Nietolerancja histaminy: co to jest i jak wpływa na Twoje codzienne życie?
Te objawy łatwo pomylić
Nietolerancja histaminy to temat, który wzbudza coraz większe zainteresowanie, szczególnie wśród osób zmagających się z niespecyficznymi objawami takimi jak bóle głowy, wysypki czy problemy trawienne. Co ciekawe, wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że to, co jedzą na co dzień, może być przyczyną tych dolegliwości
W tym artykule wyjaśnimy bliżej, czym właściwie jest histamina i jak jej nietolerancja wpływa na nasze życie. Wskażemy również, które produkty warto ograniczyć w diecie, aby zmniejszyć objawy oraz wyjaśnimy, kiedy warto wykonać badanie aktywności DAO.
Nietolerancja histaminy: Jak rozpoznać objawy i co warto wiedzieć?
Nietolerancja histaminy, choć często mylona z alergią pokarmową, w rzeczywistości jest czymś zupełnie innym. Kiedy histamina dostarczana z pożywieniem nie jest odpowiednio przetwarzana, może pojawić się szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak bóle głowy, migreny, problemy z oddychaniem, wysypki czy bóle brzucha. Histamina pełni w organizmie ważne funkcje – reguluje procesy zapalne i wspomaga naszą reakcję odpornościową. Jednak u osób z nietolerancją, jej nadmiar powoduje niechciane skutki. Najczęściej winą za to obarczany jest brak enzymu DAO (oksydaza diaminowa), który odpowiada za rozkład histaminy pokarmowej. Gdy tego enzymu jest za mało, histamina dostarczana z dietą zaczyna się gromadzić, wywołując niekomfortowe dolegliwości.
Jakie są objawy nietolerancji histaminy?
Objawy są zróżnicowane i zależą od ilości histaminy przyjmowanej z pokarmami. Najczęściej obejmują:
• bóle głowy i migreny,
• trudności w oddychaniu,
• wysypki i problemy skórne,
• dolegliwości żołądkowe, takie jak wzdęcia i biegunki,
• uczucie zmęczenia i rozdrażnienia, wodnisty katar.
Nietolerancja histaminy często przypomina alergie lub nietolerancje pokarmowe, dlatego warto udać się do specjalisty w celu przeprowadzenia niezbędnej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego postępowania: dieta i suplementacja.
W czym jest histamina? 5 produktów, które mogą wpływać negatywnie na Twoje samopoczucie
Histamina jest obecna w wielu produktach spożywczych, niektóre z nich posiadają niezwykle wysoką zawartość histaminy lub stymulują jej uwalnianie, co może nasilić objawy. Dlatego, jeśli podejrzewasz u siebie nietolerancję histaminy, to zwróć uwagę na poniższe produkty.
1. Sery pleśniowe – Camembert, cheddar czy sery pleśniowe są bogate w histaminę.
2. Alkohol –Czerwone wino i piwo, zawiera dużo histaminy i dodatkowo hamuje aktywność enzymu DAO.
3. Ryby – Makrela wędzona, tuńczyk czy sardynka w puszce, charakteryzują się wysoką zawartością histaminy.
4. Mięso – Salami, wędliny, kiełbasa dojrzewająca –mogą zawierać histaminę.
5. Warzywa i ich przetwory – Pomidor, szpinak, ketchup mogą sprzyjać gromadzeniu się histaminy w organizmie.
Badanie DAO: Kiedy warto je wykonać i jakie korzyści może przynieść?
Badanie aktywności lub poziomu DAO jest jednym z kroków diagnostycznych w przypadku podejrzenia nietolerancji histaminy. Enzym DAO jest odpowiedzialny za rozkład histaminy w przewodzie pokarmowym, a jego niedobór może prowadzić do nagromadzenia tej substancji we krwi i wywołać objawy takich jak bóle głowy, wysypki czy problemy trawienne.
Dlaczego warto wykonać badanie enzymu DAO?
Badanie DAO pozwala ocenić poziom enzymu odpowiedzialnego za rozkład histaminy. Warto je rozważyć, gdy występują objawy mogące wskazywać na nietolerancję histaminy, a inne testy, jak te na alergie pokarmowe, nie wyjaśniły problemu. Będzie ono pomocne w przypadku przewlekłych dolegliwości, które trudno jednoznacznie zdiagnozować, oraz przy podejrzeniu, że dieta lub przyjmowane leki wpływają na metabolizm histaminy. W pierwszej kolejności warto także skonsultować się ze specjalistą: lekarzem alergologiem lub dietetykiem.
Jak radzić sobie z nietolerancją histaminy? Wskazówki, które ułatwią Ci życie:
1. Ogranicz produkty bogate w histaminę – zastosowanie diety niskohistaminowej przygotowanej przez dietetyka.
2. Suplementacja enzymu DAO– włączenie do swojej diety suplementu – enzymu DAO o wysokiej aktywności enzymatycznej, takiego jak DAOPRO.
3. Dbaj o zdrowie i stan jelit
Nietolerancja histaminy to problem, który może znacząco wpłynąć na komfort życia, jednak dzięki odpowiedniej diagnozie i diecie można skutecznie zminimalizować objawy. Jeśli zauważasz u siebie niepokojące symptomy, warto skonsultować się z lekarzem. Przykre objawy nie muszą być codziennością, dlatego sprawdź czy nietolerancja histaminy dotyczy również Ciebie.