Niedobór magnezu – czy wiesz, jak go rozpoznać?
Stres, zmęczenie… Takie objawy są mało charakterystyczne i często je ignorujemy. Niesłusznie! Mogą świadczyć m.in. o zbyt niskim poziomie magnezu w organizmie.

fot. Shutterstock
Stres, obniżenie nastroju, zmęczenie… Takie objawy są mało charakterystyczne i często je ignorujemy. Niesłusznie! Mogą bowiem świadczyć m.in. o zbyt niskim poziomie magnezu w organizmie. Zobacz, jakie jeszcze dolegliwości mogą być symptomem niedostatecznej ilości tego ważnego pierwiastka.
Dlaczego cierpimy na niedobór magnezu?
Każda z nas pełni wiele różnych ról – na co dzień żyjemy w pośpiechu, realizując kilka zadań jednocześnie. Do tego często intensywnie uprawiamy sport, dodatkowo eksploatując swój organizm. Współczesny styl życia łączy w sobie nieraz elementy, które mogą stać się przyczyną niedoboru magnezu. Pierwszym z takich elementów jest stres – chociaż w małej dawce nas mobilizuje, to w większej staje się niekorzystny. W tym przypadku mamy do czynienia ze swego rodzaju błędnym kołem – ponieważ brak magnezu powoduje większą podatność na stres, a stres z kolei obniża poziom magnezu. Naszemu zdrowiu nie sprzyja też mało racjonalna dieta. Jeśli stosujemy restrykcyjne diety eliminacyjne, nadużywamy kawy, herbaty czy alkoholu, a do tego często sięgamy po wysoko przetworzoną żywność, to bardzo prawdopodobne jest, że poziom magnezu w organizmie będzie zbyt niski. Niski magnez może być problematyczny także przy niektórych chorobach bądź w okresie zażywania niektórych leków.
Jak rozpoznać niedobór magnezu?
Kiedy organizmowi brakuje magnezu, szybko zaczyna wysyłać różne świadczące o tym sygnały. Niektóre z nich są jednak mało charakterystyczne i łatwo je przegapić. Dlatego powinnyśmy patrzeć na swoje ciało całościowo oraz uważnie obserwować różne jego reakcje. Oprócz wspomnianej już zwiększonej podatności na stres mogą pojawić się obniżenie nastroju (czasami nawet depresja) oraz ogromne zmęczenie. Warto zwrócić uwagę również na często powtarzające się i bardzo dokuczliwe migreny. Charakterystycznym objawem są skurcze mięśni – najczęściej mięśni ud, łydek, stóp, dłoni, ale czasem też brzucha lub nawet powiek. Przy niedoborach magnezu możemy zauważyć też pogorszenie się stanu skóry, włosów oraz paznokci. Jeżeli na co dzień dość intensywnie trenujemy, przy niedoborze magnezu musimy liczyć się ze spadkiem efektywności, drżeniem i skurczami mięśni. Warto pamiętać, że intensywny wysiłek fizyczny oznacza wydzielanie sporej ilości potu, a co za tym idzie – utratę cennych elektrolitów. Dlatego panie intensywnie trenujące powinny profilaktycznie korzystać z magnezowych suplementów diety.
Preparaty magnezowe – po które warto sięgnąć?
W przypadku niedoboru magnezu warto wspomóc się odpowiednim preparatem magnezowym. Nie jest jednak bez znaczenia, jaką formę pierwiastka zawiera dany lek czy suplement. Okazuje się, że nasz organizm najlepiej przyswaja m.in. mleczan magnezu i cytrynian magnezu. Wchłanianie magnezu wspomaga także witamina B6 – dlatego jej duża dawka w preparacie magnezowym znacznie zwiększa skuteczność działania.
Niedobór magnezu to w dzisiejszym pełnym pośpiechu świecie bardzo częsty problem. Jeśli tylko zauważysz u siebie niepokojące objawy, sięgnij po odpowiedni lek z przyswajalną formą magnezu. Aby zapobiegać niedoborom, możesz profilaktycznie stosować suplementy diety.
puśka 20 lutego, 2017
Cierpiałam na niedobór magnezu.Miałam problem z koncentracją, zawroty głowy i kłopoty ze snem. Pomogły mi kąpiele z dodatkiem żywej soli magnezowej.
marka 6 marca, 2017
Ja stosuję magnez w tabletkach, ale z tą żywą solą magnezową do kąpieli to fajne rozwiązanie. Chyba się skuszę i sobie zamówię :).
puśka 7 marca, 2017
Ja generalnie nie lubię przyjmowania leków w formie tabletek. Moim zdaniem tabletki za bardzo obciążają układ pokarmowy.