreacji, która daje prawdziwą przyjemność i satysfakcję. To ciekawy i oryginalny sposób na spędzanie wolnego czasu, niekoniecznie przed ekranem telefonu lub telewizorem. Pozwala na prawdziwą bliskość z naturą, poszerzanie swojej wiedzy na jej temat. A to wszystko przekłada się na regenerację organizmu, wyciszenie oraz poprawę samopoczucia.
Pamiętajmy o tym, że wędrowanie po lasach, górach czy jaskiniach pomaga wzmocnić kondycję fizyczną i wydolność organizmu. Nie jest to również sport ekstremalny – sprawdzi się nawet dla osób początkujących, jeśli oczywiście dobiorą wyjazd do swoich możliwości. W końcu za sprawą bushcraftu zdobywa się wiele cennych umiejętności, nie tylko z zakresu sztuki przetrwania w głuszy, ale też buduje się pewność siebie, zdolność do sprawnego podejmowania decyzji, rozwija się kreatywność, współpracę w grupie. A to potrafi okazać się przydatne w różnych obszarach codziennego życia.

Odkrywanie natury na nowo – bushcraft dla spragnionych przygody

Bushcraft to sposób na rekreację, poznawanie siebie i świata wokół. To szansa na rozwój i przyjemne spędzanie wolnego czasu. Może to również opcja dla Was?

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ