Saturday, September 7, 2024
Home / PARTNER MK  / Czy niedobór biotyny może być przyczyną wypadania włosów?

Czy niedobór biotyny może być przyczyną wypadania włosów?

Dowiedz się, za co odpowiada ta witamina i w jakich produktach jej szukać.

Twoje włosy potrzebują odżywienia? / fot. materiały prasowe

Szukasz przyczyny wypadania włosów, koncentrując się na nieodpowiedniej pielęgnacji Zwróć także uwagę na niedobory biotyny – witaminy, która jest niezbędna do prawidłowego wzrostu włosów. Być może w niej tkwi powód gorszej kondycji kosmyków?

Twoje włosy potrzebują odżywienia? / fot. materiały prasowe

Twoje włosy potrzebują odżywienia? / fot. materiały prasowe

 

Codzienna utrata 100-150 kosmyków jest procesem całkowicie naturalnym. Jeżeli jednak kosmyki wypadają w większej ilości, warto poznać przyczyny wypadania włosów – szczególnie te związane z niedoborami witamin. Często okazuje się, że niewłaściwy sposób odżywiania odpowiada za wzmożoną utratę kosmyków.

Jak działa biotyna?

Biotyna to witamina B7, znana również jako witamina H. Odgrywa ważną rolę, pozwalając na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Bierze udział w podstawowych procesach przemiany materii, m.in. takich jak:

-przemiana dwutlenku węgla

-synteza kwasów tłuszczowych

-cykl kwasu cytrynowego

-tworzenie nowej glukozy z innych związków (tzw. glukoneogeneza).

Ponadto biotyna wykazuje bardzo korzystny wpływ na kondycję skóry, paznokci i włosów, dlatego jej niedobory skutkują szybkim pogorszeniem ich stanu. Stanowi źródło siarki, dzięki której można przywrócić zniszczone wiązania dwusiarczkowe. W ten sposób witamina przyczynia się do wzmocnienia włosów, nadając im mechaniczną wytrzymałość oraz odporność na działanie niekorzystnych czynników środowiskowych. Ponadto bierze udział w metabolizmie energetycznych, przyspieszając tempo wzrostu kosmyków.

Warto przy tym podkreślić, że biotyna wpływa korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Jest to gruczoł, który – jeśli nie wydziela hormonów w odpowiedniej ilości – przyczynia się do wyraźnego pogorszenia kondycji włosów, powodując m.in. ich nadmierne wypadanie.

Najlepsze źródła biotyny

Zgodnie z rekomendacjami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 25 lipca 2007 roku, optymalne dzienne zapotrzebowanie na biotynę wynosi 50 mcg. Taką dawkę można bez problemu pozyskać z żywności.

Najlepszym źródłem biotyny są m.in.:

-produkty pochodzenia roślinnego – produkty zbożowe pełnoziarniste, mąka sojowa, warzywa (pomidory, szpinak, marchew), grzyby, orzechy (ziemne, migdały, włoskie)

-produkty pochodzenia zwierzęcego – żółtko jajek, sery, masło, wątroba, sardynki, kraby.

Obawiając się tego, że za przyczyny wypadania włosów będzie odpowiadać biotyna, wystarczy zmienić swoje nawyki żywieniowe. Zaleca się układać jadłospis w taki sposób, by był maksymalnie zróżnicowany i dostarczał wszystkie niezbędne składniki, w tym witaminę B7.

Wypadanie włosów spowodowane niedoborem biotyny to rzadkość

Niedobór biotyny daje takie symptomy jak: wysypka, wypryski, sucha i łuszcząca się skóra, nadwrażliwość i bóle mięśni, wahania nastroju, wypadanie włosów, łojotok, siwienie, obniżenie nastroju przeradzające się w stany depresyjne. Niekiedy niedostateczny poziom tej witaminy może być sygnalizowany zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego, objawiając się utratą łaknienia, nudnościami czy bólem brzucha.

Chociaż niedobory biotyny są możliwe, tak naprawdę tylko nieliczna grupa społeczeństwa jest na nie narażona. Dotyczy to głównie osób, które:

-spożywają sporą ilość surowego białka kurzego – awidyna wiąże biotynę, w efekcie czego witamina nie może być wykorzystana przez organizm

-odżywiane są dojelitowo bez podawania dodatkowej dawki biotyny

-przeszły długą antybiotykoterapię

-przyjmują kwas walproinowy obecny w wielu lekach przeciwpadaczkowych

-borykają się z wrodzonymi wadami enzymów metabolizujących biotynę.

O ile istnieje kilka badań naukowych potwierdzających korzystny wpływ na włosy u osób narażonych na niedobory biotyny, tak nie istnieją żadne dane potwierdzające polepszenia stanu kosmyków u zdrowych osób narzekających na nadmierne wypadanie włosów.

Czy przyjmowanie wysokich dawek biotyny przyspieszy wzrost włosów?

Biotyna jest witaminą słabo akumulującą się w tkankach – jej nadmiar zostaje wydalony wraz z moczem. Dlatego przyjmowanie monopreparatów z wysoką dawką tego składnika nie znajduje żadnego uzasadnienia. Eksperci podkreślają, że znacznie lepszym i efektywniejszym rozwiązaniem jest wsparcie preparatami wieloskładnikowymi – jako, że przyczyny wypadania włosów to problem złożony. Kilka z nich zawiera biotynę, jednak w znacznie mniejszej dawce nie wywołującej żadnych działań niepożądanych. I właśnie na takie preparaty należy przede wszystkim zwracać uwagę.

Wybierając suplementy przeciwdziałające utracie kosmyków, warto zwrócić uwagę na obecność takich składników jak np. krzem (pozyskiwany z młodych pędów bambusa zawierających nawet 75% tego pierwiastka, a więc 15% więcej niż skrzyp polny), niacyna, kwas pantotenowy, kwas foliowy, cynk, żelazo, jod, miedź. Tak kompleksowy skład posiada m.in. Vitapil® Tabletki, zwiększając efektywność kuracji przeciw wypadaniu włosów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ