Saturday, May 25, 2024
Home / PARTNER MK  / Nietrzymanie moczu – problem kobiet w każdym wieku

Nietrzymanie moczu – problem kobiet w każdym wieku

Czym tak naprawdę jest nietrzymanie moczu?

produkty feminum trzymane przez kobietę z pamalowanymi na biało paznokciami

Od czego zależy nietrzymanie moczu? / fot. materiały Feminum

W ogólnych opiniach można usłyszeć o popuszczaniu, gubieniu, albo może po prostu o wrażliwym pęcherzu? I czy to całe nietrzymanie moczu właściwie jest normą? Jak przydarzy się tylko kilka razy to jest w porządku? Czy nietrzymanie moczu w dojrzałym wieku to też norma i należy przejść do porządku dziennego nad tym problemem? Jest wiele nieścisłości w tym temacie, więc warto o nim porozmawiać szczerze i merytorycznie

 

Nietrzymanie moczu u kobiet

Nietrzymanie moczu to każdy mimowolny wyciek moczu z pęcherza moczowego. To dolegliwość, którą zdecydowanie można i powinno się diagnozować i leczyć. Mając nawet pojedyncze incydenty nietrzymania moczu, należałoby skontaktować się ze specjalistą: lekarzem lub fizjoterapeutą zajmującym się obszarem uroginekologii.
Rzeczywiście nietrzymanie moczu jest związane z wiekiem – im jesteśmy starsze, tym większe prawdopodobieństwo, że się pojawi to jednak musimy sobie zdawać sprawę, że może spotkać to osobę w każdym wieku. Są pewne czynniki ryzyka, które powodują nietrzymanie moczu. Geny – jeżeli ktoś z bliskich miał NTM to niestety wzrasta ryzyko, że u ciebie również się to pojawi. Każda ciąża i poród, czyli zmiany hormonalne i przeciążenia okresu okołoporodowego mają duże znaczenie. Praca fizyczna, siedzący tryb życia, otyłość, palenie papierosów, zaparcia, stres, nieodpowiednio dobrana aktywność fizyczna to także kolejne czynniki, które mają ogromne znaczenie. To co warto wiedzieć, to to, że nietrzymanie moczu ma bardzo różne przyczyny i tak samo różnorodne sposoby leczenia. Dlatego nie należy bagatelizować objawów i warto udać się do specjalisty po diagnozę. Czasami zmiana codziennych nawyków toaletowych, eliminacja pewnych zachowań lub odpowiednie zabezpieczenie mięśni dna miednicy może poprawić twój codzienny komfort. Bez względu na swój wiek i niezależnie jaki rodzaj nietrzymania moczu ciebie dotyczy – zatroszcz się o siebie, ponieważ z biegiem czasu, problem może się nasilać.

Nietrzymanie moczu. Co pomaga?

 

kobieta trzymająca w dłoniach żel Feminum

Jak się ustrzec przed nietrzymaniem moczu? / fot. materiały Feminum

Oto kilka praktycznych wskazówek:

• Nie korzystaj z toalety, jeśli nie musisz – unikaj oddawania moczu „na zapas”.
• Nie zatrzymuj strumienia, podczas oddawania moczu.
• Gdy oddajesz stolec, używaj podnóżka pod stopami.
• Nie przyj na toalecie, rozluźnij brzuch, spokojnie oddychaj. Jeżeli parcie jest konieczne – przyj robiąc wydech.
• Kaszląc lub kichając – skręć tułów, tak jakbyś chciała kichnąć za swoje ramię.
• Przyjmuj dużo płynów, dobowe zapotrzebowanie to ok. 33 ml na kg masy ciała.
• Twoje ciało potrzebuje ruchu, zadbaj o regularną aktywność i dodatkowo o ćwiczenia mięśni dna miednicy.

Pamiętaj, że im wcześniej zadbasz o swoje mięśnie dna miednicy, tym jest mniejsze prawdopodobieństwo nasilenia się problemów, związanych z nietrzymaniem moczu w kolejnych latach.

 

źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ