Sunday, March 16, 2025
Home / PARTNER MK  / Niedobór estrogenu i jego skutki dla zdrowia intymnego kobiety

Niedobór estrogenu i jego skutki dla zdrowia intymnego kobiety

Co to jest estrogen, jakie są objawy jego spadku i jak się chronić przed jego niedoborem w młodym wieku

niedobór estrogenu

Niedobór estrogenu, szczególnie w młodym wieku, może mieć różne przyczyny i objawy / fot. materiały prasowe

Rola estrogenu jest wyjątkowo ważna dla organizmu, a jego niedobór może być źródłem poważnych konsekwencji. Dlatego wyjaśniamy, jaką rolę pełni ten hormon w naszym ciele oraz jakie są przyczyny i objawy spadku estrogenu  

Co to jest estrogen

Estrogen to hormon płciowy, dzięki któremu kobieca sylwetka odróżnia się od męskiej szerszymi biodrami, bardziej pełnymi piersiami i większą zawartością tkanki tłuszczowej w ciele. Odpowiedni poziom tego hormonu gwarantuje także gładszą i mniej owłosioną skórę, ale nie oznacza to, że rola estrogenu ogranicza się do wpływu na wygląd. Estrogen reguluje bowiem również wiele procesów warunkujących sprawne funkcjonowanie organizmu, a jego niedobór może mieć konkretne skutki dla zdrowia.

Spadek poziomu estrogenu – przyczyny

Obniżenie stężenia estrogenu w organizmie to naturalne zjawisko u kobiet w wieku okołomenopauzalnym, ale niedobór tego hormonu może mieć miejsce także przed wejściem w okres przekwitania. Gdy do spadku poziomu estrogenu dochodzi w młodym wieku, najczęściej jest to wynikiem:

– osłabienia czynności hormonalnej jajników,

– przyjmowania leków zwiększających płodność kobiety,

– obecności cyst na jajnikach,

– nadmiernego obniżenia poziomu tkanki tłuszczowej w ciele na skutek zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych,

– urodzenia dziecka i karmienia piersią – po porodzie tymczasowe zmiany hormonalne są nieuniknione,

– niedoczynności przysadki mózgowej,

– zaburzeń odżywiania prowadzących do niedowagi.

Jakie są objawy się niskiego poziomu estrogenu u kobiet?

Zbyt niski poziom estrogenu w organizmie może manifestować się na różne sposoby – w dużej mierze jest to kwestia indywidualna. Najczęstsze objawy niedoboru tego hormonu to:

– zaburzenia snu, które skutkują przemęczeniem i problemami z koncentracją w ciągu dnia,

– osłabienie kości i wzrost podatności na złamania,

– bóle głowy i stawów; spadek libido,

– niepożądany wzrost wagi wskutek zatrzymania wody w organizmie,

– suchość pochwy oraz częstsze infekcje układu moczowo-płciowego.

Jak ochronić się przed skutkami niedoboru estrogenu?

Jeśli stwierdzono u ciebie zbyt niskie stężenie estrogenu, a nie przechodzisz jeszcze menopauzy, konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych badań, które pozwolą na wykrycie konkretnej przyczyny niedoboru hormonu. Dobrą wiadomością jest fakt, iż nie musisz czekać na diagnozę, by zacząć starania o złagodzenie przykrych objawów spadku stężenia estrogenu. Dyskomfort możesz zredukować już teraz, stosując się do sprawdzonych wskazówek:

– Bądź bardziej aktywna fizycznie (w myśl zasady „Ruch to zdrowie”), ale nie przesadzaj z wizytami na siłowni – nadmierny wysiłek nasili spadek poziomu estrogenu w twoim ciele. Optymalne korzyści dla zdrowia uzyskasz, ćwicząc przez pół godziny dziennie. Wybieraj formy aktywności u umiarkowanym natężeniu, na przykład jazdę na rowerze lub marsz.

– Zadbaj o to, by w twojej diecie nie zabrakło produktów zawierających duże ilości tzw. fitoestrogenów, czyli naturalne związki organiczne, które działaniem przypominają ludzkie estrogeny. Do pokarmów tego typu należą owoce, warzywa, fasola, groch oraz tofu.

– Pij dwie filiżanki kawy dziennie – umiarkowana podaż kofeiny może przyczyniać się do wzrostu stężenia estrogenu w twoim ciele.

– Rzuć palenie – tytoń powoduje spadek poziomu hormonów płciowych.

– Zadbaj o zdrowie intymne z pomocą globulek dopochwowych (np. HydroVag), które skutecznie nawilżają okolice intymne dzięki zawartości kwasu hialuronowego i obniżają pH pochwy, zwiększając twoją ochronę przed zakażeniami. Z globulek HydroVag korzystaj zarówno aby ochronić się przed infekcjami intymnymi np. po antybiotyku po basenie itp., jak również gdy odczuwasz dyskomfort intymny, nięcie suchość w obrębie pochwy np. po badaniu czy zabiegu ginekologicznym, po stosunku czy zastosowaniu silnie wysuszających kosmetyków/płynów do kąpieli.

Zaburzenia hormonalne mogą przytrafić się każdej kobiecie, w najmniej dogodnym momencie, dlatego warto przygotować się na taką ewentualność i w razie potrzeby przeciwdziałać skutkom niedoboru estrogenu z pomocą zdrowej diety, dobrych nawyków i  dopochwowych globulek ginekologicznych o skuteczności potwierdzonej badaniami.

Oceń artykuł
12 Comments
  • drummer-girl 10 kwietnia, 2015

    Kurczę, wszystkie objawy mi się zgadzają, ale mam nadzieję, że to jednak nie to 🙁 Muszę zacząć się więcej ruszać, kawy nie piję w ogóle bo nie lubię, może za to kupię sobie te tabletki, to chociaż jeden z objawów mi zlikwidują 🙁 Tak bardzo nie lubię chodzić do lekarza 🙁

  • violka 19 kwietnia, 2015

    Mnie najbardziej dokuczała suchość pochwy, utrudniała mi chodzenie, siedzenie o seksie już nie wspomnę. Ulgę przyniósł mi provag żel poleciła mi go farmaceutka, fajnie nawilża, łagodzi podrażnienia. Inne objawy takie jak bezsenność, spadek libido, zmienne nastoje aż tak mi nie uprzykrzały życia. Chociaż zauważyłam że moje codzienne spacery z kijkami poprawiły m i znacznie humor.

  • falcia 25 kwietnia, 2015

    Drummer-girl: Ja jestem bardzo zadowolona z Hydrovagu, działa rewelacyjnie i likwiduje suchość pochwy bardzo szybko. Używałam różnych leków tego typu, ale po nim jestem zadowolona w 100%. Spróbuj sama zresztą, ale do lekarza niestety też się powinnaś zapisać swoją drogą!

  • nto 26 kwietnia, 2015

    Na szczęście zdrowy tryb życia robi się coraz bardziej modny ostatnimi czasy, miejmy więc nadzieję, że tego rodzaju niedobory będą coraz rzadsze. Bardzo mnie cieszy, że coraz częściej zwraca się uwagę czytelników na to, jak ważna jest aktywność fizyczna, prawidłowe odżywianie czy rezygnacja z używek. Brawo, oby tak dalej!

  • goosia 26 kwietnia, 2015

    Globulki z kwasem hialuronowym są moim odkryciem roku. Miałam problemy bardzo duże z suchością pochwy, ale jakoś się po wielu latach już do tego przyzwyczaiłam. Okazało się, że wcale się nie trzeba przyzwyczajać, bo można to wyleczyć, szkoda tylko, że tak późno to odkryłam 🙁

  • alina 29 kwietnia, 2015

    Ciekawe, chyba muszę się tym zainteresować, bo mam trochę dokuczliwych problemów związanych z komfortem w intymnych miejscach, czy to się kupuje w aptece bez recepty? Czy to jest bezpieczne bez konsultacji z lekarzem czy są jakieś przeciwwskazania?

  • Pinta 29 kwietnia, 2015

    Do aliny: Hydrovag można kupić bez recepty i w aptekach stacjonarnych i w internetowych. W tych internetowych z reguły jest trochę taniej, ale to już trzeba poszperać i popatrzeć. Ja brałam bez konsultacji z lekarzem, ale może gdzieś są jakieś przeciwwskazania do stosowania, nie wiem. Zawsze możesz w aptece zapytać.

  • witka 3 maja, 2015

    chyba wypróbuję ten środek z kwasem hialuronowym, bo już dosłownie jestem załamana i sfrustrowana moimi dolegliwościami. Niby dostałam jakieś lekarstwa, ale mam wrażenie, że nie za bardzo działają, bo co rusz mi wszystko nawraca i boli, piecze itp.

  • krysia 4 maja, 2015

    Miałam wszystkie objawy, co do jednego, nie jest to przyjemna sprawa, generalnie nie pamiętam, żebym kiedykolwiek indziej w moim życiu czuła się tak źle. Menopauza jest straszna…
    Hydrovag znam, bardzo dobry środek na poprawę kondycji śluzówki, jak ktoś się zastanawia czy wypróbować, to ja z mojej strony zachęcam.

  • Marcelink__a 10 maja, 2015

    chociaz do menopauzy mi jeszcze daleko, to co jakis czas odczowam suchosc pochwy, lekarz mowi ze moze to przez stres, bo innych przyczyn nie widzi, zalecil wtedy stosowac wlasnie globulki Hydrovag, bo juz po kilku globulkach nawilzenie jest duzo lepsze! a dodatkowa ochrona przed infekcjami jaka zapewniaja globulki zawsze sie przydaje:)

  • Jolka 26 czerwca, 2015

    Jestem w trakcie kuracji hydrovagiem, globulki poprawiają nawilżenie, już po drugiej poczułam różnicę. Zauważyłam również że poprawiają one sprężystość śluzówki, po stosunku nie miałam problemów z pęknięciami.

  • tadzia 17 września, 2015

    choc staram sie byc aktywna fizycznie, zdrowo odzywiac, unikac uzywek, to i tak problem suchosci pochwy i nawracajacych infekcji intymnych w koncu mnie dopadl… przez kilka miesiecy meczylam sie z tym strasznie, az w kocnu przyjaciolka poradzila mi zastosowac hydrovag, o ktorym wspominacie! mnie rowniez przyniosl bardzo dobre efekty:) juz po pierwszej kuracji bylo znacznie lepiej,czuje sie lepiej nawilzona i nie mam juz problemow z infekcjmi!!

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ