
Kiedy małżeństwo stanie na rozdrożu/fot. materiały prasowe
Najpierw jest wielka miłość i ślub, a później… bywa już różnie. Albo w małżeństwie się układa, albo pojawiają się konflikty prowadzące do rozwodu, a co za tym idzie, do podziału majątku. Nierzadko zdarza się, że majątek ten dzielony jest nierówno. Sprawdź, co ma na to wpływ
Skąd w ogóle pomysł na nierówne dzielenie majątku?
Dla wielu małżonków, którzy intensywnie przygotowują się do rozwodu, niesprawiedliwe wydaje się, być dzielenie majątku na dwie równe części. Dlaczego mąż ma zagarnąć z majątku tyle samo, skoro całą swoją pensję wydawał wyłącznie na własne przyjemności, rozrywki i zachcianki, a żona inwestowała swoje zarobki w dom i życie, nierzadko rezygnując z własnych potrzeb. Wówczas idealnym rozwiązaniem jest nierówne dzielenie majątku. By jednak do nierównego podziału doszło, małżonkowie muszą podać ku temu ważne powody.
Dowiedz się więcej na https://kancelariasprawyrodzinne.pl/
Które małżeństwa mają szansę na nierówny podział majątku?
Tak naprawdę z żądaniem ustalenia nierównych udziałów w majątku może wystąpić każde małżeństwo, a co za tym idzie, każda ze stron z osobna. Odpowiedź sądu może być jednak różna. Zgoda pojawi się tylko wtedy, kiedy zostaną spełnione dwie najważniejsze przesłanki – ważne powody oraz dowody na to, że małżonkowie w różnym stopniu przyczynili się do powstania majątku wspólnego. Należy wobec tego mieć na uwadze to, że tak naprawdę sam nierówny stopień przyczynienia się małżonków do uzyskania takiego czy innego majątku wspólnego nie może mieć decydującego wpływu na jego podział, nie może być ważnym powodem do takiego działania. Tak samo nie można powiedzieć, że różnica w wysokości zarobków małżonków jest ważnym powodem do nierównego dzielenia majątku.
W tej sprawie najważniejsze znaczenie ma orzecznictwo sądowe, a ważnym powodem nierównego podziału majątku może być tylko ten, który wskazuje na to, że małżonek pomimo posiadanych sił i możliwości zarobkowych nie przyczyniał się do powstania dorobku. Dlatego, jeżeli przykładowo mąż całą swoją pensję przeznaczał na utrzymanie domu i rodziny, ale była ona niższa niż pensja żony, żona nie będzie mogła liczyć na większą część majątku.
Przy podziale majątku bierze się również pod uwagę to, jaką pracę włożyło się w wychowanie dzieci i prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego. Małżonek, który ma zamiar żądać nierównego podziału, składając stosowne dokumenty, musi uwzględnić w nich ważne powody, a także nierówny stopień przyczynienia się do powstania majątku. W przeciwnym razie nie będzie miał na co liczyć.
Podsumowując, nierówny podział majątku po rozwodzie istnieje. Wymaga to jednak odpowiedniego podejścia do sprawy, złożenia odpowiednich dokumentów i zgromadzenia ważnych powodów, które udowodnią, że ten nierówny podział faktycznie się należy, a może nawet jest po prostu niezbędny. Sprawę warto skonsultować z dobrym adwokatem. On pokieruje i pomoże w załatwieniu wszelkich formalności. Oceni również, czy jest w ogóle sens podejmowania takich działań i z jakim skutkiem mogą się one zakończyć. Niewiedza w tym przypadku i nawet najmniejszy błąd mogą wyrządzić więcej szkód i strat, niż w rzeczywistości się wydaje.